Najlepsi z dziesięciu

 

konkurs

W placówce przy ul. Legionów odbył się konkurs, który pozwolił sprawdzić zakres nie tylko posiadanych wiadomości, lecz również logiczne myślenie, refleks, spryt i umiejętność podejmowania właściwych decyzji. Dziesięciu uczestników zabawy – tym razem naszych siatkarzy – zmierzyło się z serią pytań z różnych dziedzin – uzupełniali przysłowia, podawali kombinację liter, która powinna pojawić się w miejscu znaku zapytania, zastanawiali się, jak nazywa się dokument potwierdzający zawarcie ubezpieczenia czy Młodzieżowe Słowo Roku 2025 oraz odpowiadali na szereg innych, często zaskakujących dla nich pytań.

W zabawie najwięcej punktów zdobył Benjamin, tuż za nim uplasował się Wojtek!

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję – Joanna Porada

Profilaktyka to podstawa

 

Zajęcia profilaktyczne

Zespół działań mających na celu zapobieganie chorobom, ich wczesne wykrywanie oraz minimalizowanie ryzyka wystąpienia schorzeń to profilaktyka. Tym razem wychowankowie z placówki przy ul. Legionów wzięli udział w takich zajęciach dotyczących czerniaka – choroby, w której samobadanie skóry raz w miesiącu to kluczowa profilaktyka, pozwalająca na wczesne wykrycie podejrzanych zmian i niemal całkowite wyleczenie.
Młodzież dowiedziała się, jak należy sprawdzać swoje ciało, w tym owłosioną skórę głowy, stopy i plecy, stosując zasadę ABCDE (asymetria, brzegi, kolor, duży rozmiar, ewolucja), jak można uchronić się przed chorobą oraz w jakim przypadku należy niezwłocznie udać się do dermatologa. I przede wszystkim wychowankowie zobaczyli, że profilaktyka czerniaka jest prosta i bezbolesna, a dzięki niej możemy skutecznie zapobiec powstaniu i rozwojowi choroby.

Spotkanie z Kabaretem

U lekarza

19 marca 2026 roku w placówce przy ul. Legionów odbyło się – jak co roku – „Spotkanie z Kabaretem”, które tym razem przyjęło formę zajęć otwartych. Przewodnim motywem wydarzenia była służba zdrowia i wszystko, co z nią związane.

Spotkanie rozpoczęło się muzycznym akcentem – do wspólnej zabawy uczestników wprowadził Kacper, wykonując piosenkę „Zdrowie po 40-tce”, która od razu wprawiła publiczność w dobry nastrój i zachęciła do aktywnego udziału w wydarzeniu. Czytaj dalej

 SPOTKANIE Z KABARETEM!

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

DYREKCJĘ, PANIE KIEROWNICZKI, PANIĄ PEDAGOG ORAZ WSZYSTKICH PRACOWNIKÓW BURSY MIEJSKIEJ ORAZ OCZYWIŚCIE WYCHOWANKÓW 

w dniu 19.03 (czwartek) o godz. 18.00 do placówki na ul. Legionów      

  DO UDZIAŁU W ZAJĘCIACH OTWARTYCH – SPOTKANIE Z KABARETEM – TEMAT PRZEWODNI TO SŁUŻBA ZDROWIA I WSZYSTKO CO Z NIĄ ZWIĄZANE

                                                                                                                                                                                                             JOANNA PORADA I ZBIGNIEW DRÓBKA

 

Cieszmy się wolnością

Wieczór patriotycznyW placówce przy ul. Legionów odbył się wieczór patriotyczny pod hasłem „Cieszmy się wolnością, doceńmy niepodległość w piosence i wierszach”.
Spotkanie, które w przystępny i radosny sposób pozwoliło wspólnie świętować naszą niepodległość rozpoczęło się od krótkiego słowa wstępnego na temat znaczenia Święta Niepodległości i tego jak ważna jest wolność i wspólne dbanie o naszą narodową tożsamość. Następnie wszyscy zgromadzeni wysłuchali recytacji wybranych wierszy patriotycznych, a niezawodny Kacper brawurowo zaśpiewał Hymn J. Słowackiego do muzyki Sannah.

Celem spotkania było podkreślenie dumy z niepodległości Polski, rozumianej jako symbol wolności, odwagi oraz poczucia wspólnoty narodowej i pokazanie, że dla młodego pokolenia wolność oznacza nie tylko swobodę wyboru, ale także możliwość realizowania marzeń, własnych planów i rozwoju osobistego w niezależnym państwie.

