Maj to miesiąc tradycyjnie związany z książką. 23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiony w 1995 roku.
W wielu miastach organizowane są targi książek, różnego rodzaju imprezy: Festiwal Wydawnictw i Książek dla Dzieci i Młodzieży w Warszawie, Festiwal Grozy i Fantastyki w Łodzi, Festiwal Kryminału w Pile i Wrocławiu lub Krakowski Festiwal Komiksu.
W ubiegłym tygodniu w Bursie przy ulicy Legionów, skromniej i w miarę swoich możliwości, również chcieliśmy uczcić to święto książki organizując konkurs literacki.
W konkursie wzięły udział 3 zespoły dwuosobowe. Konkurs składał się z trzech części: w pierwszej uczestnicy musieli wykazać się znajomością liryki i dramatu. Na podstawie podanych cytatów należało podać autora i tytuł utworu. W drugiej – do podanych fragmentów prozy należało przypisać autorów i tytuły utworów. Tu wróciliśmy do klasyki i lektur szkolnych: „Lalki” Bolesława Prusa, „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego i „Chłopów” Władysława Reymonta. Część trzecia zawierała sentencje i powiedzenia słynnych filozofów, należało więc przyporządkować im nazwiska myślicieli.
Może sami spróbujecie swoich sił? Poznajecie te teksty?
” Chłop potęgą jest i basta”,
” Koniec i bomba, a kto czytał ten trąba”,
” Nie można dwa razy wejść do tej samej rzeki”,
” Zbudowałem sobie pomnik trwalszy niż ze spiżu…”,
” A niechaj narodowie wżdy postronni znają….”,
” Miło szaleć kiedy czas po temu…”,
” Niezwykłym i nie lada piórem opatrzony…”.
Młodzież z zapałem wzięła się do pracy. Czas na ogłoszenie wyników:
1. Pierwsze miejsce:
Milena Sz. i Julia M.
2. Drugie miejsce:
Ania S. i Wiktoria S.
3. Trzecie miejsce:
Sylwia K. i Patrycja M.
Przygotowały: Agata Łącka Jolanta Mielczarek. Czytaj dalej →