Zajęcia integracyjne w placówce przy ul. Prusa

zabawy integracyjne

Dnia 25.09.2023r. w placówce Bursy Miejskiej przy ul. Prusa  odbyły się zajęcia integracyjne dla wychowanków będących w placówce pierwszy rok. Zajęcia przygotowały i prowadziły Izabela Janus- Mosińska, Joanna Sajewska i Dorota Kierat.
Na spotkaniu skupiliśmy się na poznawaniu imion wychowanków, ich zainteresowań, cech osobowości i upodobań. Każdy z uczestników miał możliwość zaprezentowania swojej osoby w czasie wspólnych zabaw i ćwiczeń. Już od pierwszego momentu zajęć, kiedy utworzyliśmy wspólny krąg, dało się odczuć przyjazną atmosferę rozluźnienia, swobody i dobrych nastrojów. Wychowankowie wykazywali się zaangażowaniem i chęcią osiągnięcia dobrych wyników szczególnie w konkurencjach sportowych i sprawnościowych.
Miłym zaskoczeniem dla prowadzących było to, że w zajęciach wzięła też udział młodzież ze starszych roczników.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę.

Czytaj dalej

Jesienny wypad w Sokole Góry

Galeria

Ta galeria zawiera 27 zdjęć.

W środę, 20 września młodzież z Bursy przy ul. Prusa zgodnie z wieloletnią tradycją wybrała się na rajd integracyjny po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Pogoda jak zwykle nam dopisała i mogliśmy podziwiać piękne widoki, które mieniły się wszystkimi barwami jesieni w słońca … Czytaj dalej

„Cena odwagi – Rodzina Ulmów z Markowej”

 

Źródło:https://www.ore.edu.pl/2023/09/pakiet-edukacyjny-rodzina-ulmow/

    W dniu 19.09.2023r. wychowankowie Bursy przy ulicy Legionów uczestniczyli w zajęciach poświęconych rodzinie Ulmów. Nasza młodzież  w czasie tego spotkania poznała losy Józefa i Wiktorii, którzy narażając własne życie i życie swoich dzieci,          w tym jednego jeszcze nienarodzonego, udzielali pomocy prześladowanej przez niemieckiego okupanta ludności pochodzenia żydowskiego. Za ten wielki czyn ratowania innych za cenę własnego życia Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani przez izraelski Instytut Jad Waszem pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, a 10.09.2023r. wraz ze swoimi dziećmi zostali ogłoszeni Błogosławionymi. Ukazana na zajęciach historia rodziny Ulmów wywarła na wychowankach ogromne wrażenie, chętnie dzielili się swoimi wrażeniami i refleksjami podkreślając jak niezwykłą odwagą i poświęceniem kierowali się Polacy, którzy podczas II wojny światowej ratowali osoby narodowości żydowskiej, a rodzina Ulmów jest tego najlepszym przykładem.

                                                                                                              Joanna Urbańska

                                                                                                                                      Czytaj dalej

Zajęcia adaptacyjno- integracyjne w Bursie przy ulicy Legionów

W dniu 20.09.2023r. odbyły się zajęcia adaptacyjno-integracyjne „Poznajmy się” dla nowych wychowanków. Wychowawcy zaproponowali młodzieży ciekawe gry i zabawy, które sprzyjały wzajemnemu poznaniu i nawiązaniu relacji koleżeńskich. Dzięki zajęciom młodzież przełamała pierwsze lody i dobrze bawiła się w swoim towarzystwie. Wychowankowie uczestniczący w zajęciach bardzo chętnie i otwarcie zaangażowali się w proponowane aktywności. Młodzież miała szansę poznać więcej faktów na swój temat, co pozwoliło im znaleźć elementy wspólne i tematy do rozmowy. Zajęcia wprawiły wszystkich w dobry nastrój, było dużo uśmiechów i pozytywnych emocji. Dziękujemy wszystkim za udział w zajęciach!

