Początki tego święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W późniejszych czasach Cesarstwo Rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów.
Zwyczaj ten powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą niedziela u matki. Początkowo co roku w czwartą niedzielę postu odprawiano modły w najbliższej katedrze. W zwykłe niedziele odbywały się one w pobliskich kościołach. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało również składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj ten przetrwał do XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.
Inaczej historia tego święta przedstawia się w Stanach Zjednoczonych. W 1858 roku amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy, zaś od 1872 roku Dzień Matek dla Pokoju promowała Julia Ward Howe. Annie Marie Jarvis, córce Ann Jarvis, w 1905 roku udało się ustanowić Dzień Matki. Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na niemal wszystkie stany, zaś w 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczonych uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe.
Dzień Matki w Polsce
Dzień Matki podobno po raz pierwszy w Polsce świętowano – 26 maja 1914 r.
w Krakowie.
Dzień Matki (Muttertag) był obchodzony jako ważne święto w Generalnym Gubernatorstwie podczas okupacji niemieckiej (dzień ten był świętem w całej III Rzeszy).
Obecnie w Polsce święto to przypada na 26 maja. Dzień Matki na świecie obchodzony jest w marcu, maju, a nawet w lutym. Nawet w krajach europejskich święto to ma różne daty. W niektórych państwach Dzień Matki obchodzony jest razem z Dniem Kobiet.
8 marca Dzień Matki obchodzi się w:
- Bułgarii,
- Armenii,
- Mołdawii,
- Rosji,
- Serbii,
- Słowenii,
- Wietnamie
- Maroku,
- na Białorusi
Kraje arabskie w większości świętują Dzień Matki 21 marca, czyli w pierwszy dzień wiosny. Z kolei w Norwegii mamy mają swoje święto wcześniej – wypada tam ono zawsze w drugą niedzielę lutego.
W USA Dzień Matki obchodzi się zawsze w drugą niedzielę maja. Ta data obowiązuje również między innymi w:
- Australii,
- Japonii,
- Kanadzie,
- Kolumbii,
- Grecji,
- Turcji,
- Niemczech,
- Czechach,
- Ukrainie,
- na Słowacji.
W sumie w drugą niedzielę maja Dzień Matki obchodzony jest aż w 63 krajach na całym świecie.
Zawsze 10 maja świętują mamy w: Meksyku.
We Francji, w Tunezji oraz w Szwecji Dzień Mamy wypada w ostatnią niedzielę maja.
W Hiszpanii Dzień Matki świętuje się z kolei w pierwszą niedzielę maja. Podobnie jest:
- na Litwie,
- na Węgrzech,
- w Portugalii,
- w Republice Południowej Afryki.
Dzień Matki w Anglii obchodzi się zawsze w czwartą niedzielę Wielkiego Postu.
W tym dniu matki w Polsce są zwykle obdarowywane przez własne dzieci, rzadziej inne osoby, laurkami, kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami. Święto to ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości i podziękowania za trud włożony w wychowanie i opiekę.
W innych krajach jest jednak nieco inaczej. Na przykład w USA Dzień Matki jest dniem wolnym od pracy i świętem narodowym. Wywiesza się flagi, organizuje pikniki i imprezy rodzinne. W Brazylii Dzień Matki to drugie w kolejności (po Bożym Narodzeniu) najbardziej dochodowe święto. Wszystko dlatego, że mamy są tego dnia obsypywane prezentami.
We Francji mamy otrzymują tego dnia ciasto w kształcie kwiatów. Z kolei w Indiach świętuje się z tej okazji aż 10 dni w ramach festiwalu Durga Puja, poświęconemu bogini matek. Dekoruje się tam domy, szykuje jedzenie i prezenty dla mam. Trzy dni świętują matki z Etiopii, a gwoździem obchodów Dnia Matki jest tam duży poczęstunek przygotowany przez same matki ze składników przyniesionych przez dzieci, takich jak: ser, masło, warzywa, mięso jagnięce lub wołowe.
Dzień Matki, to święto wyjątkowe, podczas którego doceniamy mamy za wsparcie w trudnych chwilach, ich troskę, pomoc i bezwarunkową miłość. Każda mama w takim dniu powinna poczuć się naprawdę wyjątkowo.
Przygotowała: Izabela Janus-Mosińska