Drodzy wychowankowie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drodzy Wychowankowie,

Po roku pracy możecie wreszcie cieszyć się wakacjami. Niech przyniosą Wam            dużo słońca i radości! Odpoczywajcie, bawcie się, ale bądźcie  też rozsądni i rozważni. Pamiętajcie o swoim bezpieczeństwie. Zdobywajcie nowe doświadczenia, nawiązujcie przyjaźnie – cieszcie się wolnym czasem. Odpocznijcie i  wracajcie we wrześniu do nas zdrowi, wypoczęci i szczęśliwi.

Życzymy Wam drodzy Wychowankowie wspaniałych wakacji!!!

Dyrektor Renata Dudek

Wicedyrektor Aneta Lubczyńska

Koniec roku na turystycznym szlaku

Wychowankowie Bursy Miejskiej z ul. Legionów postanowili zakończyć rok szkolny na turystycznym szlaku. Wychowankowie wraz z wychowawcami odwiedzili jedno z najpiękniejszych miejsc w okolicy Częstochowy, czyli Złoty Potok. Wędrówkę zaczęliśmy od Bramy Twardowskiego, następnie odwiedziliśmy Źródełka Zygmunta i Elżbiety. Kolejnym punktem spaceru był „Rezerwat Parkowe”, w którym odwiedziliśmy Jaskinię Niedźwiedzią i skosztowaliśmy wody ze źródła spełnionych marzeń. Na koniec odwiedziliśmy zespół pałacowo – parkowy, w którym zwiedziliśmy Dworek Krasińskich i Pałac Raczyńskich. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na rynku w Olsztynie, by u stóp olsztyńskiego zamku ochłodzić się smacznymi lodami. Wszyscy wróciliśmy uśmiechnięci i zadowoleni, a dowodem na to są wspólne fotografie.

wychowawcy: Artur i Adam

Czytaj dalej

Wakacje!!!

 

 

Wakacje to czas odpoczynku, zabawy i nowych wrażeń.

Korzystając z wakacyjnych przyjemności nie zapominajmy jednak o bezpieczeństwie tak własnym, jak i naszych bliskich. Specjaliści z Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie  przypominają, że wakacje mogą być czasem odpoczynku, zabawy  i nowych wrażeń. Aby zadbać o siebie i swoich najbliższych, nie możemy jednak zapominać o bezpieczeństwie.

Pamiętając o bezpieczeństwie zwróćmy uwagę nie  tylko na bezpieczeństwo na placach zabaw, ale również bezpieczeństwo w górach, nad wodą, w lesie, na słońcu, podczas burzy czy po prostu w domu. Zadbajmy o jeden z najważniejszych czynników chroniących dzieci i młodzież przed podejmowaniem zachowań ryzykownych, jakim jest więź z rodzicami.

Wakacje to czas, który możemy poświęcić dla naszych dzieci i bliskich. Jako dorośli bądźmy wzorem dobrych zachowań i źródłem cennych porad i wskazówek.  Pozostając w relacji z dziećmi czy młodzieżą porozmawiajmy o zagrożeniach, jakie mogą przydarzyć się w czasie letniego pobytu  na wakacjach. Przypomnijmy numery telefonów alarmowych, zapoznajmy z międzynarodowym gestem „Pomóż mi” i nauczmy, jak reagować w sytuacjach zagrożenia.

Czas wakacji i wypoczynku to czas wielu przyjemnych chwil, które stale uwieczniamy na zdjęciach. Dzielenie się ze znajomymi zdjęciami z wakacji oraz różnych imprez i spotkań  towarzyskich jest bardzo przyjemne. Pamiętajmy jednak  o kilku ważnych zasadach, które zapewnią nie tylko dobrą zabawę, ale i bezpieczeństwo. Zastanówmy się, czy naprawdę musimy utrwalać na zdjęciu lub filmie każde wydarzenie? Może warto po prostu na chwilę pozostać w świecie realnym i wyłączyć się z sieci? Zastanówmy się, czy wszystko nadaje się do publikacji? Zdjęcia z wakacji mają nam przypominać   o dobrej zabawie, a nie informować o każdym naszym kroku i podejmowanych aktywnościach, a tym bardziej być pretekstem do krytyki czy hejtu.

