SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ

,,Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość wymyśliła.”

Wisława Szymborska

W piękny słoneczny dzień wychowankowie z Bursy Miejskiej przy ulicy Prusa po raz kolejny udali się do oddziałów przedszkolnych zaprzyjaźnionego Miejskiego Przedszkola nr 7 wraz z wychowawcami panią Mariolą Wagner i panią Izabelą Janus-Mosińską.

Celem wizyty było zachęcenie przedszkolaków do czytania oraz przeniesienie ich do magicznego świata bajek.

Najmłodsza grupa wysłuchała bajki Oskara Wilde`a ,,Syn gwiazdy” która opowiadała historię znalezionego w lesie syna królewskiego rodu, którego wychowywała rodzina biednego drwala. Starsza grupa dzieci wysłuchała ludowej bajki pt. ,,Niebieska Sukmana na Wywrót Odziana”, która opowiadała historię biednego chłopaka , który starał się uzyskać pół królestwa czarownika.

Te piękne i pouczające bajki przeczytały wychowanki naszej placówki Bursy Miejskiej przy ulicy Prusa Oliwia i Oliwia. Przeniosły one nas wszystkich w niezwykły, magiczny zupełnie odmienny świat bajki. Następnie dzieci odpowiadały na pytania dotyczące przeczytanego tekstu.

Czas spędzony w przedszkolu przebiegał w miłej i serdecznej atmosferze a gwar, świergot i śmiech dzieciaków na długo jeszcze pozostanie w naszej pamięci.

Dziękujemy kochane dzieciaki.

Organizatorki: Mariola Wagner i Izabela Janus-Mosińska

PIKNIK WIOSENNY W BURSIE PRZY ULICY PRUSA

23 maja 2023 roku, w piękne wiosenne popołudnie, odbył się u nas Piknik Wiosenny, którego głównymi bohaterami były dzieci z Miejskiego Przedszkola
nr 7 w Częstochowie i ze Świetlicy Socjoterapeutycznej ,,Dziupla”.

W atmosferę zabawy wprowadziły nas uczennice I LO im J. Słowackiego, Dorota i Wiktoria, które wykonały piosenki ,,Tak smakuje życie” i ,,Nic do stracenia”. Następnie prowadząca Pani Izabela Janus- Mosińska (w asyście naszej wychowanki Oliwii Załogi) powitała wszystkich uczestników Pikniku zaznaczając, że po raz pierwszy odbywa on się na terenie Bursy Miejskiej w Częstochowie.
Na scenę zaprosiła organizatora Pikniku Panią Dyrektor Bursy Miejskiej
w Częstochowie Renatę Dudek oraz współorganizatora – Przewodniczącą TKOPD – Panią Marię Kowaleczko – Miedzińską, które przywitały przybyłych gości:

Pana Krzysztofa Matyjaszczyka – Prezydenta Miasta Częstochowy,

Pana Dariusza Kapinosa – Radnego Miasta Częstochowy, Przewodniczącego Komisji Edukacji Rady Miasta,

Panią Joannę Iskierkę – Dyrektora Biura Ładu Korporacyjnego Urzędu Miasta Częstochowy,

Pana Rafała Piotrowskiego – Naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy,

Panią Agnieszkę Grabińską – Naczelnika Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Częstochowy,

Pana Tadeusza Budzika – Generała Policji w stanie spoczynku wraz z małżonką,

Pana Tomasza Kowalczyka – Komendanta VI Komisariatu Policji
w Częstochowie,

Panią Małgorzatę Mruszczyk – Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej  w Częstochowie,

Panią Małgorzatę Kaim – Dyrektora I LO im. J. Słowackiego w Częstochowie,

Panią Aleksandrę Nocuń- Dyrektora Miejskiego Przedszkola nr 7
w Częstochowie,

Pana Dariusza Rataja – Dyrektora Zespołu Szkół im. B. Prusa w Częstochowie,

Pana Rafała Dziwisa – Dyrektora Zespołu Poradni Psychologiczno – Pedagogicznych   w Częstochowie,

Pana Dariusza Humaja – Dyrektora Centrum Kształcenia Zawodowego
i Ustawicznego w Częstochowie,

