Szkolenie Rady Pedagogicznej

Uprzejmie informuję, że w czwartek 9.06.2022 o godz. 8:30 odbędzie się szkolenie Rady Pedagogicznej na temat: „Skuteczna komunikacja z rodzicami – wskazówki do pracy z trudnymi rodzicami”. Szkolenie zostanie przeprowadzone w formie online za pomocą platformy ZOOM.

Mail z linkiem zostanie przesłany na adres mailowy każdej placówki. Proszę każdego
z wychowawców o pobranie wiadomości i przesłanie na swojego prywatnego maila.

W  dniu szkolenia proszę zalogować się klikając w dany link.

Przewidywany czas trwania szkolenia – 4 godziny dydaktyczne.

Serdecznie zapraszam

Mariola Wagner

Dzień Dziecka

Bądź dzieckiem jak najdłużej
Jak dziecko baw się, śmiej
I kochaj tak jak dziecko
I serce dziecka zawsze miej!

Historia Dnia Dziecka – najszczęśliwszego święta
na świecie

To, że Dzień Dziecka obchodzimy w Polsce niezmiennie
1 czerwca od 1952 roku to zasługa organizacji The International Union for Protection of Childhood (Światowego Związku Ochrony Dzieciństwa). Święto to miało uświadomić wszystkim dorosłym, że prawa najmłodszych powinny być respektowane na całym świecie, a dzieci nie powinny uczestniczyć w wojnach, chodzić głodne ani być krzywdzone. Poznaj historię Dnia Dziecka, święta, które uszczęśliwia każdego młodego człowieka! Czytaj dalej

Konkurs literacki.

Maj to miesiąc tradycyjnie związany z książką. 23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiony w 1995 roku.
W wielu miastach organizowane są targi książek, różnego rodzaju imprezy: Festiwal Wydawnictw i Książek dla Dzieci i Młodzieży w Warszawie, Festiwal Grozy i Fantastyki w Łodzi, Festiwal Kryminału w Pile i Wrocławiu lub Krakowski Festiwal Komiksu.

W ubiegłym tygodniu w Bursie przy ulicy Legionów, skromniej i w miarę swoich możliwości, również chcieliśmy uczcić to święto książki organizując konkurs literacki.

W konkursie wzięły udział 3 zespoły dwuosobowe. Konkurs składał się z trzech części: w  pierwszej uczestnicy musieli wykazać się znajomością liryki i dramatu. Na podstawie podanych cytatów należało podać autora i tytuł utworu. W drugiej – do podanych fragmentów prozy należało przypisać autorów i tytuły utworów. Tu wróciliśmy do klasyki i lektur szkolnych: „Lalki” Bolesława Prusa, „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej,  „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego i „Chłopów” Władysława Reymonta. Część trzecia zawierała sentencje i powiedzenia słynnych filozofów, należało więc przyporządkować im nazwiska myślicieli.

Może sami spróbujecie swoich sił? Poznajecie te teksty?

” Chłop potęgą jest i basta”,
” Koniec i bomba, a kto czytał ten trąba”,
” Nie można dwa razy wejść do tej samej rzeki”,
” Zbudowałem sobie pomnik trwalszy niż ze spiżu…”,
” A niechaj narodowie wżdy postronni znają….”,
” Miło szaleć kiedy czas po temu…”,
” Niezwykłym i nie lada piórem opatrzony…”.

Młodzież z zapałem wzięła się do pracy. Czas na ogłoszenie wyników:
1. Pierwsze miejsce:
Milena Sz. i Julia M.
2. Drugie miejsce:
Ania S. i Wiktoria S.
3. Trzecie miejsce:
Sylwia K. i Patrycja M.

Przygotowały: Agata Łącka Jolanta Mielczarek.  Czytaj dalej

A w wolnym czasie…

Młodzież w Bursie Miejskiej przy ul. Legionów w ramach zajęć relaksacyjnych wybrała zajęcia na świeżym powietrzu, rozgrywając w siatkówkę plażową damsko-męskie starcie w rytmie ulubionej muzyki. Wynik w tym przypadku nie był najważniejszy a świetna zabawa w doborowym towarzystwie i w tak piękny słoneczny dzień.
Wychowankowie uważają że nic nie jest w stanie ich tak zrelaksować jak aktywny wypoczynek.

