Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach to niezwykła instytucja kultury zajmująca się działalnością edukacyjną, naukowo-badawczą i wystawienniczą.
Jednym z zadań jest prowadzenie muzeum poświęconego strajkowi i pacyfikacji Kopalni Wujek z 16 XII 1981 r. ( 3 dni po wprowadzeniu stanu wojennego).
W 40-tą rocznicę tych wydarzeń otwarto nową, interaktywną, nowoczesną, trzypoziomową wystawę poświęconą strajkowi i pacyfikacji Kopalni Wujek, a także oporowi Polaków wobec systemu komunistycznemu w latach 80-tych XX wieku.
Muzeum znajduje się w pięknie odrestaurowanym 100-letnim budynku. Kiedyś pełnił funkcję kopalnianego magazynu odzieżowego. To właśnie z rampy tego budynku 16 XII 1981 r. pluton specjalny ZOMO oddał strzały do bezbronnych górników.
Z bliska można obejrzeć czołg T-55, który brał udział w pacyfikacji oraz broń maszynową używaną przez bandytów- oprawców.
Muzeum jest wyjątkowe, ponieważ można oglądać, dotykać, słuchać, przyciskać, a nawet poczuć np. zapach papieru przechodząc między regałami archiwalnych dokumentów.
Po wystawie oprowadzają górnicy, którzy brali udział w historycznym strajku.
Obok muzeum stoi wspaniały, ogromnie wysoki Krzyż-Pomnik, u stóp którego są zawsze świeże kwiaty i palące się znicze.
To miejsce powinien zobaczyć każdy Polak. To nasza polska, krwawa historia, droga do wolności za najwyższą cenę – cenę życia. Anna Dudzik-Orman
Foto Anna Dudzik-Orman