Pana Krzysztofa Ponchałę – Wicedyrektora Szkoły Mistrzostwa Sportowego
LO RKS Raków,

Pana Wojciecha Bożka – aspiranta sztabowego Komendy Miejskiej Policji            w Częstochowie,

Pana Sławomira Walaszczyka – dzielnicowego z VI Komisariatu Policji                  w Częstochowie,

Pana Krzysztofa Dzwonnika i Pana Bogumiła Krawczyka z Jednostki Ratownictwa Gaśniczego nr 1,

Pana Krystiana Bączyńskiego – iluzjonistę,

Państwa Annę i Zbigniewa Zajączkowskich,

Motocyklistów z Częstochowskiego Towarzystwa Motocyklowego.

W powitalnym przemówieniu padło wiele słów podziękowań pod adresem gości
i sponsorów, dzięki uprzejmości których wszystkie organizowane do tej pory imprezy mogły zaprezentować tak różnorodną ofertę.

Następnie głos zabrał Pan Krzysztof Matyjaszczyk – Prezydent Miasta Częstochowy, który powitał zgromadzonych, podziękował za zaproszenie
na Piknik i wyraził nadzieję, że tego typu imprezy będą u nas kontynuowane.

Zakończenie części oficjalnej było sygnałem do rozpoczęcia dobrej zabawy, czemu sprzyjała piękna, słoneczna pogoda, zielony plener, kolorowe stoiska, baloniki, wiatraczki, skoczna muzyka i wszechobecny gwar, o który postarały się dzieciaki. Było niczym w piosence Maryli Rodowicz ,,Kolorowe jarmarki, blaszane zegarki, pierzaste koguciki, baloniki na druciku……”😉😊😉.

Na pięknie udekorowanej kwiatami scenie odbywały się pokazy umiejętności dzieci, młodzieży i zaproszonych gości. Przedszkolaki śpiewały piosenki
i prezentowały układy taneczne (brawa dla dzieciaków i Pań przedszkolanek!!!  😉). Wystąpiły też cheerliderki i cheerliderzy z I LO im J. Słowackiego, którzy zaprezentowali niezwykle energetyczny pokaz. Dziękujemy młodzieży
i prowadzącej grupę Pani Marlenie.

Nie zabrakło też zespołu mażoretek Fanaberia z Kłomnic, którym kieruje
Pani Patrycja. Grupa ma na swoim koncie wiele sukcesów, w tym 5. miejsce
w mistrzostwach Polski. Pięknie ubrane dziewczęta zaprezentowały efektowny układ taneczno – marszowy. Wspaniała choreografia, niezwykła gracja w każdym ruchu. Brawo!

Kiedy już wydawało się, że nic nie może nas zaskoczyć, wtedy pojawił się on… Michael Jackson, czyli Kuba ze Świetlicy Socjoterapeutycznej Dziupla przy TKOPD w Częstochowie, który zaśpiewał piosenkę ,,Billy Jean”
i wykonał słynny, niezwykle trudny układ taneczny…… Wypisz, wymaluj – Michael.😉Tak trzymaj, Kuba!

Na naszej scenie gościł też prawdziwy magik – iluzjonista, Pan Krystian Bączyński, człowiek o niezwykłym poczuciu humoru i mistrz nad mistrze
w pokazywaniu różnych sztuczek i trików. Jak on to robi??? Wielu próbowało podpatrzeć, ale chyba bez powodzenia. Może następnym razem się uda.:)

Gościem na pikniku był także… pies, a właściwie pan policjant z psem rasy owczarek belgijski. Dzieci nie tylko mogły zobaczyć psa służącego w policji,
ale także dowiedzieć się, jak należy się zachować w przypadku spotkania oko
w oko z groźnym psem oraz wtedy, gdy pies już nas zaatakuje.

Pokazy na scenie przeplatane były piosenkami w wykonaniu dziewcząt z zespołu Słowak i Muza działającego w I LO Im J. Słowackiego w Częstochowie. Piosenki zaprezentowały: Laura, Natalia, Wiktoria, Julia, Maria P., Maria K., Dorota.

