Czas na Bottle

W grudniu na zajęciach cyklicznych w placówce przy ul. Legionów zajęliśmy się grą zręcznościową Bottle. Zabawa polega na układaniu drewnianych krążków na butelce. Wydaje się proste, ale tylko do momentu,
gdy nie ma czerwonego krążka… No i dopóki nie zadrży ręka układającego…
Gra przyniosła wiele radości nie tylko wychowankom, ale i grającym z nimi wychowawcom 😀

Sukces wychowanki Bursy Miejskiej przy ul. Legionów

Sukces naszej wychowanki

Miło nam poinformować, że wychowanka
z placówki przy ul. Legionów,
Antonina została laureatką konkursu plastycznego „Kochaj, nie bij” zorganizowanego przez Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka. Zwyciężczyni pogratulował i wręczył upominki prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk.

Serdecznie gratulujemy!

 

 

 

Tradycji stało się zadość…

Tradycyjnie, jak co roku, wychowankowie stanęli na wysokości zadania
i wraz z wychowawczynią
Magdaleną Szydłowską przygotowali wyjątkowe, unikatowe, a przede wszystkim zrobione z sercem, stroiki bożonarodzeniowe
dla Przyjaciół Bursy, aby w czasie Wigilii w Bursie Miejskiej przy
ul. Legionów móc im podziękować za to, że są z nami, pamiętają
o nas i wspierają w każdym momencie. Młodzież w trakcie prac rozwija swoje zdolności artystyczne oraz kreatywność. Zajęcia te mają też charakter relaksacyjny, bo wykonywanie stroików jest dla uczestników dobrą odskocznią od dnia codziennego.

Konkurs na bożonarodzeniowy wystrój pokoju rozstrzygnięty!!!

Wychowankowie z placówki przy ul. Legionów wzięli udział w konkursie na najładniejszy bożonarodzeniowy wystrój pokoju. Celem konkursu było przypomnienie tradycji
i symboliki związanej
ze Świętami Bożego Narodzenia.
Młodzież bardzo zaangażowała się w piękne udekorowanie swoich pokoi.
Wykazała się wyobraźnią, wiele dekoracji wychowankowie przywieźli z domu,
albo sami wykonali.

Jury miało duży problem z wyłonieniem zwycięzców. Po długiej i burzliwej dyskusji ustalono, że I miejsce zdobył pokój nr 4, II pokój nr 310, a III pokój nr 3.
Jury z przyjemnością wręczyło nagrody zwycięzcom.

Za przeprowadzenie konkursu były odpowiedzialne wychowawczynie: Barbara Siwek, Sylwia Błaszczyk i Atena Wróbel.

Klub Sympatyków Piłki Siatkowej

15 grudnia po raz ostatni gościliśmy w hali KS Norwid Częstochowa.     W tym dniu został rozegrany ostatni mecz derbowy pomiędzy AZS Częstochowa a KS Hemarpol Norwid Częstochowa w kategorii juniora młodszego. Oczywiście nie zabrakło na trybunach wiernych kibiców obu drużyn, którzy jak zawsze kibicowali swoim zespołom. Tym razem z pojedynku zwycięsko wyszli zawodnicy AZS Częstochowa pokonując rywala z Norwida 3:1. Nasi kibice z Bursy Miejskiej pojawili się w towarzystwie wychowawcy Artura  i Adama. Poniżej jak zwykle kilka zdjęć naszych wychowanków w siatkarskich akcjach.

Czytaj dalej

Sceneria bożonarodzeniowa przy ul. Prusa

W Bursie Miejskiej przy ulicy Prusa rozstrzygnięto  konkurs  na najładniejszy  świąteczny wystrój pokoju. Wychowankowie jak zwykle nas nie zawiedli.  Wiele pokoi dostało odświętne szaty. Wybór nie był prosty. Członkowie komisji składającej się z wychowawców naszej placówki oceniali świąteczne dekoracje indywidualnie, następnie przyznane punkty zostały zsumowane i to wyłoniło zwyciężczynie tej rywalizacji. Najpiękniej udekorowane  pokoje to: 308, 302,305. Gratulujemy pomysłów i pięknej realizacji. D. Kierat, B. Jakóbczak.

Czytaj dalej

To miejsce powinien zobaczyć każdy Polak

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach to niezwykła instytucja kultury zajmująca się działalnością edukacyjną, naukowo-badawczą i wystawienniczą.

Jednym z zadań jest prowadzenie muzeum poświęconego strajkowi i pacyfikacji Kopalni Wujek z 16 XII 1981 r. ( 3 dni po wprowadzeniu stanu wojennego).

W 40-tą rocznicę tych wydarzeń otwarto nową, interaktywną, nowoczesną, trzypoziomową wystawę poświęconą strajkowi i pacyfikacji Kopalni Wujek, a także oporowi Polaków wobec systemu komunistycznemu w latach 80-tych XX wieku.

Muzeum znajduje się w pięknie odrestaurowanym 100-letnim budynku. Kiedyś pełnił funkcję kopalnianego magazynu odzieżowego. To właśnie z rampy tego budynku             16 XII 1981 r. pluton specjalny ZOMO oddał strzały do bezbronnych górników.

Z bliska można obejrzeć czołg T-55, który brał udział w pacyfikacji oraz broń maszynową używaną przez bandytów- oprawców.

Muzeum jest wyjątkowe, ponieważ można oglądać, dotykać, słuchać, przyciskać,             a nawet  poczuć np. zapach papieru przechodząc między regałami archiwalnych dokumentów.

Po wystawie oprowadzają górnicy, którzy brali udział w historycznym strajku.

Obok muzeum stoi wspaniały, ogromnie wysoki Krzyż-Pomnik, u stóp którego są zawsze świeże kwiaty i palące się znicze.

 

 

 

 

 

 

To miejsce powinien zobaczyć każdy Polak. To nasza polska, krwawa historia, droga do wolności za najwyższą cenę – cenę życia.                 Anna Dudzik-Orman

 Foto Anna Dudzik-Orman

By nikt nie został sam…

Galeria

Ta galeria zawiera 35 zdjęć.

Wzorem lat poprzednich  także i w tym roku  w placówce Bursy Miejskiej przy ul. Prusa  miało miejsce uroczyste spotkanie wigilijne. Swoją obecnością zaszczycili nas znamienici goście: Naczelnik Wydziału Edukacji  – Pan Rafał Piotrowski, Pani Maria Kowaleczko- Miedzińska –  była dyrektor … Czytaj dalej