Rada Pedagogiczna

Wyróżnione

Uprzejmie informuję, że w piątek  06.12.2024r. o godz. 9:00 w Bursie Miejskiej                przy ul. Prusa 20 odbędzie się szkolenie Rady Pedagogicznej na temat pracy z zespołem zróżnicowanym. Po zakończeniu  szkolenia  odbędzie się posiedzenie Rady Pedagogicznej.

Obecność obowiązkowa.

 

Renata Dudek
Dyrektor Bursy Miejskiej

Z wierszem i piosenką do przedszkola

  ,,Gdy za oknem pogoda przybiera złą minę.
Kot ma gorączkę a pies anginę.
Grasują: wirusy, bakterie, choroby.
Lecz my na to mamy sprawdzone sposoby.”

czyli z wierszem i piosenką do przedszkola

27 listopada wychowanki z Bursy przy ulicy Prusa: Ola i Zuzia razem z p. Kasią odwiedziły naszych małych przyjaciół z Przedszkola nr 7.
Tym razem czytane były wiersze o tematyce zdrowotnej m. in. o grypie, która przyszła do Filipa, o Karolinie, która płaszcza nie zapina i o katarze, który spotkał Katarzynę. Były też zabawy o tej tematyce, w których dzieci aktywnie uczestniczyły ucząc się przy okazji, jak uniknąć przeziębienia i chorób. Była bardzo miła i przyjazna atmosfera, a na koniec zapytanie dzieci: ,,Kiedy znowu nas odwiedzicie?”    

Kalendarium- Grudzień 2024

1 XIIŚwiatowy Dzień Walki z AIDS, Dzień Jubilera

2 XII –  Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Zniesienie Niewolnictwa, Dzień Placków

3 XII –  Międzynarodowy Dzień Niepełnosprawnych, Światowy Dzień Majsterkowicza

4 XII –  Barbórka (Dzień Górnika, Naftowca i Gazownika)

5 XII –  Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, Dzień Pomocy Cierpiącym, Światowy Dzień Gleby, Dzień Marynarza Śródlądowego

6 XII –  Dzień św. Mikołaja, Dzień Sztucznego Futra

7 XII –  Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego

8 XII – 44. rocznica Zabójstwa Johna Lennona- Założyciela Grupy The Beatles,                                                                                                                       

9 XII –  Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji, Dzień Dziewic, Międzynarodowy Dzień Pamięci i Godności Ofiar Zbrodni Ludobójstwa oraz Zapobiegania tej Zbrodni

10 XII – Dzień Praw Człowieka, Światowy Dzień Futbolu

11 XIIMiędzynarodowy Dzień Terenów Górskich, Międzynarodowy Dzień Tanga

12 XII – Dzień Guzika, Międzynarodowy Dzień Neutralności

13 XII –  43. rocznica Wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce, Dzień Księgarza, Światowy Dzień Skrzypiec

14 XII  – 54. rocznica Rozpoczęcia Protestów Robotniczych na Wybrzeżu

15 XII Dzień Herbaty, Dzień Międzynarodowego Języka Esperanto

16 XII – 43. rocznica Pacyfikacji Strajku w ,,Kopalni Wujek” oraz ,, Kopalni Manifestu Lipcowego”, Dzień Pokrywania Wszystkiego Czekoladą

17 XII – 54. rocznica Krwawych Wydarzeń na Wybrzeżu- Pacyfikacji przez Komunistyczne Władze Robotniczych Protestów, Dzień bez Przekleństw

18 XIIMiędzynarodowy Dzień Emigrantów, Dzień Języka Arabskiego

19 XII –  Dzień Narodów Zjednoczonych dla Współpracy Południe – Południe

20 XII  – Międzynarodowy Dzień Solidarności, Dzień Ryby

21 XII – Dzień Pamięci o Poległych na Misjach

22 XIIPoczątek Astronomicznej Zimy – Najkrótszy Dzień Roku, Światowy Dzień Wody

24 XIIWigilia Bożego Narodzenia

25 XIIBoże Narodzenie (pierwszy dzień)

26 XIIBoże Narodzenie (drugi dzień)

27 XII – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, Dzień Keksa

28 XII – Międzynarodowy Dzień Pocałunku, Dzień Gry w Karty

30 XII – Dzień Serka Wiejskiego

31 XIISylwester, Dzień bez Bielizny

 