Swoim talentem wokalnym pochwaliły się również wychowanki Bursy: Zuzia
z placówki przy ul. B. Prusa i Klaudia z placówki przy ul. Legionów.

Poza sceną było równie ciekawie – wychowawcy wraz z wychowankami przygotowali wiele atrakcyjnych stoisk: był namiot, w którym malowano twarze
i robiono tatuaże (oczywiście, że zmywalne 😉), na kolejnym stoisku można było samodzielnie wykonać sobie bransoletkę bądź naszyjnik z kolorowych koralików, obok było miejsce do puszczania baniek mydlanych, kawałek dalej znajdowało się stanowisko pod nazwa ,,Fotografie jak z bajki”, gdzie można było wykonać zdjęcie z postaciami z bajek. Nie mogło też zabraknąć miejsca na konkurencje sportowe, konkursy, gry i zabawy, w prowadzenie których zaangażowali się wychowankowie Bursy przy ul. B. Prusa, którzy licznie przybyli na Piknik.

W konkursie plastycznym, w którym brały udział dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 7   w Częstochowie, też były nagrody. Za namalowanie logo Bursy farbami na płótnie I miejsce zajęła grupa Niedźwiadki, II miejsce grupa Biedronki, III miejsce grupa Wiewiórki. Jako nagrodę każda z grup otrzymała atrakcyjną zabawkę.

Na piknikowym placu nie zabrakło też wspaniałych strażaków z PSP
w Częstochowie, pod kierownictwem młodszego brygadiera Bogumiła Krawczyka, którzy przyjechali nowoczesnym, lśniącym wozem strażackim.
Była więc okazja, aby go dokładnie obejrzeć i podziwiać z bliska.

Przyjechali też ratownicy medyczni, od których wszyscy zainteresowani mogli dowiedzieć się o zasadach udzielania pierwszej pomocy.

Swoją obecnością naszą imprezę uatrakcyjnili motocykliści z Częstochowskiego Towarzystwa Motocyklowego. Ależ to było widowisko, kiedy kilka wspaniałych maszyn  z rykiem silników wjechało na nasz Piknik. Czuć było moc!😉 Chętni mogli pooglądać motocykle, porozmawiać z ich właścicielami czy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

O tym, że nie samą zabawą człowiek żyje, przypominały nam zapachy dochodzące z namiotu, gdzie panie kucharki serwowały gorący bigos (własnej roboty) i kiełbaski z grilla (wszystko przepyszne). Był też popcorn, słodkie bułeczki, domowe ciasta, napoje, no i oczywiście lody, które ze względu na temperaturę cieszyły się wielkim powodzeniem.

,,Wszystko, co dobre szybko się kończy”… I tak wraz z zachodem słońca nasz Piknik dobiegł końca. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego,
że na twarzach dzieci, które były naszymi gośćmi, widać było uśmiechy.
Do zobaczenia za rok.

Dyrekcja Bursy Miejskiej, kierownik, wychowawcy,
pracownicy i wychowankowie placówki przy ul. Prusa

 

IX Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Bursy Miejskiej

Wczoraj 25.05.2023r. nasi wychowankowie mieli przyjemność rozegrać IX Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Bursy Miejskiej w Częstochowie. W zmaganiach na boisku udział wzięły drużyny z placówki Bursy Miejskiej przy ul. Prusa, placówki Bursy Miejskiej przy ul. Legionów oraz po raz pierwszy drużyna wychowawców                        i pracowników Bursy Miejskiej, która przyjęła nazwę „Senior Wiktoria”. Wychowankowie bardzo chętnie wzięli udział w rozgrywkach i stoczyli naprawdę zaciętą rywalizację. Nasza impreza zgromadziła również liczną publiczność z obu placówek.

Na turnieju mieliśmy zaszczyt gościć:
Panią Dyrektor – Renatę Dudek                                                                                          Panią Wicedyrektor – Anetę Lubczyńską
Panią Kierownik – Aleksandrę Politańską
Panią Kierownik – Joannę Sajewską, będąca jednocześnie gospodarzem obiektu          Panią Pedagog – Barbarę Leś.