Katarzyna Jurczyk- Zjawińska                                                                                                       Joanna Urbańska                                                                                                                  Adam Michalak

Czytaj dalej

82. rocznica Krwawego Poniedziałku w Częstochowie

3 września 1939 roku oddziały Wehrmachtu nie napotykając żadnego oporu opanowały Częstochowę. Następnego dnia w kilku punktach miasta wybuchły chaotyczne strzelaniny, spowodowane najprawdopodobniej niedoświadczeniem i nerwowością niemieckich rekrutów. Winą za te wypadki Niemcy obarczyli jednak ludność Częstochowy i przystąpili
do zakrojonej na szeroką skalę akcji represyjnej,
w wyniku której poniosło śmierć od 227 do 500 Polaków i Żydów. Wydarzenia te przeszły do historii miasta jako Krwawy Poniedziałek.

4 września w częstochowskiej Archikatedrze Świętej Rodziny ofiary Krwawego Poniedziałku upamiętnione zostały Mszą św. Po sprawowanej Eucharystii
wystawiony został spektakl z udziałem dzieci i młodzieży, który podziwiali również wychowankowie Bursy Miejskiej w Częstochowie z wychowawczyniami. Podczas przedstawienia wybrzmiewały polskie wiersze, melodie i fragmenty tekstów znanych zespołów muzycznych. Przedstawienie wywołało wśród publiczności duży podziw,
ale też smutne refleksje, bo w sposób bardzo wymowny obrazowało zbrodnię, która miała miejsce 4 września 1939 roku.

KALENDARIUM- WRZESIEŃ 2023

Serdecznie witamy naszych wiernych i nowych czytelników w roku szkolnym 2023/2024.

Nim przedstawimy Wam nasze najnowsze kalendarium, chcielibyśmy podziękować Pani Annie Dudzik- Orman za prowadzenie kalendarium na stronie Bursy Miejskiej przez ostatnie 11 lat, czyli od początku istnienia Bursy Miejskiej w Częstochowie. Życzymy naszej kochanej koleżance oraz niezapomnianej  wychowawczyni szczęśliwych chwil spędzonych na emeryturze przez najbliższe 100 lat i jeden dzień dłużej.

A wszystkim pracownikom oraz wychowankom Bursy, z Dyrekcją i Sztabem Kierowniczym na czele, życzymy jak najbardziej udanego roku szkolnego 2023/2024.

 Redakcja Kalendarium pod kierownictwem wychowawcy Przemysława Świącia

 We wrześniu proponujemy zwrócić uwagę na następujące daty:

1 IX  84. Rocznica Wybuchu II Wojny Światowej – napaść hitlerowskich Niemiec na Polskę, Dzień Weterana, Pierwszy Dzień Szkoły.

3 IX  43. Rocznica Podpisania Porozumienia Jastrzębskiego oraz powstania NSZZ „Solidarność”

8 IX  Międzynarodowy Dzień Walki z Analfabetyzmem

9 IX  Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, Międzynarodowy Dzień FAS                 (Alkoholowy Zespół Płodowy)

10 IX Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny, Światowy Dzień Przeciwdziałania Samobójstwom, Światowy Dzień Drzewa, Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię, Dzień Piłkarza

11 IX  22. Rocznica Serii Ataków Terrorystycznych w Stanach Zjednoczonych.

13 IX Dzień Programisty                                                                                         

15 IX Międzynarodowy Dzień Demokracji

17 IX  84. Rocznica Napadu Związku Radzieckiego na Polskę, Dzień Sybiraka

18 IX Dzień Geologii, Dzień Pierwszej Miłości

19 IX Dzień Dzikiej Fauny i Flory i Naturalnych Siedlisk

21 IX Światowy Dzień Osób z Chorobą Alzheimera, Dzień Służby Celnej, Światowy Dzień Orderu Uśmiechu

22 IX Międzynarodowy Dzień bez Samochodu, Początek Astronomicznej Jesieni

24 IX Międzynarodowy Dzień Głuchych

27 IX Dzień Polskiego Państwa Podziemnego, Święto Wojsk Obrony Terytorialnej, Światowy Dzień Turystyki.

28 IX Światowy Dzień Walki z Wścieklizną, Światowy Dzień Morza

30 IX Dzień Chłopaka, Międzynarodowy Dzień Tłumacza

Do zobaczenia w październiku.

