Odważni wygrywają – profilaktyka raka jądra

Listopad obchodzony jest na całym świecie jako Miesiąc Świadomości Męskich Nowotworów. To czas akcji Movember (od angielskich słów moustache – wąsy, i November – listopad), zapoczątkowanej w roku 2004 w Australii, mającej zachęcić mężczyzn do dbania o swoje zdrowie. Wciąż panuje stereotyp, że mężczyzna musi być silny i odważny w każdej sytuacji. Nie może sobie pozwolić nawet na chwilę słabości, a za taką może być postrzegana wizyta u lekarza. Movember przełamuje tabu i zachęca do rozmów na stosunkowo trudne, a nawet wstydliwe tematy.

W związku z tym w dniu 20 listopada wychowankowie płci męskiej z placówki przy ul. Prusa uczestniczyli w zajęciach dotyczących profilaktyki raka jądra. Zapoznali się z podstawowymi informacjami na temat tej choroby, obejrzeli krótki film, będący świadectwem zmagań młodego mężczyzny z tym nowotworem, na szczęście zakończonych pomyślnie, a na zakończenie  – otrzymali ulotki zawierające instrukcję samobadania.

Na nowotwory jąder chorują najczęściej młodzi mężczyźni w wieku od 15-35 lat. Co roku odnotowuje się ponad 1000 nowych przypadków raka jądra w Polsce, a zachorowalność na ten typ nowotworu w ciągu ostatnich 30 lat wzrosła aż trzykrotnie. Nowotwór jądra w 95% przypadkach może być całkowicie wyleczalny. Warunkiem jest jego wczesne wykrycie.

Podstawowy sposób wykrywania raka jąder to regularne samobadanie. To tylko 5 minut raz w miesiącu. Już od 15 roku życia chłopiec powinien zacząć regularne samobadanie jąder. W ten sposób pozna swoje ciało i zaobserwuje każdą zmianę. Badanie powinno to stać się comiesięcznym rytuałem w życiu każdego młodego mężczyzny.

Najczęstszym objawem raka jądra jest bezbolesne powiększenie jądra, któremu może towarzyszyć zaczerwienienie skóry moszny. Jądro może być twardsze, cięższe lub obrzęknięte. Niepokojącym sygnałem, który powinien zwrócić Twoją uwagę, jest również bezbolesna masa, która jest nieruchoma i trudno oddzielić ją od jądra. To właśnie ta cecha wyróżnia nowotwór jądra od bolesnego zapalenia jądra i najądrza lub skrętu jądra.

Inne objawy, które mogą się pojawić, to:

  • powiększone węzły chłonne zaotrzewnowe
  • bóle pleców i brzucha
  • ogólne osłabienie
  • nagły, nieuzasadniony spadek masy ciała.

Pamiętaj! Jeśli coś Cię zaniepokoi lub masz wątpliwości, niezwłocznie idź do lekarza POZ. Nie bagatelizuj. Ty znasz swoje ciało i wiesz najlepiej, co się zmieniło od ostatniego samobadania. Dbanie o swoje zdrowie nie jest powodem do wstydu!

Powtarzane regularnie badania są istotnym elementem profilaktyki, ale nie tylko one są ważne. Zaleca się również:

  • zmianę dotychczasowych nawyków, a w szczególności pamiętanie o codziennej aktywności fizycznej
  • wdrożenie diety bogatej w owoce i warzywa
  • unikanie używek
  • ograniczenie spożywania mięsa i tłuszczów zwierzęcych.

Wychowawcy: M. Trzepizur i M. Gorzelak