Turniej Tenisa Stołowego Chłopców

W poniedziałek 26 września  w naszej placówce zakończył się Turniej Tenisa Stołowego Chłopców. W dwudniowym turnieju wzięli udział najmłodsi wychowankowie naszej placówki (uczniowie szkół podstawowych i klas pierwszych szkół średnich). W tegorocznych rozgrywkach wzięło udział ośmioro wychowanków. Rywalizacja odbyła
się w systemie „każdy z każdym”. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe medale.

Wyniki turnieju:                                                                                                                     I – Seweryn                                                                                                                       II – Kacper                                                                                                                           III – Dominik                                                                                                                                                                      Turniej zorganizował i przeprowadził wychowawca Adam.

Czytaj dalej

Kalendarz roku szkolnego 2022/2023

Drodzy Wychowankowie, Rodzice i Opiekunowie Prawni!

Prosimy o zapoznanie się z kalendarzem roku szkolnego 2022/2023 i uwzględnienie    go w planach związanych z pobytem wychowanków w Bursie Miejskiej.

Przypominamy, że Bursa Miejska jest placówką feryjną czyli, że w dni wolne od nauki nie zapewnia wychowankom opieki i wychowania. Oznacza to, że na święta, dni ustawowo wolne od pracy, ferie zimowe i wakacje wszyscy wychowankowie opuszczają Bursę Miejską i wracają w wyznaczonym przez BM terminie.

Poniżej przedstawiamy kalendarz roku szkolnego 2022/2023 określony na podstawie informacji Ministerstwa Edukacji Narodowej:

1. 1 listopada 2022 r. (wtorek) Święto Wszystkich Świętych
2. 11 listopada 2022 r. (piątek) Święto Niepodległości
3. 23 – 31 grudnia 2022 r. Zimowa przerwa świąteczna
4. 1 stycznia 2023 r. (niedziela) Nowy Rok
5. 6 stycznia 2023 r. (piątek) Święto Trzech Króli
6. 16-29 stycznia 2023 r. Ferie zimowe
7. 6 kwietnia – 11 kwietnia 2023 r. Wiosenna przerwa świąteczna
8. 1 maja 2023 r. (poniedziałek) Święto Pracy
9. 3 maja 2023 r. (środa) Święto Konstytucji 3 Maja
10. 8 czerwca 2023 r. (czwartek) Święto Bożego Ciała
11. 23 czerwca 2023 r. (piątek) Zakończenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych
12. 24 czerwca – 31 sierpnia 2023 r. Ferie letnie

Informujemy, że

1. Powyższe terminy dotyczą wszystkich wychowanków, w tym wychowanków
z zagranicy i zawodników klubów sportowych.

2. W razie nieprzewidzianych powyżej sytuacji Bursa Miejska zorganizuje opiekę wychowankom w placówce wskazanej przez Dyrektora, o czym informacja zostanie przekazana poprzez informacje na tablicy ogłoszeń i stronie internetowej.

I w roku szkolnym 2022/2023 spotkanie Młodzieżowej Rady Bursy

Serdecznie zapraszam przedstawicieli z placówek Bursy Miejskiej przy ul. Legionów i ul.Prusa na pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie MRB.

         Spotkanie odbędzie się 28 września o godz. 17.15    w placówce BM przy ul.Prusa 20.

Zapraszam

                                               Barbara Leś

Zaszufladkowano do kategorii MRB

Niebezpieczeństwa Cyberświata

Przekazuję garść wiadomości dla rodziców
i wychowawców dotyczących najbardziej szkodliwych treści, na które dzieci
i nastolatkowie mogą natknąć się w sieci:

CYBERPRZEMOC (RANI W REALU ) to nękanie, wyśmiewanie, publikowanie obraźliwych czy ośmieszających kogoś treści, szantażowanie, straszenie w świecie wirtualnym. Na przykład ośmieszające zdjęcie w ciągu kilku sekund może wyświetlić
się na smartfonach całej klasy, a nawet szkoły. Dla nastolatka to niezwykle trudna sytuacja, ponieważ akceptacja rówieśników jest dla niego ogromnie ważna.

PATOSTREAMING to bardzo destrukcyjne transmisje
na żywo z patologicznych sytuacji np. libacji alkoholowych, bijatyk, a nawet znęcania
się nad bezdomnymi czy zwierzętami. Patotreści niszczą psychikę i system wartości  dzieci. Najdrastyczniejsze momenty to tzw. shoty. Szacuje się, że wulgarne treści ogląda już prawie 40% nastolatków.
Czytaj dalej

Klub Sympatyków Piłki Siatkowej

Początek rozgrywek siatkarskich zbliża się wielkimi krokami. Nasi wychowankowie z Bursy, grający
w rozgrywkach juniorskich mieli pierwszą szansę sprawdzenia swojej sportowej formy. W dniach 17-18 września nasi wychowankowie zawodnicy KS Norwid wzięli udział w IV Memoriale Janusza Sikorskiego. Po zaciętych pojedynkach nasi zawodnicy wywalczyli drugie miejsce w tym cyklicznym turnieju. Trzeba również dodać, że turniej –
a przede wszystkim mecze naszych chłopców – cieszyły
się dużym zainteresowaniem. Na trybunach nie zabrakło kolegów i koleżanek a także licznej grupy rodziców. Poniżej kilka fotografii z tego turnieju autorstwa wychowawcy Adama.

