KONTYNUACJA POBYTU WYCHOWANKÓW W BURSIE MIEJSKIEJ W NOWYM ROKU SZKOLNYM – 2023/2024

KONTYNUACJA POBYTU WYCHOWANKÓW W BURSIE MIEJSKIEJ W NOWYM ROKU SZKOLNYM – 2023/2024

W celu kontynuacji pobytu w Bursie Miejskiej od 1 września 2023 roku, obowiązkowe jest  złożenie Deklaracji o kontynuowaniu pobytu w Bursie Miejskiej wraz z kompletem wymaganych dokumentów.

Deklarację o kontynuowaniu pobytu wraz z kompletem dokumentów należy składać w swoich placówkach w  dniach od 29 maja do 16 czerwca 2023 r.

Proszę zwrócić uwagę, że poniżej znajdują się do pobrania dwa rodzaje umów- dla rodziców lub opiekunów prawnych. Należy wybrać właściwą.

 Komplet dokumentów obejmuje:

 • Deklarację o kontynuowaniu pobytu przez wychowanka pełnoletniego; (pobierz)            lub
 • Deklarację o kontynuowaniu pobytu przez wychowanka niepełnoletniego; (pobierz)
 • 2 egzemplarze Umowy zakwaterowania w Bursie Miejskiej podpisane przez rodziców; (pobierz)  lub
 • 2 egzemplarze Umowy zakwaterowania w Bursie Miejskiej podpisane przez opiekunów prawnych; (pobierz)
 • Kartę informacyjną dotyczącą zdrowia wychowanka; (pobierz)
 • Kwestionariusz osobowy wychowanka; (pobierz)
 • Zgodę na przetwarzanie danych osobowych wychowanka; (pobierz)
 • Dokument określający sytuację prawną i losową wychowanka (jeśli jest konieczny dla stwierdzenia prawdziwości danych), a mianowicie:
  – oświadczenie o samotnym wychowywaniu kandydata w rodzinie; (pobierz)
  lub
  – oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka przez kandydata pełnoletniego; (pobierz)
  lub
  – Oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata niepełnoletniego; (pobierz);
  – Oświadczenie o obowiązku mobilizacyjnym (pobierz)

 Uwaga!

Druki w/w dokumentów dostępne są w zakładce „Rekrutacja”
na stronie: https://bursamiejska.czest.pl/rekrutacja-dla-wychowankow-ktorzy-juz-mieszkali-w-bm

Dokumenty muszą być zaparafowane w prawym dolnym rogu każdej strony
przez rodziców/opiekunów prawnych.

Przyjmowane będą tylko dokumenty prawidłowo wypełnione oraz kompletne.

Osoby starające się o kontynuację pobytu w Bursie Miejskiej nie mogą mieć zaległości w dotychczasowych płatnościach za zakwaterowanie.

Osoby, które nie złożą kompletu dokumentów w wyznaczonym terminie będą mogły ubiegać się o miejsce w Bursie Miejskiej przystępując do rekrutacji dopiero i tylko w terminie od  26 lipca, wg. zasad obowiązujących dla nowo przyjmowanych wychowanków.

Bawimy się!

gry logiczne

W ostatnim tygodniu kwietnia w ramach zajęć cyklicznych młodzież zajęła się metalowymi łamigłówkami, o różnym stopniu trudności.

Łamigłówkę, która składa się z dwóch elementów należy rozdzielić, a potem połączyć.  Tylko jak połączyć  zabawkę, która dała się rozdzielić, a już nie za bardzo daje się złączyć? 😀
Zarówno dziewczęta, jak i chłopcy dali jednak radę!
A.Porada, K.Mitchell

