Narodowe Święto Niepodległości uczciliśmy Patriotycznym Dyktandem

Stało się już tradycją, że z okazji Narodowego Święta Niepodległości, wychowankowie Bursy spotykają się na konkursie ortograficznym. Oczywistym jest przecież, że szacunek
do symboli narodowych, w tym języka polskiego,
to jeden z przejawów patriotyzmu. Zatem również
i w tym roku – 8 listopada młodzież z placówki
przy ul. Prusa wzięła udział w BezBłędnym Patriotycznym Dyktandzie, przygotowanym
przez Joannę Kowalczyk i Małgorzatę Trzepizur.

Tekst dyktanda miał formę listu prawnuka
do pradziadka. Młody człowiek, pełen szacunku do wojennych dokonań pradziadka, zastanawia się w nim, jak w dzisiejszych czasach być patriotą, jak okazać wdzięczność tym, którzy wywalczyli dla nas wolność. Czy wystarczy założyć koszulkę z husarską chorągwią lub napisem „Kircholm”? Takie refleksje nieobce są zapewne również naszej młodzieży.

Zmaganiom wychowanków z polską ortografią towarzyszyła muzyka lubianej i bardzo popularnej dziś piosenkarki sanah, która w ostatnim czasie wydała kilka utworów
do tekstów polskich poetów: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Adama Asnyka, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Juliana Tuwima i Wisławy Szymborskiej. Stały się one piękną, liryczną i nieco nostalgiczną ilustracją patriotycznej tematyki dyktanda.

Ostatecznie, tegoroczną mistrzynią ortografii okazała się Kinga, miejsce drugie zajęła Oliwia. O zwycięstwie zadecydował jeden przecinek! Na miejscu trzecim znalazła się Marta. W nagrodę otrzymały dyplomy, książki i bursowe gadżety, w tym nowość – śliczny kubek z logo Bursy Miejskiej.

Zwyciężczynie konkursu

 

Serdecznie gratulujemy wygranym oraz wszystkim uczestnikom dyktanda za odwagę zmierzenia się
z meandrami polskiej ortografii 😊

M. Trzepizur i J. Kowalczyk