Turniej po raz drugi z rzędu wygrała reprezentacja Bursy Miejskiej z placówki przy          ul. Legionów, drugie miejsce zajęła drużyna z placówki przy ul. Prusa, a trzecie miejsce  drużyna „Senior Wiktoria”, w której składzie znaleźli się pracownicy i wychowawcy Bursy Miejskiej. Oprócz medali i dyplomów zwycięzcy otrzymali pamiątkowe kubki          z logo Bursy. Wyróżniający się zawodnicy turnieju otrzymali nagrody indywidualne: króla strzelców, najskuteczniejszego bramkarza oraz NVP Turnieju czyli najbardziej wartościowego gracza. Najlepszym strzelcem okazał się Filip, który strzelił aż 7 goli, najlepszym bramkarzem został Kacper, który do swojej bramki nie wpuścił ani jednej piłki, a tytuł NVP zdobył Marcel, który w całym turnieju odznaczył się wieloma asystami, imponującym dryblingiem i sprytem. Gratulujemy! Po Turnieju Pani Dyrektor zaprosiła  gości oraz wszystkich zawodników na słodki poczęstunek.                                        Dziękujemy za przybycie naszym gościom, wychowawcom, kibicom oraz wszystkim uczestnikom Turnieju. Specjalne podziękowania dla wychowanek z Bursy przy                ul. Legionów: Leny i Oli za obsługę sędziowską i zdjęcia z turnieju.

Organizatorzy: Barbara Leś, Adam Michalak
Czytaj dalej

Apetyt na zdrowie

W środę 15 maja gościliśmy w Bursie przy ul. Prusa panią dietetyk.
Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie i zdrowy styl życia. Dietetyczka przypomniała wychowankom zasady zdrowego odżywiania, omówiła też główne błędy w naszej diecie, które prowadzą nie tylko do nadwagi lub otyłości, ale również do wielu chorób.

W trakcie prelekcji pani dietetyk zwróciła uwagę na znaczenie zjadania śniadania przed wyjściem do szkoły, podkreśliła ponadto, jak istotne dla zdrowia jest spożywanie pięciu dobrze zbilansowanych posiłków dziennie. Przekonywała, że bardzo ważną rolę w naszej diecie odgrywają warzywa i owoce, które powinny być składnikiem każdego posiłku. Omawiając piramidę zdrowia wskazywała, co powinniśmy jeść,
a jakich produktów unikać lub ograniczać ich ilość, by cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Czytaj dalej

Kulinarne spotkanie – mascarpone z owocami

Majowe zajęcia kulinarne, które odbyły się w ostatni wtorek w Bursie przy ul. Prusa okazały się prawdziwa ucztą dla podniebienia. Wychowankowie przygotowali tym razem delikatny, niezbyt trudny do wykonania, ale niezwykle smakowity deser z serka mascarpone z owocami.
Po zgromadzeniu wszystkich niezbędnych składników deseru, uczestnicy podzielili się zadaniami, po czym sprawnie przystąpili do pracy. Część z nich zajęła się obraniem i pokrojeniem owoców, pozostali zaś zabrali się za przygotowanie masy kremowej i polewy czekoladowej. Okazało się, że po kilku wspólnych zajęciach niektórzy już wyspecjalizowali się w pewnych zadaniach.  Miło było patrzeć, jak sprawnie im to wychodzi. Towarzyszyły temu miłe swobodne rozmowy, żarty i przekomarzanie się. Czytaj dalej

Konkurs literacki

Gazetka z cytatami z książek.

Kto czyta – żyje podwójnie.”

          (Umberto Eco)

W deszczowe, majowe popołudnie , w placówce przy ul. Prusa odbył się konkurs literacki.

Wychowankowie odpowiadali na pytania ze znajomości autorów oraz ich dzieł.

Niektóre pytania sprawiły naszym wychowankom sporo trudności, ale były też takie, które okazały się banalnie proste.

Po podliczeniu punktów stało się jasne, że konieczna będzie dogrywka – trzy wychowanki miały tę samą liczbę punktów. Wobec tego musiały wykazać się już zdecydowanie większą wiedzą.

