„Nie” mowie nienawiści

Gazetka nt. mowy nienawiści

Każdy z nas jest inny: różnią nas wygląd, pochodzenie, religia i poglądy. Mamy prawo
do naszej odmienności i jej poszanowania,
a jednak wielu z nas spotyka  się z niechęcią,
a niekiedy i z wrogością ze strony innych osób. Mogą one przejawiać się w różny sposób, jako hejt czy mowa nienawiści,
a w skrajnych przypadkach – jako przestępstwo z nienawiści.

Czym jest hejt i mowa nienawiści? Jak się przejawiają i gdzie najczęściej się z nimi spotykamy? Jak na nie reagować i im przeciwdziałać?
Nad takimi pytaniami zastanawiali się wychowankowie podczas kolejnych zajęć profilaktycznych z cyklu: „Z tolerancją na Ty”.

Zajęcia rozpoczęły się od projekcji filmu „Zło może urosnąć”, czyli o tym jak i dlaczego reagować, kiedy słyszymy mowę nienawiści. Znalazły się w nim fragmenty wypowiedzi
i komentarze znanych osób ze świata kultury, sportu, polityki, w których zastosowano mowę nienawiści. Po obejrzeniu filmu wychowankowie dyskutowali o kulturze słowa prezentowanej w przedstawionym materiale, rozważali, dlaczego nie należy wypowiadać się w taki sposób i jakie formy może przybrać wypowiedź nacechowana wrogością. Trafnie określili, co mogą czuć osoby, wobec których stosowana jest mowa nienawiści i jak mogą ranić takie słowa.

Na koniec w zaprezentowanym materiale wychowankowie wysłuchali wypowiedzi funkcjonariusza policji, który uświadomił im, że osoby posługujące się mową nienawiści w Internecie korzystają z pozornej anonimowości, gdyż dzisiejsze narzędzia informatyczne umożliwiają, poprzez  numer IP urządzenia, ustalenie danych użytkownika. Osoba doświadczająca hejtu, posiadająca te informacje może złożyć pozew do sądu o naruszenie dóbr osobistych lub zgłosić ten fakt na policję lub do prokuratury.  Dowiedzieli się również, gdzie można szukać pomocy, jeżeli jest się
ofiarą lub świadkiem mowy nienawiści.

Zajęcia zakończyły się wspólną refleksją, że nie możemy kontrolować tego, co ludzie mówią, ale mamy wpływ na to, jak reagujemy. Wszystko ma swoje granice i nie można posługiwać się językiem pełnym agresji, pogardy i  braku szacunku dla innych, zasłaniając się wolnością słowa.

Małgorzata Gorzelak, Mariola Wagner