Depresja – więcej niż smutek

23 lutego został ustanowiony Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Choroba ta może dotknąć każdego człowieka bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Często rozwija się latami, dyskretnie i powoli odbierając radość z życia. Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Do najczęstszych objawów depresji zaliczamy:

  • uporczywy smutek,
  • brak energii,
  • brak zainteresowania czynnościami, które dotąd sprawiały przyjemność i dawały satysfakcję.
  • problemy ze snem (bezsenność lub ospałość),
  • niepokój, trudności z koncentracją,
  • utrata poczucia własnej wartości,
  • poczucie winy lub beznadziei istnienia,
  • myśli o samookaleczeniu lub wręcz uporczywe myśli samobójcze

Czytaj dalej

,,Kiedy luty nie wymrozi, to maj śniegiem nam pogrozi”

Galeria

Ta galeria zawiera 6 zdjęć.

W Bursie Miejskiej przy ul. Bolesława Prusa odbył się konkurs pod hasłem ,,Przysłowia mądrością narodu”. Wszyscy znamy polskie przysłowia, wiele pokoleń tworzyło je przez szereg lat. Autorami przysłów najczęściej byli prości ludzie, zwykle anonimowi. Powstawały z obserwacji codziennego życia, pór roku, zjawisk zachodzących … Czytaj dalej

KONKURS „TYPUJEMY WYNIK MŚ”

W dniu 16.02 w Bursie przy ul. Legionów odbyło się wręczenie nagród w konkursie „Typujemy wyniki Mistrzostw Świata”. Wzięli w nim udział zarówno wychowankowie, jak i wychowawcy. Przez prawie miesiąc bawiliśmy się typując dokładne wyniki wszystkich 64 meczów mistrzostw. Po dokładnym przeliczeniu punktów zwycięzcą, z ogromną szansą na wielkie wygrane w bukmacherce, została p. Kierownik Aleksandra.
Na drugim miejscu- „ex aequo” uplasowali się wychowawca Artur oraz Julek. Ponieważ wychowawcy brali udział poza konkurencją, nagrody przypadły również zajmującym odpowiednio 3 i 4 miejsce Sewerynowi oraz Danielowi. Wszyscy uczestnicy z niecierpliwością oczekują Mistrzostw Europy, które odbędą się w 2024 roku.

Konkurs zorganizował i nad całością czuwał wychowawca Artur Czytaj dalej

Netykieta

Nie ma jednej ustalonej odgórnie listy zasad dobrego zachowania
w Internecie. W sieci obowiązują nas jednak te same zwyczaje, które stosujemy w życiu: dobre maniery, kultura. Internetowe wypowiedzi podlegają też prawu karnemu i cywilnemu. Najważniejsze, żeby pamiętać
o drugim człowieku, szanować go i traktować kulturalnie. Pomoże w tym piętnaście zasad, które niżej przedstawiamy – na pewno bardzo ważnych, ale nie wyczerpujących wszystkich zagadnień, z którymi możemy się spotkać będąc on line.

Na temat tych norm i zasad zostały przeprowadzone zajęcia z młodzieżą, w trakcie których omówiliśmy wspólnie poszczególne zalecenia dobrego zachowania w sieci:

Czytaj dalej

Śpiewające Walentynki

„Prawdziwie kochasz wtedy, kiedy nie wiesz, dlaczego”                                                                    Lew Tołstoj

Jak co roku o tej porze wychowankowie z Bursy
przy ul. Prusa świętowali Walentynki. Była to miła okazja
do okazania sobie nawzajem sympatii, a nierzadko też miłości. Walentynkowa skrzynka wypełniała się przez
kilka dni tajemniczymi kartkami i serduszkami,
aż w końcu przyszedł czas na ich rozdanie. Widać było,
ile przyjemności sprawiło każdemu obdarowanemu otrzymanie sympatycznej Walentynki…

Chcąc przedłużyć ten romantyczny nastrój w środę, w Dzień Singla :), spotkaliśmy się, aby wspólnie pośpiewać piosenki o miłości, i nie tylko. A jako że „śpiewać każdy może”, to na dużym luzie śpiewaliśmy po polsku, po angielsku, a nawet po ukraińsku. W nastrojowo udekorowanej sali telewizyjnej szczególnie ładnie zabrzmiał utwór bardzo lubianej w Ukrainie piosenkarki Khrystyny Soloviy, który wspólnie z nią wykonała nasza wychowanka Diana.
To był bardzo miło spędzony czas.