Rada Pedagogiczna

Uprzejmie informuję, że  w środę 04.10.2023 r. o godz.9:00  w Bursie Miejskiej przy ul. Prusa 20 odbędzie się szkoleniowe posiedzenie  Rady Pedagogicznej na temat: „Specyfika pracy z grupą. Projektowanie działań wychowawczych”.

Obecność obowiązkowa.

Renata Dudek
Dyrektor Bursy Miejskiej

Drodzy Rodzice i Opiekunowie Prawni naszych Wychowanków!

Serdecznie witamy Państwa w naszym gronie i zapraszamy do współpracy
oraz aktywnego uczestnictwa w życiu Bursy Miejskiej.

Wiemy, że Wam Drodzy Rodzice i Waszym Dzieciom  towarzyszyć mogą teraz różne emocje, zapewne podekscytowanie,
ale także obawa, jak to będzie… To, jak będzie funkcjonować Wasze Dziecko, zależy
od kadry pedagogicznej, samych wychowanków, ale także mądrych rodziców podążających za rozwojem swoich dzieci. Potrzebujemy wzajemnego wsparcia, zrozumienia i zaangażowania dla tworzenia spójnego frontu działań opiekuńczo – wychowawczych.

Szanowni Państwo, są rzeczy, na które nie mamy wpływu, ale pragniemy zapewnić,
że dołożymy wszelkich starań, aby wspomóc integrację i stworzyć Waszym Dzieciom jak najlepsze warunki do nauki i pobytu, biorąc pod uwagę ich potrzeby i możliwości.

Zachęcamy, kontaktujcie się Państwo z nami jak najczęściej, dowiadujcie
się od wychowawców o zachowaniu, sukcesach i problemach swojego dziecka. Nadmieniamy, że każdy z wychowanków ma przydzielonego wychowawcę. To właśnie od niego dowiedzą się Państwo najwięcej o potrzebach dziecka, jego adaptacji
w placówce, o kłopotach i sukcesach. Kontaktować się możecie Państwo
z pedagogiem, kierownikiem, wicedyrektorem lub dyrektorem BM. Zawsze chętnie udzielimy Państwu odpowiedzi na wszystkie pytania.

Jesteśmy dostępni pod numerami telefonu:

34 34 44 012 – BM ul. Prusa 20,

34 34 44 016 – BM ul. Legionów 19/21.

Dzielcie się z nami swoimi spostrzeżeniami, uwagami, trudnościami lub obawami związanymi z zachowaniem dziecka podczas pobytu w domu. To cenne dla nas informacje, które mogą pomóc w rozwiązywaniu i zrozumieniu jego problemów
oraz kształtowaniu pozytywnych postaw życiowych.

Szczegółową koncepcję pracy placówki, Statut oraz relacje z przeprowadzonych uroczystości, konkursów i zajęć  znajdziecie Państwo  na naszej stornie internetowej www.bursamiejska.czest.pl. Zachęcamy do lektury oraz dzielenia się z nami swoimi pomysłami.

Zapraszamy Państwa również do brania udziału w zebraniach rodziców
oraz konsultacjach z wychowawcami, pedagogiem, kierownikiem, wicedyrektorem
oraz dyrektorem. Terminy zebrań, ale również wiele przydatnych informacji będziemy zamieszczać na naszej stronie internetowej.