Dzielnie kibicowała
Magdalena Szydłowska

Zaszufladkowano do kategorii article

Turniej Piłki Siatkowej Plażowej

 III Turniej Piłki Siatkowej Plażowej już za nami. Do rywalizacji w III Turnieju Piłki Siatkowej Plażowej w placówce Bursy Miejskiej przy ul. Legionów  przystąpiło, aż 5 drużyn. Turniej był rozegrany w systemie „każdy z Każdym” . Po kilku godzinnej rywalizacji na siatce zostały  wyłonione 3 najlepsze pary tego turnieju. Turniej przygotowali i przeprowadzili wychowawcy: Zbigniew i Adam, nagrody i medale ufundowane przez wychowawców wręczyła pani kierownik Barbara Leś.  poniżej zwycięzcy  III Turnieju Piłki Siatkowej Plażowej oraz kilka fotografii z tej imprezy.                               I – miejsce: Bartek i Artur                                                                                                   II – miejsce: Tymek i Adam                                                                                                 III – miejsce: Bartek i Wojtek

Czytaj dalej

Klub Sympatyków Piłki Siatkowej

Po nieco dłuższej przerwie spowodowanej pandemią nasi wychowankowie z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem wrócili do zajęć na świeżym powietrzu. Już od kwietnia nasze boisko do piłki plażowej cieszy się sporym zainteresowaniem. Korzystając z ładnej pogody wychowankowie obu naszych klubów siatkarskich szlifują formę przed letnim sezonem rozgrywek piłki plażowej. Poniżej kilka fotografii z tych zajęć.

 

Czytaj dalej

Uważaj na … Dopalacze.

W placówce Bursy Miejskiej przy
ul. Jasnogórskiej odbyły się zajęcia cykliczne „Uważaj na …”. Tym razem uwagę skierowaliśmy na dopalacze, które uważane są za równie niebezpieczne jak narkotyki.

Dopalacze, podobnie jak narkotyki, mają działanie psychoaktywne, czyli mają wywoływać w organizmie określone stany – odurzenia, pobudzenia, euforii, halucynacje.

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej definicji i sami farmakolodzy mają trudności           z jednoznacznym stwierdzeniem, czym są dopalacze. Jedni uważają je za rodzaj narkotyków, które tym tylko różnią się od tych „prawdziwych” narkotyków, że do niedawna były sprzedawane legalnie. Inni określają je jako substancje psychoaktywne, a jeszcze inni (sprzedawcy) mówią na nie „produkty kolekcjonerskie”.

Dopalacze to nic innego jak mieszanki trucizn.

Czytaj dalej

DZIEŃ MATKI

   

Grafika przedstawiająca róże

Początki tego święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W późniejszych czasach Cesarstwo Rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów.

Zwyczaj ten powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą niedziela u matki. Początkowo co roku w czwartą niedzielę postu odprawiano modły w najbliższej katedrze. W zwykłe niedziele odbywały się one w pobliskich kościołach. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało również składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj ten przetrwał do XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej. Czytaj dalej

Co słychać w Bursie Miejskiej?

Grafika przedstawiająca autokar;          Źródło: („http://www.freepik.com”)

Wykorzystując sytuację, że w ostatnim czasie odbyło się kilka konkursów
dla młodzieży, a pandemia „odpuściła”, zwycięzcy zmagań już wkrótce pojadą
na wycieczkę do Łodzi ufundowaną z środków Bursy Miejskiej.

W planach mamy zwiedzenie łódzkiego ZOO, a szczególnie zawitanie do jego najnowszej atrakcji – Orientarium, najnowocześniejszego w Europie kompleksu hodowlanego, poświęconego Azji południowo – wschodniej. Odwiedzający mają możliwość obserwować mieszkańców Orientarium z trzech perspektyw: podwodnej, lądowej oraz z góry. W Orientarium będziemy mieli przyjemność podziwiać m.in.: słonie indyjskie, orangutany sumatrzańskie i niedźwiedzie malajskie.

Grafika przedstawiająca zwierzęta egzotyczne;               Źródło: („http://www.freepik.com”)

Kolejnym punktem programu jest wizyta w Palmiarni, miejscu pełnym ciepła i niezwykłej egzotyki. Znajdująca się tu kolekcja roślin to żywa historia Łodzi, zapoczątkowana jeszcze przez łódzkich fabrykantów.

Z niecierpliwością czekamy na zbliżającą się wycieczkę do Łodzi.

Zaszufladkowano do kategorii article