Czas wolny od szkoły, pracy to nierzadko czas szukania sobie zajęć. Pamiętajmy o zachowaniu tzw. higieny cyfrowej. W dogodnym czasie porozmawiajmy z dziećmi i młodzieżą o zagrożeniach wynikających z nieograniczonego korzystania z internetu. Zwróćmy uwagę, że zjawisko internetowej przemocy czy pornografii jest  bardzo niebezpieczne i dotkliwe w skutkach z powodu swojej niemal nieograniczonej dostępności. Z kolei hejt często doprowadza dzieci do zaburzeń depresyjnych
i lękowych, z którymi same nie są w stanie sobie poradzić. Dlatego tak ważna jest więź z rodzicami, którzy nauczą dziecko reagowania na pojawiające się niebezpieczeństwa, ale też w odpowiednim momencie zareagują na zagrożenie.

Letni czas powinien być dla nas inspiracją do wspólnej aktywności i szukania sposobów spędzania czasu wolnego. Obdarzmy nasze dzieci uwagą, spędzajmy czas na odpoczynku, rozmowach, dyskusjach czy zabawie tak, aby z energią powrócić do codziennych zajęć i wraz z dziećmi rozpocząć nowy rok szkolny w pełni sił i z nowymi pomysłami.

 

Koniec roku szkolnego…

Szanowni nauczyciele, pracownicy szkół i przedszkoli, rodzice, drodzy uczniowie

Dzień zakończenia roku szkolnego jest dla większości z Was dniem radosnym. Dobrnęliśmy do końca kolejnego etapu szkolnej edukacji. Większość uczniów myśli już o wakacyjnych przygodach, nauczyciele o chwili zasłużonego odpoczynku, absolwenci – o czekającej ich rekrutacji, rodzice o tym, jak zapewnić opiekę i rozrywkę wypchniętym ze szkolnego kieratu pociechom…

Ale cóż, życie nie zawsze jest lekkie, łatwe i przyjemne. Podobnie jak nauka. Były w tym kończącym się roku szkolnym chwile, gdy musieliście stawić czoła trudnym zadaniom, gdy mieliście chwile zwątpienia i rezygnacji. Pokonaliście je jednak, a zwieńczenie tego okresu powinno być dla Was momentem refleksji, radości i dumy z tego, co osiągnęliście. Pamiętajcie, że każdy sukces, niezależnie od jego wielkości, jest ważny i zasługuje na docenienie. Myśląc o Was, widzę młodych ludzi pełnych pasji, talentów i potencjału. Jestem więc pewien, że macie w sobie wszystko, co potrzebne, aby osiągnąć swoje marzenia i stawić czoła przyszłym wyzwaniom.

Dziękuję Wam, a w każdym razie większości z Was, za Waszą ciężką pracę, za godziny spędzone nad książkami, za trud i wysiłek włożony w każdą lekcję, test czy projekt. Wiedzcie jednak, że nie był to próżny trud, tylko najlepsza inwestycja w Waszą przyszłość, Wasze kariery, w Waszą satysfakcję i zadowolenie z życia. Jeśli na tę inwestycję nie żałowaliście sił i wyrzeczeń – o efekty możecie być spokojni, a w rozpoczynające się właśnie wakacje wkroczycie z radością i … czystym sumieniem.

Pamiętajcie jednak, że rok szkolny może się kończyć, ale nauka i rozwój nigdy się nie zatrzymują. Niech rozpoczynające się wakacje będą  radosnym i zasłużonym antraktem przed kolejną ekscytującą przygodą z nauką i podróżą ku realizacji marzeń. Cieszcie się nimi, odpocznijcie i nabierzcie sił na kolejne wyzwania. Miejcie jednak na uwadze, że każdy dzień – także wakacyjny – to okazja do nauki czegoś nowego, do eksploracji świata i do rozwoju swoich umiejętności.