 

Odważni wygrywają – profilaktyka raka jądra

Listopad obchodzony jest na całym świecie jako Miesiąc Świadomości Męskich Nowotworów. To czas akcji Movember (od angielskich słów moustache – wąsy, i November – listopad), zapoczątkowanej w roku 2004 w Australii, mającej zachęcić mężczyzn do dbania o swoje zdrowie. Wciąż panuje stereotyp, że mężczyzna musi być silny i odważny w każdej sytuacji. Nie może sobie pozwolić nawet na chwilę słabości, a za taką może być postrzegana wizyta u lekarza. Movember przełamuje tabu i zachęca do rozmów na stosunkowo trudne, a nawet wstydliwe tematy.

W związku z tym w dniu 20 listopada wychowankowie płci męskiej z placówki przy ul. Prusa uczestniczyli w zajęciach dotyczących profilaktyki raka jądra. Zapoznali się z podstawowymi informacjami na temat tej choroby, obejrzeli krótki film, będący świadectwem zmagań młodego mężczyzny z tym nowotworem, na szczęście zakończonych pomyślnie, a na zakończenie  – otrzymali ulotki zawierające instrukcję samobadania. Czytaj dalej

Dzień Życzliwości i Pozdrowień

21 listopada w Bursie przy ulicy Legionów obchodzony był Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Historia obchodów Dnia Życzliwości i Pozdrowień przedstawia się następująco: w 1973 roku dwaj bracia Brian i Michael McCormack wyrazili swój sprzeciw  wobec konfliktu zbrojnego między Egiptem i Izraelem. Dzień Życzliwości miał być sprzeciwem wobec konfliktów zbrojnych. Ten dzień miał uwrażliwić ludzi na drugiego człowieka, na wzajemną życzliwość i dobro, na okazywanie ludziom bezinteresownej pomocy. Przesłanie tego dnia jest nadal aktualne, ponieważ żyjemy w świecie, w którym ludzie nadal są w stanie stałego zagrożenia życia i zdrowia, a za naszą granicą toczy się wojna.

Czytaj dalej

I Festiwal Polskiej Piosenki Filmowej za nami

I Festiwal dobiegł końca, a jednak emocje cały czas nam towarzyszą! Wszystko za sprawą naszych wspaniałych
i utalentowanych wykonawców. Na estradzie stanęli ramię w ramię wychowankowie oraz pracownicy Bursy. Celem organizatorów było przypomnienie słuchaczom wielkich szlagierów ze znanych polskich filmów oraz wyłonienie nowych muzycznych osobowości, uchwycenie niepowtarzalnych interpretacji wybrzmiałych piosenek.      W repertuarze koncertu znalazło się wiele cudownych i różnorodnych utworów filmowych. Ciekawym, przenoszącym nas w realia filmowe akcentem, były stylizacje i gra aktorska uczestników. Festiwalowa sceneria, entuzjastyczna publiczność, prezentowane przez wykonawców piosenki, to wszystko sprawiło, że wieczór był niepowtarzalny. Dało się wyczuć autentyczność i życzliwą atmosferę panującą na sali. Ostatecznie w konkursie zwyciężyła Zuzia, wychowanka z placówki przy ul. Prusa.

W tym szczególnym dniu naszą placówkę zaszczycili znamienici Goście
w osobach:
– Pani Krystyny Stefańskiej – Radnej Rady Miasta Częstochowy;
– Pani Agnieszki Banasik – Głównego Specjalisty w Wydziale Edukacji UM Częstochowy;
– Pana Wojciecha Pudo – Prezesa Klubu Eko Team AZS Stoelzle Częstochowa;
– Pana Tomasza Musiała Wiceprezesa Klubu KS Skra Częstochowa;
– Pana Radosława Panasa – Dyrektora Sportowego KE Exact Systems „Norwid” Częstochowa;
– Pana Pawła Tomaszewskiego – Asystenta Prezesa Klubu Eko Team AZS Stoelzle Częstochowa;
– Pana Michała Kuli – znanego polskiego aktora filmowego i teatralnego wraz z małżonką;
– Przedstawicieli Akademii Seniora;
– Rodziców naszych Wychowanków.

