KONKURS FILKOMOWY – ,,AKCJA ANIMACJA”

W placówce Bursy Miejskiej
przy ul. Legionów odbył się konkurs filmowy: ,,Akcja animacja”.
Tematyka została  wybrana nie bez powodu, wszyscy wychowankowie mimo swoich lat uwielbiają bajki animowane
i pamiętają je z okresu swojego dzieciństwa. W konkursie  znalazły
się nie tylko te z dawnych czasów,
ale też te współczesne,
które charakteryzują się piękną grafiką, zabawnymi dialogami i przekazem dającym
do myślenia. W rozgrywkach brały udział  3 dwuosobowe drużyny.
Zawodnicy  przebrnęli przez cztery rundy, chociaż niektórzy z problemami. Bezkonkurencyjne były wychowanki Natalia i Kinga, przy których inni nie mieli szans, dziewczyny znały bowiem bajki  ,,od podszewki”. Zajęły pierwsze miejsce, na drugim uplasowały się Julka i Roksana, a  trzecie zdobyli Kacper z Maćkiem. Konkurs przypadł wychowankom do gustu i ustalono, że odbędą się jego kolejne edycje.

Magdalena Szydłowska, Atena Wrobel.

Test wiedzy na temat profilaktyki raka piersi w Bursie Miejskiej przy ul. Legionów

W dniu 28 marca odbyło się kolejne już w tym roku szkolnym spotkanie z młodzieżą dotyczące profilaktyki raka piersi. Uzupełnieniem prelekcji stał się test sprawdzający wiedzę wychowanków na powyższy temat oraz przygotowana przez wychowawców gazetka wyjaśniająca kluczowe zagadnienia dotyczące raka piersi. W trakcie rozwiązywania testu pojawiło się wiele pytań i wątpliwości. Były one wyjaśniane na bieżąco, a wychowankowie mogli ugruntować swoją wiedzę. Omówione zostały czynniki zwiększające ryzyko pojawienia się raka piersi, najczęstsze objawy tej choroby, stopnie zróżnicowania i typy nowotworów. Ważne okazało się podkreślenie konieczności systematycznego samobadania.
Wychowawcy: B. Siwek, S. Błaszczyk, M. Palacz.

 

Z wizytą w teatrze

27 marca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto uchwalono w 1961 roku, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku.
Chcąc razem z widzami cieszyć się tym świętem, Teatr im. A. Mickiewicza szeroko otworzył drzwi
dla osób zainteresowanych kulisami tej instytucji i zorganizował oprowadzanie niewielkich grup po niedostępnych zwykle zakamarkach teatru.

W foyer teatru z p. Joanną Karkoszką

Korzystając z tej niezwykłej okazji grupa wychowanek z Bursy przy ul. Prusa pod opieką Małgorzaty Trzepizur wybrała się tego dnia na zwiedzanie naszego teatru. Naszą przewodniczką była pani Joanna Karkoszka, kierownik działu promocyjno-literackiego.

Na początku usłyszeliśmy kilka słów o początkach częstochowskiego zespołu teatralnego i początkach samego teatru. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że idea utworzenia teatru w naszym mieście była inicjatywą samych częstochowian – bardzo licznie kupowali cegiełki, aby w ich mieście powstała instytucja kulturalna! Ostatecznie w roku 1938 powołano do życia spółkę pod nazwą Teatr Miejski w Częstochowie. Czytaj dalej

Niepowtarzalny Artysta – częstochowianin – Jerzy Kędziora

Jerzy Marian Kędziora ps. Jotka ur. w 1947 r. w Częstochowie to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych na całym świecie polskich rzeźbiarzy, który tworzy unikalne tzw. „balansujące rzeźby”.

mnbhjkmkjcfd

Jest też medalierem, projektantem terenów zielonych i zurbanizowanych. Mieszka i tworzy w Poczesnej k/ Częstochowy, Jego balansujące rzeźby znane są wielu krajach i były eksponowane na najbardziej prestiżowych wystawach.

Jerzy Kędziora stworzył niezwykle ciekawy, nowy kierunek w rzeźbie. Otóż sprytne wykorzystanie praw fizyki i eksperymentu sprawiło, że niemożliwe stało się możliwe, a  na pozór ciężkie i stateczne formy – ulotnymi.

