Dobre wieści dotyczące Szymona

 

Szymon jest już we Wrocławiu, gdzie przygotowywany jest do terapii Cart-T. Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi udało się uzyskać refundację leczenia. Jesteśmy dobrej myśli, mamy nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do zbiórki za ogromną wrażliwość i otwarte serca.  Zebrane środki będą nadal bardzo przydatne i zostaną przeznaczone na dalsze leczenie Szymona i jego rehabilitację.

Szymon!
Życzymy Ci dużo siły, wytrwałości i powrotu do zdrowia.

 

Dyrekcja, pracownicy i wychowankowie  Bursy Miejskiej w Częstochowie

XIX Kampania Białych Serc – Europejski Solidarny Protest Przeciwko Narkotykom i Przemocy

Bursa Miejska w Częstochowie ponownie włączyła się w Kampanię Białych Serc.

W tym roku 19. Kampania Białych Serc odbywa się pod hasłem „kto z kim przestaje, takim się staje” i przestrzega szczególnie dzieci i młodzież przed negatywnym wpływem środowiska rówieśniczego, którego efektem końcowym jest wejście na drogę prowadzącą do uzależnienia np. od narkotyków.

W oknach placówek BM przy ul. Legionów i ul. Prusa zostały zawieszone białe serca, które są symbolem tej Kampanii.

Wychowankowie wzięli udział w pogadankach uświadamiających zagrożenia związane  z używaniem substancji psychoaktywnych oraz odpowiedzialnością karną za posiadanie tych substancji. Wychowankowie mieli okazję porozmawiać o wartości życia wolnego od nałogów i własnej odpowiedzialności za relacje w najbliższym środowisku. W ten sposób zaakcentowaliśmy, jak ważne jest dla nas wszystkich propagowanie zdrowego stylu życia.

W ramach Kampanii zorganizowano zbiórkę ciepłej odzieży dla potrzebujących, która została przekazana do Domu Samotnej Matki w Częstochowie oraz do Centrum Wolontariatu Agape w Częstochowie.

Wychowankowie wykonali piosenkę „Wehikuł czasu” zespołu Dżem.

Kontynuacją Kampanii będzie cykl spotkań profilaktycznych dla młodzieży                       z terapeutami uzależnień.

Każdy posprząta kawałek, wspólnie posprzątamy całą Polskę!

Galeria

Ta galeria zawiera 8 zdjęć.

Wychowankowie Bursy Miejskiej przy ul. Prusa wyruszyli na akcję sprzątania świata. To była lekcja poszanowania środowiska. Miała na celu promowanie nieśmiecenia,  inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.  Wychowankowie wraz z wychowawczyniami założyli rękawiczki, zabrali worki … Czytaj dalej

Szkolenie ABC wolontariatu

Wychowankowie Bursy Miejskiej chętnie uczestniczą w akcjach charytatywnych organizowanych w obu placówkach. Aby jednak zachęcić młodzież do zaangażowania się w wolontariat również poza bursą, na terenie miasta, wychowawczynie Małgorzata Trzepizur i Mariola Wagner zorganizowały spotkanie z panem Janem Strączyńskim, koordynatorem wolontariatu z częstochowskiego Centrum Wolontariatu „Agape” w celu przeprowadzenia szkolenia poświęconego temu zagadnieniu.
W spotkaniu uczestniczyła także grupa wychowanków z placówki przy ul. Legionów pod opieką pani Joanny Porady.

Szkolenie nt. wolontariatu

Podczas prowadzonych w formie warsztatu zajęć wychowankowie poznali definicję wolontariatu, jego cele oraz korzyści dla obu stron, płynące z zaangażowania się w działania wolontariackie. Dowiedzieli się ponadto, kto może zostać wolontariuszem oraz jakie są jego prawa i obowiązki. Prowadzący wskazał również miejsca, placówki, instytucje, w których wychowankowie Bursy mogą pracować jako wolontariusze.

Czytaj dalej

Spacer po Częstochowie – Zawodzie

W listopadowe lekko zachmurzone popołudnie z kolorową tęczą nad głowami grupa wychowanków Bursy Miejskiej z placówki przy ul. Legionów  wraz z wychowawcami, panią Joanną i panem Adamem udała się jak co roku na krótki jesienny spacer po dzielnicy Zawodzie. Zawodzie to dzielnica, w której znajduje się Bursa Miejska. Spacerując ul. Złotą mogliśmy zobaczyć dwa największe obiekty sportowe naszego miasta tj. Halę Sportową Częstochowa oraz stadion żużlowy Włókniarza Częstochowa. Po drodze mieliśmy również okazję zobaczyć leniwie płynącą  Wartę, największą rzekę naszego miast. Po 30 minutach spaceru dotarliśmy do cmentarza żydowskiego, który wywarł na młodzieży ogromne wrażenie. Przy okazji wizyty w tym miejscu wychowankowie zapalili znicze. W drodze powrotnej odwiedziliśmy największe wzniesienie w dzielnicy Zawodzie – Złotą Górę oraz znajdujący się poniżej nieczynny kamieniołom. Z tego miejsca mogliśmy również podziwiać nocną panoramę naszego miasta. Poniżej kilka pamiątkowych fotografii z dzisiejszego spaceru.

Joanna Urbańska i Adam Michalak.