 

Lubmy się czy kochajmy nie tylko od święta, bo jak śpiewali  Beatlesi All you need
is love,
 czyli wszystko czego potrzebujesz to miłość🙂

                                                         M. Gorzelak, I. Janus-Mosińska i M. Trzepizur Czytaj dalej

Jak postrzegamy „innych”

Żyjemy w czasach, w których promowana jest tolerancja. Jednak czy możemy powiedzieć,
że dyskryminacja ludzi odmiennych od nas samych i uprzedzenia odeszły w niepamięć? Czy stereotypy są nadal obecne w naszym życiu i czy kierujemy się nimi oceniając innych?

Nad tymi sprawami zastanawiali się wychowankowie z Bursy Miejskiej
przy ul. Prusa podczas kolejnych zajęć profilaktycznych z cyklu „Z tolerancją na Ty”. Zastanawiali się, czym różnią się uprzedzenia od dyskryminacji i jakie są między nimi zależności, co czują osoby dyskryminowane. Jak funkcjonują stereotypy, skąd się biorą i dlaczego tak łatwo im ulegamy. Podczas dyskusji wychowankowie przytoczyli przykłady uprzedzeń funkcjonujących w społeczeństwie. Czytaj dalej

Walentynkowe T.Love w Bursie Miejskiej przy ul. Legionów

Przyjaciel to ktoś, przy kim można być sobą. Czuć, co się chce. Cokolwiek w danej chwili czujesz, przyjacielowi to nie przeszkadza. Prawdziwa miłość polega na tym, że bezwarunkowo akceptuje się drugą osobę – Ava Dellaira

14 lutego to Dzień Zakochanych. Święto to było uroczyście obchodzone przez wychowanków Bursy Miejskiej
przy ul. Legionów. Przygotowano dla wychowanków wiele atrakcji. W tym roku reaktywowano Pocztę Walentynkową, z działalności której młodzież bardzo chętnie korzystała. Kartki do rąk własnych przekazały Ola i Zuzia. Dla każdego wychowanka przygotowano także do wylosowania sentencję miłosną, dzięki której na wielu twarzach zagościł uśmiech. Miłośnicy muzyki też znaleźli coś dla siebie, mogli uczestniczyć
w spotkaniu przy muzyce lat 80- tych, w czasie którego można było posłuchać polskiej  muzyki rockowej. Zainteresowani wychowankowie w przerwie zabawy mogli również zmierzyć się z  krzyżówką, której tematem była oczywiście muzyka z lat osiemdziesiątych. Jako pierwsze bezbłędnie to zadanie wykonały wychowanki Wiktoria i Julita  – to one otrzymały nagrody w postaci kubków z logo Bursy. Wszyscy wychowankowie stwierdzili, że spotkanie było udane i że z niecierpliwością czekają na następne, szczególnie w tak fantastycznym gronie.

Wychowawcy: Magdalena, Atena, Adam.

Czytaj dalej

Zimowy spacer po Częstochowie – miejsca pamięci narodowej

Na skrzyżowaniu ulic K. Pułaskiego i św. Kazimierza                w Częstochowie jest  Skwer druha Zygmunta Łęskiego. Tam znajduje się obelisk ku czci Szarych Szeregów. Jednym z członków tej organizacji był właśnie częstochowianin Zygmunt Łęski

Zygmunt Łęski ps. „Młody” ur. się w 1923 r. w  Częstochowie. Od 1939 r. był członkiem Szarych Szeregów, a od 1944 walczył w oddziałach Armii Krajowej. Od stycznia 1945 r. prowadził działalność w szeregach konspiracyjnego Wojska Polskiego. Aresztowany przez NKWD. W więzieniach stalinowskich spędził 7 lat. W wyniku amnestii został zwolniony w 1951 r.

Potem ukończył studia i pracował jako pedagog. Przez całe życie działał w harcerstwie, należał do niego od lat 30-tych XX w. do końca swoich dni. Był przewodnikiem i zapalonym grotołazem.

Za krzewienie idei patriotyzmu, troskę o wychowanie młodych pokoleń oraz propagowanie turystyki otrzymał m.in.: Krzyż Partyzancki, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Zwycięstwa i Wolności oraz wiele dyplomów, podziękowań i nagród.. W 2003 r. otrzymał od Prezydenta Miasta Częstochowy wyróżnienie: „Tym co służą Miastu i Ojczyźnie”.

Zginął w wieku 81 lat w trakcie samotnej wspinaczki w okolicach Rysów- w miejscu najbliższym jego sercu – w Tatrach.

Zygmunt Łęski to  niezwykle zasłużony i i bohaterski częstochowianin.

Cześć ich pamięci!

                                                                          Anna Dudzik-Orman