Lekcja historii w Klubie Solidarności

2 kwietnia 2025 r. młodzież z częstochowskiej Bursy Miejskiej przy ul. Prusa gościła w Klubie Solidarności. Uczniowie przybyli pod opieką wychowawców Joanny Kowalczyk i Przemysława Świącia.
Klub swoim wystrojem nawiązuje do początku lat 80-tych XX wieku. Znajdują się nim m.in. krzesła i mównica, które w tamtych czasach służyły obradującym członkom komitetu strajkowego w Częstochowie. W Klubie znajduje się wiele symboli patriotycznych z tamtego okresu: sztandary „Solidarności”, oryginalne plakaty, które wówczas wieszano na ścianach domów oraz zdjęcia Wielkich tamtych czasów: między innymi Papieża Polaka Jana Pawła II i zamordowanego przez SB ks. Jerzego Popiełuszki.
Kustosz mini-muzeum Zbigniew Bonarski i redaktor Janusz Mazur przedstawili wybrane zagadnienia z historii ruchu wolnościowego i związku zawodowego, jakim była w latach 80-tych ub. wieku „Solidarność”, ze szczególnym uwzględnieniem historii częstochowskiej „S”. Motywem przewodnim zajęć była wolność słowa – jeden z postulatów NSZZ „Solidarność” od jej powstania. Młodzież z uwagą słuchała prowadzących zajęcia oraz aktywnie uczestniczyła w mini-warsztatach, które miały przybliżyć realia życia w czasach PRL-u.

Zajęcia odbyły się w ramach Częstochowskiej Akademii Solidarności, prowadzonej wspólnie przez Region Częstochowski NSZZ „Solidarność” i stowarzyszenia Solidarność i Niezawisłość oraz Więzionych, Internowanych i Represjonowanych WIR.