Czytaj dalej

Czytać każdy może

W ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym wychowanki z Bursy Miejskiej przy
ul. Prusa, Oliwia i Ola, pod opieką wychowawców – pani Marioli Wagner i pani Izabeli Janus-Mosińskiej odwiedziły Miejskie Przedszkole nr 7 w Częstochowie. Celem spotkania  było rozbudzenie wśród najmłodszych zapału do czytelnictwa
i zainteresowanie ich inną niż  oglądanie telewizji formą  spędzania wolnego czasu. Dziewczynki w grupach pięcio- i sześciolatków przeczytały dwa utwory: „Kubusia Puchatka” oraz „Dobre maniery”. W najmłodszej grupie  „Lisków” zaprezentowały bajeczki, oczywiście z morałem: o trzech świnkach oraz o wilku i siedmiu koźlątkach. Czytaj dalej

Spotkanie z historią – Akcja Żonkile Pamięci

19 kwietnia przypada
80. rocznica Wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego
w okupowanej Europie.
Każdego roku w tym dniu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Nasza Bursa również włączyła się do tej akcji.
W ramach zajęć „Spotkanie z Historią”  wychowankowie otrzymali przygotowane
z tej okazji papierowe żonkile będące symbolem pamięci i nadziei,
a tym samym przypomnieniem o Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.
W trakcie rozmów z wychowankami wyjaśniliśmy sobie, dlaczego to żonkile
są symbolem pamięci o Powstaniu w Getcie Warszawskim.
Żonkile to kwiaty związane z Markiem Edelmanem – ostatnim przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej, który przeżył likwidację getta i przez lata pielęgnował pamięć  o wydarzeniach  z 1943 roku. Marek Edelman,
który w każdą rocznicę powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby, osobiście co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile. Wraz z nim przychodziło
coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Jak wyglądał nasz udział w akcji, można zobaczyć na umieszczonej poniżej fotorelacji. Jesteśmy dumne z naszych wychowanków, że chętnie zaangażowali się w akcję.

                                                                                                     Joanna Urbańska
                                                                                                     Małgorzata Palacz

Klub Sympatyków Piłki Siatkowej

Klub Sympatyków Piłki Siatkowej to nie tylko wyjścia na mecze siatkówki. W minionym tygodniu nasi najstarsi wychowankowie mieli również możliwość  obejrzenia  wraz z wychowawcą  meczu żużlowego.  Znajdujący  się nieopodal Bursy Klubu Żużlowy – Włókniarz Częstochowa rozegrał pierwszy pojedynek ligowy w tym roku. Niestety było to przegrane spotkanie Częstochowskich Lwów. Poniżej kilka fotografii z pojedynku żużlowego, a także z meczu siatkarskiego pierwszoligowego Norwida Częstochowa, gdzie nasi wychowankowie wspólnie z Klubem Kibica gorąco dopingowali naszych starszych kolegów z Norwida.

Czytaj dalej

NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI!

W czwartkowe popołudnie w placówce przy ul. Legionów odbyło się uroczyste pożegnanie maturzystów.  W pięknie udekorowanej przez Panią Magdalenę Szydłowską świetlicy spotkali się zaproszeni goście – Dyrekcja, Pedagog, Rodzice naszych maturzystów, Kierownik, Wychowawcy oraz najważniejsze osoby tego dnia – nasi Wychowankowie.

Życzenia naszym podopiecznym składali wszyscy,  przede wszystkim powodzenia na maturze oraz udanego życia, bo jak powiedziała Pani Dyrektor Renata Dudek  „Żyje się tylko raz, ale jeżeli żyje się dobrze, to ten jeden raz wystarczy.”

Maturzyści, pod opieką Pani Katarzyny Jurczyk-Zjawińskiej, zaprezentowali „Echo”, które wywołało salwy śmiechu wśród zaproszonych gości, a młodsi wychowankowie przedstawili,  przygotowany przez Panią Joannę Poradę i Pana Zbigniewa Dróbkę,  program  pt.: „Nasi absolwenci – oczami wychowawców”, który rozbawił maturzystów.  Dodatkowo wszyscy mogli posłuchać pięknego śpiewu naszych uzdolnionych podopiecznych.