Organizatorzy – Joanna Porada, Zbigniew Dróbka

Wieczór patriotycznyWieczór patriotyczny

 

 

Zakończył się Konkurs Bilarda

 

W rozgrywkach bilardowych przy ul. Legionów zorganizowanych przez pana Z. Dróbkę i panią J. Poradę wzięli udział zarówno chłopcy, jak i dziewczęta. Rozgrywki trwały przez dwa tygodnie; wszyscy uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem, przestrzeganiem zasad fair play, a emocje towarzyszyły nam do samego końca, gdy wyłoniono troje zwycięzców – pierwsze miejsce w naszym konkursie zajął Mikołaj, drugie – Ivan, a Anastazja uplasowała się na miejscu trzecim.
Wszyscy uczestnicy zostali wyróżnieni za udział w zabawie i sportową postawę.
Serdecznie gratulujemy!

KonkursKonkursKonkurs Bilarda

 

Hej ho, hej ho do lasu by się szło…

W Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie zorganizowano wyjątkową wystawę, której celem było popularyzowanie wiedzy o grzybach – jadalnych, niejadalnych i trujących oraz przypomnienie zasad bezpiecznego grzybobrania.

Nasi wychowankowie mieli okazję obejrzeć okazy zebrane w okolicznych lasach – zarówno te, które nadają się do spożycia, jak i te, których należy unikać. Panie – znawczynie grzybów odpowiedziały wyczerpująco na wszystkie pytania i wyjaśniły, jak należy prawidłowo rozpoznać poszczególne gatunki oraz jak powinno ubrać się na grzyby, by zabezpieczyć się przed kleszczami.  Wystawę uzupełniła prezentacja multimedialna.

Teraz spokojnie i bezpiecznie możemy wybrać się do lasu!

Zajęcia profilaktyczne

Zajęcia profilaktyczne

Zbliżają się wakacje, robi się cieplej, słońce coraz mocnej grzeje… To piękny czas, ale nie zapominajmy o profilaktyce zdrowotnej.

Wychowankowie z placówki przy ul. Legionów mieli możliwość dowiedzieć się, czym jest czerniak – nowotwór, który charakteryzuje się szybkim wzrostem, ale usunięcie go, kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana, pozwala na całkowite wyleczenie. Z  filmu przygotowanego dla Kampanii Edukacyjnej „Znamię! Znam je?”, nad którą objął patronat Główny Inspektor Sanitarny  i która ma celu upowszechnienie wiedzy na temat czerniaków, nasi wychowankowie dowiedzieli się, czym jest ten nowotwór skóry, gdzie najczęściej występuje (czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze, ale także w obrębie ust, nosa oraz gałki ocznej) i czym się charakteryzuje. Czytaj dalej

Nasi utalentowani wychowankowie!

Gala Talentów

Gala Talentów była niezwykłym wydarzeniem, które uwydatniło różnorodność talentów i pasji mieszkańców naszej Bursy. To wyjątkowe spotkanie pozwoliło na zaprezentowanie wrodzonych zdolności oraz zainteresowań, które motywują nas do działania i rozwijania swoich umiejętności. W radosnej atmosferze, w obecności dyrekcji, kierownika, pedagoga oraz wychowawców mieliśmy okazję podziwiać występy naszych  wychowanków, zarówno z placówki przy ul. Prusa i naszej, przy ul. Legionów.

Na scenie mogliśmy zobaczyć nie tylko wokalne popisy, ale także taniec z batonem, żonglerkę- zarówno piłeczkami, jak i piłką nożną. Muzykalne umiejętności objawiły się w grze na pianinie i akordeonie, co dostarczyło nam wielu wzruszeń.

Nasze talenty nie ograniczały się jedynie do występów artystycznych. Wychowankowie pokazali zdolności recytatorskie, wspaniale interpretując fragmenty prozy. Dodatkowo, popisali się zręcznością, układając różnorodne kostki Rubika, oraz talentem plastycznym, prezentując samodzielnie wykonane projekty 3D i wyszywane obrazy. Multimedialna prezentacja umożliwiła natomiast podziwianie prac naszych artystów w dziedzinie malarstwa i rysunku. Czytaj dalej

GALA TALENTÓW

Zapraszamy na wyjątkową Galę Talentów, która odbędzie się

26 marca 2025 rok (środa) w placówce Bursy Miejskiej przy ul. Legionów 19/21   o godzinie 17:30

Podczas wydarzenia będzie okazja podziwiać niezwykłe występy naszych utalentowanych wychowanków, którzy zaprezentują swoje pasje i umiejętności oraz poczuć atmosferę pełną sztuki, muzyki, sportu i inspiracji.

Serdecznie zapraszamy!

Joanna Porada i Zbigniew Dróbka