Konkurs na najładniej udekorowany pokój  

wystrój pokoju

W placówce przy ul. Legionów odbyło się podsumowanie Konkursu na najładniejszą dekorację świąteczną pokoju. Konkurs miał na celu rozwijanie u wychowanków: fantazji, wyobraźni oraz umiejętności manualnych i plastycznych. Młodzież wykonując ozdoby  wykazała się dużą kreatywnością i oryginalnością. Pierwsze miejsce zajęły Wiktoria i Karina z pokoju nr 4, drugie – Łukasz i Bartłomiej z pokoju nr 324, trzecie – Klaudia i Kinga z pokoju nr 313, a wyróżnienie zdobyli Patryk i Wojciech z pokoju nr 215. Wszyscy zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Dyrektora Bursy.

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM –  Joanna Porada, Małgorzata Palacz Czytaj dalej

Turniej Bilarda przy ul. Legionów

 

turniej bilarda

 W przedświątecznej atmosferze, przy migających światłach choinki, 20.12 2023    zakończyliśmy trwający od tygodnia Turniej Bilarda. Przy zielonym stole zebrało się siedmiu zawodników, którzy stoczyli zaciekłe boje o mistrzostwo naszej placówki. Zmagania młodzieży były bardzo emocjonujące, nie brakowało rywalizacji, przyjaznej atmosfery oraz poczucia  humoru. Spotkanie sprzyjało integracji młodzieży, gdyż rywalizowali ze sobą piłkarze, siatkarze i technicy.                                                       

 Największe gratulacje powędrowały do Seweryna, Beniamina i Błażeja. Niewiele mniejsze do Daniela, Bartka, Jakuba i Igora. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.

Zwycięzcy turnieju otrzymali pamiątkowe prezenty, ufundowane przez Dyrekcję Bursy i  organizatorów zawodów: Joannę Poradę i Zbigniewa Dróbkę.

Czytaj dalej

Wyniki konkursu na najładnieszą kartkę świąteczną

Jak co roku w grudniu ogłaszamy wyniki konkursu na najładniejszą własnoręcznie wykonaną kartkę świąteczną.

Na konkurs wpłynęło 10 kartek, wykonanych różnymi technikam.

Jury po podliczeniu oddanych głosów przyznało 3 nagrody.

I miejsce zajęła wychowanka Emilia z placówki przy ul. Prusa

II miejsce zajęła wychowanka Aleksandra z placówki przy ul. Legionów

III miejsce zajęła wychowanka Ania z placówki rpzy ul. Legionów.

Gratulujemy zwycięzcom oraz pozostałym uczestnikom.

 

 

Świąteczna wizyta w Akademii Seniora

Wychowankowie Bursy przy ulicy Legionów w zawiązku z zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia  udali się w środowe popołudnie do działającej w budynku Bursy „Akademii Seniora”. W czasie wizyty wychowankowie Kacper i Ola wykonali kolędy,       a seniorzy chętnie włączyli się do wspólnego śpiewania. Nasi wychowankowie złożyli seniorom świąteczne życzenia i wręczyli upominki – w postaci własnoręcznie wykonanych kartek świątecznych, które wywołały wiele radości i uśmiechów na ustach obdarowanych. Całość spotkania przebiegała w bardzo miłej i serdecznej atmosferze. Wychowankowie w podziękowaniu za występ i życzenia otrzymali mnóstwo słodkości    i miłych słów. To nasza pierwsza, ale na pewno nie ostatnia wizyta w Akademii Seniora! Dziękujemy za to miłe spotkanie.

                                                                       Joanna Urbańska, Magdalena Szydłowska

Wychowanek składa świąteczne życzenia seniorom

Seniorzy oglądają otrzymane kartki świąteczne

Seniorzy oglądają otrzymane życzenia świąteczne

Wspólne śpiewanie kolęd

Kartki Świąteczne

Wspólne zdjęcie

Czytaj dalej

Święta tuż, tuż…

13 grudnia 2023r. w placówce Bursy Miejskiej przy ul. Prusa odbyło się coroczne spotkanie wigilijne. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło rodziców naszych wychowanków. Swoją obecnością zaszczycili nas: mama Oliwii oraz tata Dawida
i Szymona. Przybyły także: Pani Dyrektor Renata Dudek, Pani Wicedyrektor Aneta Lubczyńska, Pani Pedagog BM Barbara Leś oraz Pani Kierownik Joanna Sajewska, która powitała  wszystkich przybyłych na uroczystość.

Pani Dyrektor Renata Dudek życzyła  pracownikom
wychowankom wspaniałych i radosnych świąt, zwróciła uwagę na to, abyśmy potrafili cieszyć się tym, co mamy, bo życie jest ulotne…

Tata Szymona – wychowanka, który zmaga się
z poważną chorobą, podziękował Dyrekcji, wszystkim pracownikom i wychowankom  za serce okazane jego rodzinie w trudnych chwilach. Podzielił się również z nami radosną nowiną – poinformował, że Szymon ma się lepiej
i Wigilię najprawdopodobniej spędzi w domu.

Pani kierownik Joanna Sajewska również  złożyła  wszystkim zgromadzonym życzenia zdrowych , spokojnych i rodzinnych świąt oraz zaprosiła na program artystyczny w wykonaniu naszych wychowanków, będący współczesną wersją ,,Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa. Dowiedzieliśmy się z  niego,
że w życiu najważniejsza jest miłość i rodzina.

Kolorowe lampki na choinkach, blask świec, zapach świerków i pomarańczy sprawiły, że podniosły, uroczysty nastrój udzielił się wszystkim zgromadzonym, a pastorałki śpiewane przez Zuzię, Julię i Weronikę spotęgowały magię tego wieczoru.