Były życzenia, były prezenty, kwiaty i piękny tort. A na koniec uroczystości wszyscy mogli wrócić wspomnieniami do   przeszłości oglądając prezentację przygotowaną w tonacji Star Wars  przez Panią Katarzynę Mitchell.

Kontynuując więc gwiezdny wątek życzymy naszym wszystkim absolwentom:

NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI !

Czytaj dalej

Calzone – pizza w innym wydaniu

 Podczas kolejnych zajęć kulinarnych
w placówce przy ul. Prusa wychowankowie wzięli na warsztat popularne danie kuchni włoskiej – calzone. Pierwszym i zarazem najważniejszym etapem było właściwe przygotowanie ciasta na bazie drożdży.
W oczekiwaniu na jego wyrośnięcie uczestnicy nie marnując czasu przystąpili do przygotowywania dodatków: pokroili pieczarki, paprykę, pomidory, wędlinę i starli ser. Sprytnie podzielili się zadaniami i świetnie sobie z nimi poradzili. Nie zabrakło przy tym śmiechu, rozmów i żartów. Czytaj dalej

Ortografia na wesoło

W dniu 17 kwietna w placówce przy ul. Legionów odbył się konkurs ortograficzny zorganizowany przez wychowawczynie: Małgorzatę Palacz i Atenę Wróbel. Uczestniczące w nim wychowanki mogły sprawdzić swoją znajomość reguł ortograficznych. Dziewczęta wykonując kolejne zadania musiały między innymi zapisać skróty, wskazać poprawną pisownię podanych wyrazów, podać synonimy i antonimy, uzupełnić podane wyrazy samogłoskami: ą, ę lub połączeniami en, em, on, om, napisać łącznie lub rozdzielnie przyimki, a nawet dokończyć przysłowia. To ostatnie polecenie przysporzyło naszym uczestniczkom najwięcej trudności. Wychowanki wykazały się dużym zaangażowaniem. Pracowały  w ciszy i skupieniu, starając się zdobyć jak największą ilość punktów.

Gratulujemy zwyciężczyniom: I miejsce zajęła Sylwia, II – Magda, III – Wanesa. Dziękujemy wszystkim uczestniczkom za udział w zabawie, a zarazem w ortograficznej rywalizacji.

Małgorzata Palacz, Atena Wróbel, Artur Jundziłł.

Czytaj dalej

SZCZĘŚLIWEJ DROGI JUŻ CZAS…..

Galeria

Ta galeria zawiera 40 zdjęć.

18 kwietnia w placówce Bursy Miejskiej przy ul. B. Prusa odbyło się pożegnanie maturzystów. Prowadzący uroczystość, Ania i Dawid, powitali przybyłych gości: Panią Dyrektor Renatę Dudek, Panią Wicedyrektor Anetę Lubczyńską, Panią Kierownik Joannę Sajewską, Panią Pedagog Barbarę Leś, przedstawicieli rodziców  … Czytaj dalej

Świat w obiektywie Mai

Wśród wielu utalentowanych wychowanków
w placówce przy ul. Prusa szczególnie mocno wyróżnia się Maja.
Maja jest uczennicą technikum o profilu technik fotografii i multimediów w Zespole Szkół
im. B. Prusa w Częstochowie.
Jest dziewczyną wszechstronnie utalentowaną: fotografuje, maluje, z dużym powodzeniach występuje w przedstawieniach szkolnych,
jak i tych organizowanych w bursie, świetnie prowadzi wszelkie konkursy i uroczystości,
a przy tym śpiewa i gra na gitarze.
Nie boi się eksperymentować w różnych dziedzinach sztuki.

Maja to kolorowy ptak w naszej Bursie. Jej śpiew często rozbrzmiewa w pokoju, na korytarzu czy pod prysznicem. Bawi nas wszystkich swoim poczuciem humoru. Nic co ciekawe, ważne czy zabawne w naszej placówce nie dzieje się bez udziału Mai.

Na przygotowanej w Bursie przy ul. Prusa wystawie można podziwiać wykonane
przez Maję fotografie i popatrzeć przez chwilę na świat jej oczami.