Czytaj dalej

„WIELKI TEST O POLSKICH PRZEBOJACH”

24.10.2023 roku w Bursie przy ulicy Legionów odbył się po raz drugi  „Wielki Test  o Polskich Przebojach”. W teście wzięły udział trzy drużyny, które musiały wykazać się znajomością  tekstów piosenek i wiedzą o wykonawcach. Ponadto uczestnicy rozpoznawali utwory po samej melodii podając ich poprawne tytuły. Konkurs przebiegał pod czujnym okiem  Pani Kierownik Aleksandry Politańskiej i Pani Pedagog Barbary Leś. Podczas trwania testu wszyscy uczestnicy bardzo dobrze się bawili, a najlepszą znajomością polskich przebojów wykazały się Lena i Marina, zdobywając pierwsze miejsce. Tuż za nimi, na miejscu drugim znaleźli się Kacper i Łukasz, a trzecie miejsce zdobyły Jana i Julia. Każdy       z uczestników otrzymał drobne upominki. Zwycięska drużyna otrzymała kubki z logiem Bursy ufundowane przez Panią Dyrektor. Podziękowania należą się  także Wiktorii, Paulinie i Kubie za pomoc w organizacji i przebiegu konkursu. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w naszym teście. Serdeczne podziękowania kierujemy także do Pani Kierownik i Pani Pedagog za obecność i wspólnie spędzony z nami czas.

Do zobaczenia za rok.

Joanna Urbańska, Adam Michalak

Czytaj dalej

„Szkoła Pamięta”

Wychowankowie Bursy Miejskiej w Częstochowie wzięli  udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Wraz z wychowawcami p. Adamem i p. Magdaleną odwiedzili miejsce z tablicą upamiętniającą  Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz groby wybitnych osób związanych z Częstochową,tj. Haliny Poświatowskiej – znanej poetki częstochowskiej, Ignacego Kozielewskiego – współtwórcy harcerstwa polskiego, poety, współautora hymnu harcerskiego. Wychowankowie na mogiłach zapalili znicze, które symbolizują naszą pamięć o zmarłych, bowiem ogień oznacza wieczność oraz światło życia.

Czytaj dalej

Bez zgody na przemoc

Zjawisko przemocy nasila się w ostatnich latach i ważne jest, aby każdy wiedział,
jak na nie reagować. Interweniując pomagamy nie tylko ofierze, ale również sprawcy, który przeważnie sam nie chce lub nie jest w stanie powstrzymać się od zachowań przemocowych. Brak reakcji na przemoc powoduje, że występuje ona częściej, z większym nasileniem i w bardziej okrutnych formach. Przemoc to bardzo smutne, bolesne i przerażające zjawisko.

Wychowankowie z Bursy przy ul. Prusa, podczas cyklicznych zajęć profilaktycznych „Bez zgody na przemoc”, omawiali to trudne zagadnienie. Wspólnie zdefiniowali zjawisko przemocy i odpowiedzieli na pytanie, z jakimi przejawami przemocy się zetknęli lub o jakich słyszeli. Dowiedzieli się, jakie ma oblicza, przyczyny i jakie skutki wywołuje przemoc. Zastanawiali się, co przeżywa i czuje osoba doświadczająca przemocy.
Na podstawie „Listu do Tomka”, w którym autor, jako ofiara przemocy błaga i woła
o pomoc- wychowankowie starali się wskazać sposoby radzenia sobie w sytuacji przemocy. Młodzież doszła do wniosku, że zwrócenie się o pomoc świadczy o odwadze i może nieraz uratować czyjeś życie.

Każdy człowiek ma prawo czuć się bezpiecznie w środowisku, w którym przebywa          (w szkole, na ulicy, w rodzinie). Uczestnicy zajęć zostali poinformowani, gdzie i do kogo należy zwrócić się o pomoc oraz wsparcie w przypadku, gdy jest się ofiarą przemocy lub jej świadkiem.

                               Małgorzata Gorzelak, Mariola Wagner

Znamy już mistrzynie ping-ponga z Bursy na ul. Prusa

Galeria

Ta galeria zawiera 25 zdjęć.

9 października w Bursie przy ul. Prusa został rozegrany turniej  tenisa stołowego dziewcząt o mistrzostwo Bursy przy ul. Prusa. Do turnieju przystąpiło 5 wychowanek. Zawody były rozgrywane systemem ligowym – każdy z każdym. Najlepszą zawodniczką turnieju została Wiktoria, która nie … Czytaj dalej

Klub Sympatyków Piłki Siatkowej

23 października po kilku latach nieobecności częstochowskiej siatkówki w Plus Lidze mieliśmy okazję uczestniczyć w ważnym wydarzeniu dla częstochowskiej siatkówki. Tym razem drużyna KS Norwid Częstochowa zanotowała swój pierwszy w historii udział w tych elitarnych rozgrywkach. W poniedziałkowe popołudnie KS Norwid podejmował rywala ze Słupska. Niestety debiut był nieudany. Nasi zawodnicy zaczęli Plus Ligę od porażki 1:3. Miłą niespodzianką jest to, że w naszej drużynie na parkiecie mogliśmy oglądać naszych byłych wychowanków z Bursy Miejskiej. Poniżej pamiątkowe zdjęcia naszych wychowanek, które wraz z wychowawcami panami Arturem i Adamem kibicowali naszej drużynie. Zapraszamy fanów siatkówki na kolejne mecze.

Czytaj dalej