Jesteśmy przekonane, że istotą Bursy bezpiecznej i przyjaznej jest tworzenie klimatu współpracy, wzajemnego szacunku i dialogu. Tylko w atmosferze zaufania, zrozumienia i wsparcia ze strony rodziców wychowankowie mogą rozwinąć cały swój potencjał,
a praca Bursy przyniesie zamierzony efekt i zadowolenie wszystkim podmiotom
ją tworzącym.

Niech rozpoczynający się nowy rok szkolny będzie rokiem spokojnej i bezpiecznej pracy oraz spójnych działań w zakresie opiekuńczo – wychowawczym.

Życzymy Wam drodzy Rodzice spokojnego roku szkolnego 2023/2024.
Za niezwykle cenną będziemy uważać Państwa współpracę z Bursą Miejską
w słusznej sprawie, jaką jest zapewnienie Waszemu Dziecku poczucia bezpieczeństwa i dobrego wychowania.

Drodzy Wychowawcy!

Życzymy Wychowawcom wielu sukcesów pedagogicznych, które będą powodem
do satysfakcji i spełnienia zawodowego, radości i optymistycznego nastawienia
w każdym dniu pracy, a także pełnej realizacji zamierzeń i marzeń, które towarzyszą Wam na progu rozpoczynającego się nowego roku szkolnego 2023/2024.

Drodzy Wychowankowie!

Wychowankom życzymy odnalezienia w Bursie przyjaciół, zaaklimatyzowania
się w nowych warunkach, samych pięknych chwil spędzonych w murach tej placówki, sukcesów w nauce oraz wytrwałości i systematycznej pracy.

Dyrekcja Bursy Miejskiej w Częstochowie

Dyrektor Renata Dudek

Wicedyrektor Aneta Lubczyńska

Kalendarz roku szkolnego 2023/2024

Drodzy Wychowankowie, Rodzice i Opiekunowie Prawni!

Prosimy o zapoznanie się z kalendarzem roku szkolnego 2023/2024 i uwzględnienie

go w planach związanych z pobytem wychowanków w Bursie Miejskiej.

Przypominamy, że Bursa Miejska jest placówką feryjną czyli, że w dni wolne od nauki nie zapewnia wychowankom opieki i wychowania. Oznacza to, że na święta, dni ustawowo wolne od pracy, ferie zimowe i wakacje wszyscy wychowankowie opuszczają Bursę Miejską i wracają w wyznaczonym przez BM terminie.

Poniżej przedstawiamy kalendarz roku szkolnego 2023/2024 określony na podstawie informacji Ministerstwa Edukacji Narodowej:

1. 1 listopada 2023 r. (środa) Święto Wszystkich Świętych
2. 11 listopada 2023 r. (sobota) Święto Niepodległości
3. 23 – 31 grudnia 2023 r. Zimowa przerwa świąteczna
4. 1 stycznia 2024 r. (poniedziałek) Nowy Rok
5. 6 stycznia 2024 r. (sobota) Święto Trzech Króli
6. 29 stycznia-11 lutego 2024 r. Ferie zimowe
7. 28 marca – 2 kwietnia 2024 r. Wiosenna przerwa świąteczna
8. 1 maja 2024 r. (środa) Święto Pracy
9. 3 maja 2024 r. (piątek) Święto Konstytucji 3 Maja
10. 30 maja 2024 r. (czwartek) Święto Bożego Ciała
11. 21 czerwca 2024 r. (piątek) Zakończenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych
12. 22 czerwca – 31 sierpnia 2024r. Ferie letnie

Informujemy, że

  1. Powyższe terminy dotyczą wszystkich wychowanków, w tym wychowanków
    z zagranicy i zawodników klubów sportowych.
  2. W razie nieprzewidzianych powyżej sytuacji Bursa Miejska zorganizuje opiekę wychowankom w placówce wskazanej przez Dyrektora, o czym informacja zostanie przekazana poprzez informacje na tablicy ogłoszeń i stronie internetowej.