Na odnowionym Starym Rynku w Częstochowie można zobaczyć wspaniałą galerię tych artystycznych cudów. Zapraszam Was tam  na wiosenny spacer.

jklklomnjbgfnhggfd

Warto również podkreślić, że Jerzy Kędziora stworzył także w naszym mieście takie rzeźby jak: pomnik błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki w Al. Sienkiewicza,

bbb bbbbb
popiersie gen. Kazimierza Pułaskiego w Parku im. S. Staszica 
bbb
oraz rzeźbę Louisa Armstronga przy Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. Ten pomnik jest pierwszym w Polsce i prawdopodobnie w Europie poświęconym legendzie jazzu.
bbFOTO: Anna Dudzik-Orman
Jeszcze raz zachęcam do odwiedzenia i zobaczenia tych niesamowitych miejsc stworzonych przez naszego częstochowskiego rzeźbiarza Jerzego Kędziorę.                                                         
                                                        Anna Dudzik-Orman

 

Szkolenie Młodzieżowej Rady Bursy

W dniu 29.03.2023 r. odbyło się kolejne zebranie Młodzieżowej Rady Bursy. Tym razem miało charakter szkoleniowy, młodzi liderzy doskonalili technikę pracy w grupie, kreatywność oraz umiejętność rozwiązywania problemów, były także elementy rywalizacji, ale nie wymknęły się spod kontroli. Zadania polegające na podziale cukierków czy układanie puzzli były tylko pretekstem do sprawdzenia czy grupa współpracuje czy rywalizuje. Wygrała współpraca i wzajemna pomoc. Młodzież wykazała się niesamowitą kreatywnością w ćwiczeniu polegającym na znajdowaniu wspólnych cech przedmiotów i obiektów, które na pierwszy rzut oka mają ze sobą niewiele wspólnego. Było wiele uśmiechu, a zajęcia upłynęły w przyjemnej atmosferze.

Barbara Leś

 

Poznaliśmy zwycięzców Międzyplacówkowego Konkursu Wiedzy o Częstochowie!

W ostatnią środę w placówce przy ul. Prusa odbył się Finał Międzyplacówkowego Konkursu Wiedzy o Częstochowie.

Na ten dzień czekali wychowankowie, którzy okazali się najlepszymi w swoich placówkach znawcami naszego miasta. W finale spotkały się cztery dwuosobowe drużyny, po dwie
z każdej placówki, wyłonione w drodze przeprowadzonych eliminacji.
Miło było nam powitać zaproszonych gości: panią Agnieszkę Banasik – inspektora Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, panią Renatę Dudek – dyrektora Bursy Miejskiej, panią Anetę Lubczyńską – wicedyrektora Bursy Miejskiej, panią Aleksandrę Politańską – kierownika placówki przy ul. Legionów, panią Barbarę Leś – pedagoga oraz wychowawców i zgromadzoną młodzież.
W wydarzeniu uczestniczyli również dziennikarze lokalnej gazety. Czytaj dalej

SIŁA GROSZA

„Jeden grosz znaczy niewiele, ale potężna góra grosza może przyczynić się do poprawy losu wielu dzieci”

Placówka przy ul. Prusa zaangażowała się w tym roku
w ogólnopolską akcję pod nazwą „Góra Grosza”, była to
już jej XXIII edycja. Organizatorem akcji jest Towarzystwo Nasz Dom, które od wielu lat wspiera dzieci i młodzież, finansując m.in. pomoc specjalistyczną (terapie, rehabilitacje), rozwój ich indywidualnych zainteresowań (stypendia, korepetycje, zajęcia dodatkowe, kursy zawodowe). Prowadzi również specjalistyczne Domy dla Dzieci oraz ośrodki wsparcia psychologicznego. Czytaj dalej

Częstochowskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Galeria

Ta galeria zawiera 7 zdjęć.

24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Święto przypada w rocznicę zamordowania przez hitlerowców Rodziny Ulmów, mieszkającej we wsi Markowa, w dawnym województwie lwowskim. Rodzina Ulmów od 1942 roku przechowywała ośmiu Polaków pochodzenia żydowskiego. Na … Czytaj dalej

DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI – ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA

21 marca obchodzony był Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, zwany także Dniem Kolorowej Skarpetki. Wychowankowie Bursy przy ul. Legionów w tym szczególnym dniu, podobnie jak w latach ubiegłych, założyli po dwie różne, kolorowe skarpetki solidaryzując się  w ten sposób z osobami z Zespołem Downa.              Poprzez aktywne włączenie się do obchodów tego dnia udowodnili, że wspierają, akceptują i szanują wszystkie osoby, zarówno starsze, jak i dzieci obciążone tą wadą genetyczną. Jesteśmy niezmiernie dumni, iż mamy w naszej placówce tolerancyjną       i empatyczną młodzież.

Joanna Urbańska

Czytaj dalej

The Mind  – gra pełna magii

gra kooperacyjna

W marcu odbyły się kolejne zajęcia cykliczne, podczas których grałyśmy z naszymi wychowankami w  The Mind,  karcianą grę kooperacyjną. Karty – a widzi się tylko swoje – muszą padać jedna po drugiej, w kolejności rosnącej. Jest jednak pewien haczyk – nie można się przy tym porozumiewać w żaden sposób, czy to werbalny czy niewerbalny.

Jak więc wygrać? W tym kryje się cała magia tej gry, która grającym, jak zwykle,  sprawiła mnóstwo radości

Czytaj dalej