Ostatecznie I miejsce zajęła Zuzia, drugie Oliwia, a trzecie Marta.

Nagrodą za I miejsce była oczywiście książka. Wychowanki otrzymały również kubki, długopisy oraz słodycze. Czytaj dalej

Festyn Wiosenny w placówce Bursy Miejskiej przy ul. Legionów

 

Uczestnicy Festynu Wiosennego

W dniu 17 maja w placówce Bursy Miejskiej przy                ul. Legionów odbył się Festyn Wiosenny. Bohaterami wydarzenia byli wychowankowie ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego                    nr 1 w Częstochowie, którzy przybyli do nas pod opieką swoich wychowawców. Swoją obecnością Bursę zaszczycili także liczni goście: Radna Miasta Częstochowy – pani Krystyna Stefańska, Wizytator Delegatury w Częstochowie Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach – pan Dariusz Ciuk, Główny Specjalista Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy – pani Agnieszka Banasik,  Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1  w Częstochowie – pani Agnieszka Ścigała–Psiuk, Dyrektor Sportowy KS Exact Systems „Norwid” Częstochowa – pan Radosław Panas, pani Katarzyna Dróżdż wraz z zawodnikiem CKM Włókniarz Częstochowa Alanem Ciurzyńskim i jego mamą,  pani Ewelina Wychowaniec i pani Anna Kluczna – instruktorki zumby, zespół ratowniczy ze Stacji Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie, pani Aleksandra Sojda z SOS-W nr 1 oraz reprezentanci IV Komisariatu Policji w Częstochowie.  W roli gospodarzy i współorganizatorów festynu udział wzięły również: Dyrektor BM – pani Renata Dudek, Wicedyrektor BM – pani Aneta Lubczyńska, kierownik BM przy ul. Prusa – pani Joanna Sajewska oraz kierownik BM przy ul. Legionów – pani Aleksandra Politańska.

Wszystkich zebranych  gości, dzieci i młodzież  gorąco przywitała Dyrektor Bursy Miejskiej  w Częstochowie  – pani Renata Dudek.

Dyrektor BM : Renata Dudek

Już od pierwszych chwil festynu, który prowadzili pani pedagog BM Barbara Leś oraz przewodniczący Młodzieżowej Rady BM – Miłosz, zaproszone dzieci zintegrowały się z naszymi wychowankami uczestnicząc w przygotowanych dla nich grach i zabawach. A emocji było mnóstwo. Dzieci mogły uczestniczyć w pokazach, licznych konkurencjach sportowych i konkursach, za które otrzymywały atrakcyjne nagrody.  Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz pierwszej pomocy przeprowadzony przez ratowników medycznych. Wszyscy z chęcią uczestniczyli w konkurencjach takich jak: „gorąca piłka”, strzał do bramki, mini-koszykówka, rzut do celu piłką i woreczkiem, badminton. Wychowankowie naszej placówki Mateusz i Dominik pokazali swoje umiejętności w żonglowaniu piłką nożną.

zabawa z chustą animacyjna

Dużo radości sprawiła chusta animacyjna, śmiechu było co niemiara. Zainteresowaniem cieszyło się również stoisko plastyczne. Dziewczynki i chłopcy mogli zrobić sobie tatuaż, malować kolorowanki, a także wykonywać ozdoby z filcu: bransoletki    i naszyjniki. Nie mniej atrakcji dostarczył  turniej kolorów, w którym dzieci wraz      z młodzieżą z BM musiały wykazać się pomysłowością, twórczym myśleniem, wiedzą i poczuciem humoru. Kolejnym punktem naszego festynu było spotkanie z zawodnikiem klubu żużlowego CKM Włókniarz.

zawodnik klubu żużlowego CKM Włókniarz

Chętni ustawiali się do zdjęć przy motocyklu żużlowym. Była także Fotobudka z perukami i strojami z różnych epok. Oczywiście, jak to na festynach bywa, nie zabrakło dobrego jedzenia. Nasza kuchnia serowała bigos i grillowane kiełbaski, a dla  łasuchów przewidziano  słodki poczęstunek – ciasto, lody i inne słodycze.

