Apetyt na zdrowie

W środę 15 maja gościliśmy w Bursie przy ul. Prusa panią dietetyk.
Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie i zdrowy styl życia. Dietetyczka przypomniała wychowankom zasady zdrowego odżywiania, omówiła też główne błędy w naszej diecie, które prowadzą nie tylko do nadwagi lub otyłości, ale również do wielu chorób.

W trakcie prelekcji pani dietetyk zwróciła uwagę na znaczenie zjadania śniadania przed wyjściem do szkoły, podkreśliła ponadto, jak istotne dla zdrowia jest spożywanie pięciu dobrze zbilansowanych posiłków dziennie. Przekonywała, że bardzo ważną rolę w naszej diecie odgrywają warzywa i owoce, które powinny być składnikiem każdego posiłku. Omawiając piramidę zdrowia wskazywała, co powinniśmy jeść,
a jakich produktów unikać lub ograniczać ich ilość, by cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.
Wychowankowie dowiedzieli się, jak duże znaczenie ma picie wody oraz jakie szkody
w organizmie wyrządza nadmierne spożywanie słodyczy i fast foodów. Pani dietetyk przestrzegała przed stosowaniem popularyzowanych w mediach społecznościowych „cudownych” diet. Tylko wypracowane zdrowe nawyki żywieniowe pozwolą cieszyć się dobrą formą i zgrabną sylwetką. Zachęcała także do aktywności fizycznej, która pozytywnie wpływa na nasz organizm.
Na koniec poruszyła również problem zaburzeń odżywiania. Omówiła ich rodzaje, objawy i przyczyny. Przestrzegła, że nieleczone mogą doprowadzić do znacznego wyczerpania organizmu, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.
Spotkanie dostarczyło wychowankom wielu wartościowych informacji przekazanych
w bardzo przystępny sposób. Pozostaje już tylko wcielić je w życie, a wtedy
z pewnością pomogą osiągnąć upragnione BMI 🙂
Dziękujemy pani dietetyk za przyjęcie zaproszenia, cenne wskazówki i ważne przestrogi.

M. Wagner i M. Trzepizur