Ukoronowaniem uroczystości była wspólna kolacja wigilijna, na której nie zabrakło tradycyjnych potraw. Jak zawsze były przepyszne, bo przygotowane na miejscu przez nasze nieocenione Panie kucharki;)

Wigilia przebiegła w miłej, rodzinnej atmosferze. Mamy nadzieję, że taka aura pozostanie z nami przez cały kolejny rok…;)

Czytaj dalej

„Jesteśmy razem – czegóż chcieć jeszcze, jutro przyjdzie Zbawiciel!”

Kolejny raz dane nam było spotkać się i wspólnie spędzić Wigilię w Bursie. To piękny czas spokoju, poczucia wspólnoty, radości i porozumienia. Wszyscy jesteśmy wdzięczni i szczęśliwi, że mogliśmy razem biesiadować, rozmawiać, dzielić się opłatkiem, być. Wspominamy tych, których z nami już nie ma, lecz po głosach ich wciąż drży powietrze…

Wigilia w tym roku udała się nam znakomicie. Do pięknie przystrojonej Bursy przybyli zaproszeni Goście, przynosząc w darze uśmiech i dobre słowo. I tak przywitaliśmy: Panią Krystynę Stefańską– Radną Miasta Częstochowy, Panią Małgorzatę Gołębską – Wizytatora Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach, Panią Agnieszkę Banasik – Głównego Specjalistę  Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, Przedstawicieli rodziców naszych Wychowanków: Panią Zdzisławę Domaradzką, Panią Olgę Nawarę, Państwa Wiolettę i Grzegorza Walczaków, Panią Renatę Dudek – Dyrektora BM w Częstochowie, Panią Anetę Lubczyńską – Wicedyrektora BM w Częstochowie, Panią Barbarę Leś pedagoga BM. Nie zabrakło również wszystkich pracowników BM, na czele z Panią kierownik – Aleksandrą Politańską oraz naszych wychowanków.

Blask świec, błyszczące, strojne choinki, tradycyjne kolędy, smak potraw wigilijnych, wszystko to sprawiło, że wieczerza smakowała jak w domu. W powietrzu unosił się zapach piernika i pomarańczy, jak u mamy. Słychać było cichutkie dzwoneczki sań Mikołaja, który lada chwila rozda prezenty…

Jednak nie wszyscy i nie wszędzie możemy świętować Boże Narodzenie w spokoju. Wiemy, że na świecie toczą się konflikty wojenne, a przy stołach wigilijnych są puste krzesła. Krótki spektakl przygotowany przez młodzież pokazał, że pamiętamy o tym oraz doceniamy pokój. Widzimy dobro, którego doświadczamy od siebie nawzajem, pielęgnujemy przyjaźnie i cieszymy się na kolejne Boże Narodzenie.

Wszystkim osobom zebranym w naszej Bursie na Wigilii bardzo dziękujemy i życzymy Wesołych Świąt Bożego Narodzenia.

Czytaj dalej

Mikołajki w Bursie Miejskiej przy ul. Legionów

Placówkę przy ul. Legionów jak co roku odwiedził Święty Mikołaj. Wychowankowie musieli być bardzo grzeczni, ponieważ otrzymali piękne paczki. Z racji tak ważnych odwiedzin wychowawcy i młodzież przygotowali piękną dekorację oraz masę atrakcji, a mianowicie foto-budkę z mikołajkowymi gadżetami, karaoke ze świątecznymi piosenkami oraz dekorowanie ciasteczek. Największym powodzeniem cieszyły się zdjęcia ze Świętym Mikołajem w przepięknej świątecznej  scenerii. Zachęcamy do obejrzenia galerii.

Pani Asia, Pani Magdalena, Pan Adam.

Czytaj dalej

Pomaganie ma moc

„Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro,
które dajemy, zatacza koło i wraca do nas”
                                                                    Flora Edwards

Wierząc w sens tych słów wychowankowie z Bursy przy ul. Prusa chętnie włączają się w akcje dobroczynne na rzecz osób potrzebujących. Bo pomagać  może każdy, wystarczy wola i chęć, a tych naszym wychowankom nie brakuje.

19 listopada młodzież pod opieką wychowawczyń: Małgorzaty Trzepizur
i Marioli Wagner z dużym zaangażowaniem włączyła się
w obchody Światowego Dnia Ubogich. Przygotowała loterię i rozdawała osobom ubogim i bezdomnym najpotrzebniejsze im rzeczy. Pomagała również przy zastawieniu stołów i przygotowaniu namiotu, gdzie wydawany był ciepły posiłek. Nie wystraszyła ich niesprzyjająca aura, pogoda była typowo zimowa, ale ich serca gorące.

Czytaj dalej

Coraz bliżej święta – czas na pierniczki!

Święta tuż, tuż… Dlatego też podczas zajęć kulinarnych wychowankowie
z Bursy przy ul. Prusa  postanowili przywołać świąteczny nastrój, piekąc aromatyczne korzenne pierniczki. Z zapałem przystąpili do wyrabiania ciasta, trzymając się sprawdzonego, tego samego od lat przepisu. Dużo radości sprawiło im wykrawanie rozmaitych kształtów ciasteczek: bałwanków, serduszek, choinek, aniołków i gwiazdek. Po upieczeniu ciasteczek przyszedł czas na najprzyjemniejsze zadanie – dekorowanie pierniczków.

I tutaj wychowankowie puścili wodze fantazji – za pomocą samodzielnie wykonanego białego lukru, wielobarwnych cukrowych dekoracji: gwiazdek, perełek, choinek oraz kolorowych lukrowych pisaków, uczestnicy zajęć wyczarowali na pierniczkach fantazyjne, zabawne wzory, świetnie się przy tym bawiąc.

Czytaj dalej