Mamy nadzieję, że Festiwal przypomniał o kultowych produkcjach filmowych i był dla nas wszystkich powodem do radości. Wykonawcom gratulujemy, a publiczność zapraszamy ma kolejne edycje Festiwalu.

Organizatorzy.

Czytaj dalej

Bezpieczeństwo w sieci

„To nie jest film o tym, że internet jest zły. Chodzi o to, żebyśmy to my kontrolowali technologię, a nie technologia nas” to jedno z przesłań filmu, który młodzież Bursy Miejskiej obejrzała w ramach edukacji nt. bezpiecznego poruszania się w sieci. Film pt. „Dopamina” Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę poruszył ważne kwestie związane z pętlą dopaminową, toksycznymi relacjami online, uzależnieniem od telefonu, ale również to,    że nowoczesne technologie są potrzebne trzeba tylko z umiarem i świadomością z nich korzystać. Na koniec filmu padły ważne słowa, aby młodzież nie bała prosić się               o pomoc.

 

Złote Medale za Długoletnią Służbę

Z dumą informujemy, że Pani Aneta Lubczyńska, wicedyrektor Bursy Miejskiej, Pani Aleksandra Politańska, kierownik placówki przy ul. Legionów oraz wychowawcy: Pani Dorota Kierat i Pani Małgorzata Trzepizur zostały uhonorowane Złotymi Medalami za Długoletnią Służbę. Medale przyznawane są przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej. W uzasadnieniu przyznania tego zaszczytnego wyróżnienia podkreślono, że  Laureatki Złotych Medali swoją wieloletnią pracą i zaangażowaniem w wychowanie młodzieży wydatnie przyczyniły się do rozwoju edukacji.

Uroczystość odbyła się w pięknej Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Medale wręczyli: Śląska Kurator Oświaty Aleksandra Dyla oraz Wicewojewoda Śląski Michał Kopaliński.

Gratulujemy wyróżnionym i dziękujemy za ich wieloletnią pracę, poświęcenie oraz nieoceniony wkład w kształtowanie młodych ludzi. Wasze zaangażowanie jest inspiracją dla nas wszystkich!

Serdeczne gratulacje!

Renata Dudek – Dyrektor Bursy Miejskiej wraz z Pracownikami

Klub Sympatyków Piłki Siatkowej

19 listopada to kolejny siatkarski wtorek. Nasza młodzież wraz z wychowawcą ponownie odwiedziła halę sportową w IV LO im. H. Sienkiewicza, na której ponownie spotkały się nasze dwie siatkarskie drużyny. Był to pojedynek rewanżowy pomiędzy juniorami AZS -u i Norwida Częstochowa. Hala jak zwykle wypełniła się w całości, a obie drużyny miały wspaniały doping prowadzony przez kolegów, koleżanki i jak zwykle rodziców. Ze zwycięstwa w tym pojedynku ponownie cieszył się zespół AZS Częstochowa pokonując kolegów z Norwida 3:0.  Poniżej jak zawsze kilka fotek z tego spotkania.

Czytaj dalej

Kampania „Dzieciństwo bez Przemocy”

Logo Kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”

19 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci, który zwraca uwagę na problem krzywdzenia najmłodszych. Z tej okazji Bursa Miejska w Częstochowie przyłączyła się do ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy”. Celem akcji jest przeciwdziałanie wszelkim formom przemocy wobec dzieci oraz promowanie postaw wspierających ich prawa i bezpieczeństwo.

Kampania ta łączy działania edukacyjne z medialnymi, które są realizowane zarówno na szczeblu krajowym, jak i lokalnym. Czytaj dalej