W czasie festynu każdy z uczestników miał możliwość zamanifestowania swojej obecności malowaniem farbami kawałka płótna,    w ramach swoistego happeningu artystycznego. Występy wokalne naszych wychowanków uatrakcyjniły festyn. Niezwykle angażującą oraz inspirującą atrakcją okazał się pokaz taneczny zumby. Niemal wszyscy obecni na festynie włączyli się do wspólnej zabawy.

taniec „makarena” w wykonaniu młodzieży

Zgromadzeni zatańczyli również „makarenę” i „belgijkę”. Dodatkową atrakcją byli nasi wychowankowie przebrani za  maskotki Angry Birds         oraz żabę, które zabawiały dzieci         i pozowały z nimi do zdjęć. Końcowym akcentem festynu stało się wspólne, pamiątkowe zdjęcie.Uśmiechnięte twarze dzieci, opuszczających naszą placówkę po zakończeniu festynu, przekonały nas o tym, że zabawa była udana i warta powtórzenia.

Dyrekcja Bursy Miejskiej, kierownik, wychowawcy, pracownicy i wychowankowie placówki przy ul. Legionów

Czytaj dalej

Wiosna w obiektywie – rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego

Wiosna w tym roku płata nam figle, toteż
wszyscy wyczekiwaliśmy jej pierwszych oznak z utęsknieniem. Choć trzeba było długo czekać, naprawdę było warto.
Jak co roku wychowankowie uwieczniają ten niesamowity pełen barw moment
na swoich fotografiach. W poszukiwaniu niepowtarzalnego ujęcia wybraliśmy się do Parku Jasnogórskiego, gdzie przyroda wprost szaleje, a paleta barw jest oszałamiająca. Część fotografii młodzież wykonała w swoich ogrodach czy też
w parkach w miejscu zamieszkania.
Jury spośród wszystkich fotografii wyróżniło nagrodami zdjęcia Natalii i Kingi.
Wszystkim
uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy do wzięcia udziału
w kolejnej edycji konkursu.
M.
Szydłowska, B. Siwek, S. Błaszczyk

Spotkanie z Historią- promocja książki dr. Ryszarda Stefaniaka ,,Cmentarz obrońców Lwowa. Powstanie-Zniszczenie- Odbudowa”

Galeria

Ta galeria zawiera 10 zdjęć.

10 maja 2023 r. młodzież z Bursy Miejskiej w Częstochowie, pod opieką wychowawców Małgorzaty Trzepizur, Magdaleny Szydłowskiej oraz Przemysława Świącia, wzięła udział w spotkaniu poświęconym najnowszej  książce wiceprezydenta Częstochowy,      dr. Ryszarda Stefaniaka „Cmentarz obrońców Lwowa. Powstanie – Zniszczenie … Czytaj dalej

Chodź, pomaluj mój świat

Wychowankowie z Bursy przy ul. Prusa  przejawiają różnorodne zamiłowania i talenty. Pomimo wielu obowiązków znajdują czas na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań.
Kolejna zorganizowana w placówce wystawa przedstawia prace plastyczne Nikoli.

Nikola jest uczennicą klasy I Liceum Ogólnokształcącego Mundurowego w Zespole Szkół im. W. Szymborskiej. Wie doskonale, co
to musztra, ćwiczenia w terenie i na strzelnicy. Dobrze prezentuje się w mundurze podczas uroczystości okolicznościowych, ale też świetnie radzi sobie na obozach survivalowych.

Odskocznią od wojskowego drylu i dyscypliny jest dla niej twórczość plastyczna.
Nikola rysuje i maluje akwarelami obrazy na płótnie. Ich tematyka jest bardzo zróżnicowana, przyjmuje formy zarówno realistyczne, jak i abstrakcyjne.

O jej artystycznej duszy świadczy także sposób, w jaki udekorowała swój kącik
w pokoju. Jest on pomysłowy, kolorowy, wypełniony jej rysunkami, sprawia,
że jest tam miło i przytulnie. Warto podkreślić, że Nikola swój talent plastyczny
rozwija samodzielnie od najmłodszych  już lat.