Niech ten dzień będzie również czasem na podziękowanie wszystkim, którzy pomogli Wam doczekać końca roku szkolnego w dobrych nastrojach. Tych słów nie kieruję bowiem wyłącznie do dzisiejszych „bohaterów dnia” – uczniów. Bo równie trudne, uciążliwe i wymagające jak nauka jest nauczanie… W dodatku często jest równie uciążliwe, co niedocenione… Ale wakacje są taką drobną, acz wyczekiwaną rekompensatą za problemy, których doświadczacie nie tylko za sprawą waszych wychowanków, przełożonych, ale – czasem nawet głównie – różnych odgórnych pomysłów na ciągłe „doskonalenie” procesu edukacji…

Chciałbym więc serdecznie podziękować kolejnym „bohaterom dnia” – nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkół i przedszkoli. Tym, którzy są głównymi architektami Waszego, drodzy uczniowie, sukcesu. Którzy przekazali Wam nie tylko

wiedzę, ale także inspirację i nierzadko również motywację do wytężonej pracy i samodzielnego poszerzania i zdobywania wiedzy. Szanowni nauczyciele, pedagodzy, wychowawcy – dziękuję za Waszą pasję i oddanie wobec zawodu edukatora. To dzięki Wam, Waszemu poświęceniu, trosce i zaangażowaniu uczniowie mają możliwość rozwijania swoich talentów, odkrywania swoich pasji, zdobywania wiedzy, kształtowania swojej przyszłości i budowania marzeń. Bo jesteście nie tylko nauczycielami, ale również mentorami i wzorcami, którzy wpływają na przyszłość waszych uczniów.

Nie do przecenienia jest również wkład rodziców, których wsparcie i zaangażowanie w edukację swoich dzieci jest niezastąpione. To dzięki Wam Wasze dzieci są w stanie osiągnąć wspaniałe rezultaty i przekraczać swoje własne granice. To Wasza obecność i motywacja są często kluczowe dla sukcesu Waszych dzieci. Bo jesteście nie tylko rodzicami, ale także partnerami w procesie edukacyjnym. W ich, swoim i w imieniu wszystkich nauczycieli dziękuję za to, że byliście obok nich na każdym etapie nauki, dając im siłę, wiarę i bezgraniczne wsparcie.

Gratuluję Wam wszystkim i życzę udanych wakacji!

 Z poważaniem

Rafał Piotrowski

Naczelnik Wydziału Edukacji

 

Z wycieczką w Warszawie

W dniu 14.06.2023 wyróżnieni wychowankowie Bursy Miejskiej udali się na wycieczkę do Warszawy. Organizatorem wycieczki był Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka
w Częstochowie, który od dawna współpracuje z Bursą Miejską.

Zwiedzanie stolicy zaczęliśmy od Łazienek Królewskich – letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Duże wrażenie zrobił na nas Pałac na Wodzie, Amfiteatr, piękna fontanna oraz pomnik Fryderyka Chopina i ławeczka grająca jego muzykę.

Czytaj dalej

REKRUTACJA DLA KANDYDATÓW NA WYCHOWANKÓW, KTÓRZY PO RAZ PIERWSZY STARAJĄ SIĘ O PRZYJĘCIE DO BURSY MIEJSKIEJ

Informujemy, że od  26 lipca 2023 r. rozpoczyna się rekrutacja dla kandydatów,           którzy po raz pierwszy będą się ubiegać o przyjęcie do Bursy Miejskiej.

Wymagane dokumenty należy złożyć  w placówce Bursy Miejskiej przy  ul.  Prusa 20  (wejście od strony boiska sportowego),  w godzinach od 9:00 do 14:00.

