Zimowy spacer po Częstochowie – miejsca pamięci narodowej

Na skrzyżowaniu ulic K. Pułaskiego i św. Kazimierza                w Częstochowie jest  Skwer druha Zygmunta Łęskiego. Tam znajduje się obelisk ku czci Szarych Szeregów. Jednym z członków tej organizacji był właśnie częstochowianin Zygmunt Łęski

Zygmunt Łęski ps. „Młody” ur. się w 1923 r. w  Częstochowie. Od 1939 r. był członkiem Szarych Szeregów, a od 1944 walczył w oddziałach Armii Krajowej. Od stycznia 1945 r. prowadził działalność w szeregach konspiracyjnego Wojska Polskiego. Aresztowany przez NKWD. W więzieniach stalinowskich spędził 7 lat. W wyniku amnestii został zwolniony w 1951 r.

Potem ukończył studia i pracował jako pedagog. Przez całe życie działał w harcerstwie, należał do niego od lat 30-tych XX w. do końca swoich dni. Był przewodnikiem i zapalonym grotołazem.

Za krzewienie idei patriotyzmu, troskę o wychowanie młodych pokoleń oraz propagowanie turystyki otrzymał m.in.: Krzyż Partyzancki, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Zwycięstwa i Wolności oraz wiele dyplomów, podziękowań i nagród.. W 2003 r. otrzymał od Prezydenta Miasta Częstochowy wyróżnienie: „Tym co służą Miastu i Ojczyźnie”.

Zginął w wieku 81 lat w trakcie samotnej wspinaczki w okolicach Rysów- w miejscu najbliższym jego sercu – w Tatrach.

Zygmunt Łęski to  niezwykle zasłużony i i bohaterski częstochowianin.

Cześć ich pamięci!

                                                                          Anna Dudzik-Orman