Czytaj dalej

Poznajemy Częstochowę… ulica Waszyngtona 45

Spacerując ulicami naszego urokliwego miasta zauważyłam bardzo ciekawą tablicę pamiątkową przy ul. Waszyngtona 45.

Okazało się, że w tym budynku mieściła się p i e r w s z a, tymczasowa siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Częstochowie. Aresztowani, którzy znaleźli się w tych murach byli poniżani, torturowani, doprowadzani do skrajnego wyczerpania i do okrutnej śmierci. Nazywani przestępcami i zbrodniarzami. Dlaczego? Bo byli Polakami, kochali swą Ojczyznę i nie chcieli podporządkować się obcemu tyranowi.

Tablicę pamiątkową ufundował  Antykomunistyczny Związek Więźniów Politycznych 1939 – 1989, pisząc krótko lecz dobitnie: W hołdzie Walczącym
o niepodległą i suwerenną Polskę torturowanym i zamordowanym w tych murach
przez oprawców Urzędu Bezpieczeństwa.

Zachęcam Was do odwiedzenia tego miejsca. Warto zastanowić się i oddać hołd prawdziwym, niezłomnym Bohaterom. Cześć Ich pamięci!

Anna Dudzik -Orman

 

,,Bez przedawnienia” – 83. rocznica agresji Związku Radzieckiego na Polskę

We wrześniu br. obchodzimy 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Również 17 września 1939r.
jest ważnym i dobrze zapamiętanym dniem dla Polaków.
W dniu tym 83 lata temu nastąpiła agresja Związku Radzieckiego na Polskę.
Z tej okazji Ministerstwo Kultury
i Dziedzictwa Narodowego przygotowało kampanię promocyjno-informacyjną #bezprzedawNIEienia
w której brali udział również wychowankowie Bursy Miejskiej
przy ul. Legionów. Celem akcji jest dotarcie do możliwie szerokiego grona odbiorców w kraju i za granicą
z przekazem o losach, tragedii i stratach państwa polskiego poniesionych w wyniku II wojny światowej.
Hasłem przewodnim akcji jest #bezprzedawNIEienia. Czytaj dalej

Zajęcia integracyjne

Dnia 14 września 2022 r. w placówce BM przy ul. B. Prusa odbyły się zajęcia integracyjne dla wychowanków klas pierwszych.

Spotkanie miało miejsce na świeżym powietrzu, na boisku przy budynku Bursy Miejskiej. Wychowawcy przygotowali szereg konkurencji sportowych, gier i zadań, podczas których młodzież mogła nie tylko ze sobą rywalizować, ale także współpracować w zespołach, wykazać się sprytem, spostrzegawczością i dobrze się bawić. Odbył się m.in. krótki mecz w piłkę nożną, bieg z balonami, rzut piłką do kosza, wyścig z łyżkami, czy quiz wiedzy o Bursie. Serdeczna i miła atmosfera, która zazwyczaj towarzyszy tego typu zajęciom, sprzyjała budowaniu więzi i otwieraniu się
na nowe znajomości.

Wszystkie gry miały na celu zbudowanie dobrych relacji w grupie, rozwijanie akceptacji wobec siebie i innych, zachęcanie do współpracy, budowanie poczucia bezpieczeństwa w grupie i w placówce, aby wychowankowie mieli pewność, że gdy pojawią się jakieś kłopoty, nigdy nie zostaną z nimi sami, otrzymają pomoc, jeśli tylko
o nią poproszą.

Na koniec zajęć wszyscy uczestnicy mogli wrzucić do specjalnego pojemnika karteczki, na których wypisali swoje lęki i obawy związane z pobytem w szkole i w Bursie. Wszystkie karteczki zostały komisyjnie spalone, co symbolizowało pozbycie się trapiących ich niepokojów.

Wszystkim wychowankom dziękujemy za zaangażowanie, aktywny udział w zabawie
i mile spędzony czas.

Czytaj dalej

Zajęcia integracyjne

W dniu 12.09.2022 wychowawcy z placówki Bursy Miejskiej przy ul. Legionów zorganizowali zajęcia, których celem była integracja wychowanków klas pierwszych. To sympatyczne spotkanie odbyło się w ramach turnieju „Piłkarzyki”
oraz gier i zabaw ruchowych na boisku Bursy Miejskiej. Wychowankowie przy tej okazji nie tylko rywalizowali
ze sobą, ale mogli się również bliżej poznać. Dzięki takim zajęciom w gronie nowych kolegów i koleżanek zawiązują się ciepłe i serdeczne relacje. Wychowankowie przełamują swoją nieśmiałość, pokonują zahamowania i budują więzi koleżeńskie. W zajęciach czynny udział wzięli również wychowawcy propagując zasady zdrowej rywalizacji „fair play” oraz aktywne spędzanie czasu wolnego.

Czytaj dalej