Informacje i zasady rekrutacji oraz druki dokumentów dostępne są w zakładce „Rekrutacja”
na stronie : https://bursamiejska.czest.pl/rekrutacja

Konkurs fotograficzny ,,Sportowe chwile ujęte w kadrze”

Konkurs fotograficzny ,,Sportowe chwile ujęte w kadrze” rozstrzygnięty! Zadanie konkursowe polegało na zrobieniu zdjęcia w czasie aktywnego spędzania wolnego czasu.
Na zdjęciach pojawili się nie tylko wychowankowie, ale również bliskie im osoby. Komisja konkursowa po analizie nadesłanych zdjęć postanowiła rozdzielić trzy miejsca na podium:

I miejsce zdobył Jakub J. Zdjęcie przedstawia Kubę podczas ekstremalnego treningu parkour;

Jakub

II miejsce przyznano Weronice K. Weronika od dłuższego czasu interesuje się fotografią. Podczas spaceru po Jurze Krakowsko- Częstochowskiej sfotografowała popularną na Jurze wspinaczkę skałkową;
III miejsce zdobyła nasza wychowanka z Ukrainy – Anastasia S., która ma pasję związaną z akrobatyką sportową. Na zdjęciu znajduje się ona wraz z przyjaciółmi podczas zawodów akrobatycznych w Ukrainie.

Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy, słodycze i gadżety ufundowane przez Bursę Miejską i wychowawczynię Joannę Kowalczyk.
Bardzo dziękuję wychowankom za udział w konkursie i życzę, aby sportowa pasja zawsze przynosiła wiele radości.
Wychowawca Joanna Kowalczyk

 

Kalendarium – Czerwiec 2023

njhW czerwcu proponuję zwrócić uwagę                na następujące  daty:
1 VI Międzynarodowy Dzień Dziecka
4 VI Międzynarodowy Dzień  Dzieci Będących Ofiarami Agresji
5 VI Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego
8 VI Boże Ciało, Światowy Dzień Oceanów
12 VI Święto BOR
13 VI Święto Żandarmerii Wojskowej
14 VI Światowy Dzień Krwiodawcy
16 VI Międzynarodowy Dzień Pomocy Dzieciom Afryki
17 VI Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą
20 VI Światowy Dzień Uchodźcy
21 VI Pierwszy dzień lata – najdłuższy dzień roku
23 VI Dzień Ojca, Noc Świętojańska, Koniec Roku Szkolnego 22/23
kij
Życzymy wszystkim zdrowych, bezpiecznych i słonecznych wakacji.
mjhA czerwcowym jubilatom i solenizantom oraz wszystkim Ojcom spełnienia marzeń.
Anna Dudzik-Ormankliu

Wakacje za progiem, a my w Bursie przy ul. Legionów świętujemy na plaży!

Uroczyste zakończenie roku szkolnego odbiło się szerokim echem w naszych stronach:) Zaprosiliśmy znamienitych gości, przygotowaliśmy poczęstunek i dobrze się bawiliśmy. Cóż bowiem może być lepszego nad spotkanie ze znajomymi, życzliwymi ludźmi przy dźwiękach wspaniałych przebojów? Wszystkim obecnym udzieliła się festiwalowa atmosfera, a słowa wypowiadane przez Gości i uczestników pokazały życzliwe i pełne szacunku relacje panujące w naszej Placówce. Organizatorów niezwykle ucieszyła niemalże 100% obecność naszej młodzieży, a także Rodziców, wychowawców i pozostałych pracowników. Dyrekcja Bursy gromko oklaskiwała występujących młodych artystów,      a Kierowniczka cieszyła się z udanego przebiegu uroczystości. Wakacyjne klimaty pozwoliły wszystkim przenieść się przedterminowo na plażę i zaciągnąć się nadmorskim powietrzem. Dziękujemy  i zapraszamy na kolejną imprezę w Bursie przy Legionów!

Czytaj dalej