Kalendarium – Maj 2024

1 maja- Święto Pracy, 20. Rocznica Przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

2 maja- Święto Flagi, Dzień Polonii i Polaków za Granicą

3 maja- Święto Konstytucji 3 Maja

4 maja- Dzień Strażaka

8 maja- 79. Rocznica Zakończenia II Wojny Światowej, Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

9 maja- Dzień Unii Europejskiej

12 maja- Dzień Pielęgniarki

15 maja- Dzień Rodziny, Święto Polskiej Niezapominajki

20 maja- Światowy Dzień Pszczół

21 maja- Światowy Dzień Kosmosu

23 maja- Światowy Dzień Żółwia

24 maja- Światowy Dzień Ślimaka

25 maja- Dzień Afryki

26 maja Dzień Matki

30 maja- Boże Ciało

31 maja- Dzień Bociana Białego

Turnieju „FIFA” w Bursie przy ul. Legionów

Po tygodniowych rozgrywkach w placówce przy ul. Legionów można było wyłonić zwycięzców turnieju FIFA. Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem i wzięło w nim udział 9 wychowanków. Głównym założeniem Turnieju było racjonalne wykorzystanie czasu wolnego oraz promowanie idei  fair play. Mecze wzbudzały ogromne emocje wśród uczestników Turnieju oraz kibicujących im koleżanek i kolegów. Zwyciężył Daniel Sz. drugie miejsce zajął Daniel T. , a kolejne Dominik i Tobiasz.

Zwycięzcy oraz uczestnicy konkursu otrzymali upominki, które wręczyła Pani Kierownik Aleksandra Politańska. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Katarzyna Jurczyk Zjawińska i Zbigniew Dróbka

Czytaj dalej

Ekologiczna Wieczornica pt. „Podaruj mi trochę słońca na ziemi”

Dnia 24.04.2024r. w Bursie przy ulicy Legionów odbyła się Wieczornica, której tematem były słońce i ziemia. Podczas tego wieczoru towarzyszyły nam wiersze, piosenki, złote myśli związane z tą tematyką. Chcieliśmy w ten sposób nawiązać do obchodzonego Dnia Ziemi i zachęcić do ekologicznego trybu życia. W miłej atmosferze przy pysznej herbacie i słodkościach i bardzo, bardzo aktywnie, bo grając na instrumentach, spędziliśmy środowy wieczór.  Mamy nadzieję, że poezja zawarta w wierszach i piosenkach przyniosła uczestnikom radość i ciepło takie, jakie daje nam słońce .  Nasze spotkanie zakończyliśmy przesłaniem  „Cieszymy się pięknem natury, której częścią jest nasze ukochane Słońce i co najważniejsze dbajmy o naszą Ziemię!”

Wychowawczynie: Kasia i Asia

Czytaj dalej

Poznać i oswoić emocje

23 kwietnia wychowankowie z Bursy przy ul. Prusa wzięli udział w warsztatach dotyczących emocji, które przeprowadziła interwentka kryzysowa.
Tym razem nasze zajęcia profilaktyczne odbyły się
w Częstochowskim Centrum Interwencji Kryzysowej przy ul. Rejtana. Na początku spotkania prowadząca opowiedziała o swojej pracy, przedstawiła również specyfikę i organizację placówki. Wychowankowie dowiedzieli się, czym jest interwencja kryzysowa, jaki jest jej zakres działania i kogo obejmuje. Następnie w bardzo ciekawy sposób zapoznała młodzież
z podstawowymi emocjami, które może odczuwać człowiek, zachęciła wychowanków do nazwania emocji, które najczęściej im towarzyszą oraz wspólnego szukania sposobów radzenia sobie z nimi. Uczestnicy zajęć dowiedzieli  się, czym jest kryzys,
jak go pokonać i gdzie można zwrócić się o pomoc i wsparcie.

Czytaj dalej

Bursa przy ul. Prusa ma już swoich mistrzów bilarda…

Galeria

Ta galeria zawiera 12 zdjęć.

23 kwietnia odbyły się w placówce przy ul. Prusa Mistrzostwa Chłopców w Bilarda. Do rywalizacji stanęło 6 zawodników. Pojedynki miały niebywale zacięty przebieg, a szala zwycięstwa przechylała się z jednej strony na drugą kilka razy w czasie meczu. Najlepszym zawodnikiem … Czytaj dalej

Pyszne mini słodkości

Wychowankowie z placówki przy ul. Prusa bardzo chętnie spędzają swój wolny czas na przygotowaniu ulubionych potraw i słodkości. Świetnie udały się przyrządzone przed świętami sałatki: Cezar i sałatka z wędzonego kurczaka, selera i ananasa. Wychowankowie pokusili się nawet o wzbogacenie sałatki Cezar o kilka składników – całość smakowała wyśmienicie. Czytaj dalej

KONTYNUACJA POBYTU WYCHOWANKÓW W BURSIE MIEJSKIEJ W NOWYM ROKU SZKOLNYM – 2024/2025

Wyróżnione

W celu kontynuacji pobytu w Bursie Miejskiej od 1 września 2024 roku, obowiązkowe jest  złożenie Deklaracji o kontynuowaniu pobytu w Bursie Miejskiej wraz z kompletem wymaganych dokumentów.

Deklarację o kontynuowaniu pobytu wraz z kompletem dokumentów należy składać w swoich placówkach w  dniach od 13 maja do 14 czerwca 2024 r.

Proszę zwrócić uwagę, że poniżej znajdują się do pobrania dwa rodzaje umów- dla rodziców lub opiekunów prawnych. Należy wybrać właściwą.

 Komplet dokumentów obejmuje:

 • Deklarację o kontynuowaniu pobytu przez wychowanka pełnoletniego; (pobierz)            lub
 • Deklarację o kontynuowaniu pobytu przez wychowanka niepełnoletniego; (pobierz)
 • 2 egzemplarze Umowy zakwaterowania w Bursie Miejskiej podpisane przez rodziców; (pobierz)  lub
 • 2 egzemplarze Umowy zakwaterowania w Bursie Miejskiej podpisane przez opiekunów prawnych; (pobierz)
 • Kartę informacyjną dotyczącą zdrowia wychowanka; (pobierz)
 • Kwestionariusz osobowy wychowanka; (pobierz)
 • Zgodę na przetwarzanie danych osobowych wychowanka; (pobierz)
 • Dokument określający sytuację prawną i losową wychowanka (jeśli jest konieczny dla stwierdzenia prawdziwości danych), a mianowicie:
  – oświadczenie o samotnym wychowywaniu kandydata w rodzinie; (pobierz)
  lub
  – oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka przez kandydata pełnoletniego; (pobierz)
  lub
  – Oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata niepełnoletniego; (pobierz);
  – Oświadczenie o obowiązku mobilizacyjnym (pobierz)

 Uwaga!

Dokumenty muszą być zaparafowane w prawym dolnym rogu każdej strony
przez rodziców/opiekunów prawnych.

Przyjmowane będą tylko dokumenty prawidłowo wypełnione oraz kompletne.

Osoby starające się o kontynuację pobytu w Bursie Miejskiej nie mogą mieć zaległości
w dotychczasowych płatnościach za zakwaterowanie.

Osoby, które nie złożą kompletu dokumentów w wyznaczonym terminie będą mogły ubiegać się o miejsce w Bursie Miejskiej przystępując do rekrutacji dopiero i tylko w terminie od  19 lipca, wg. zasad obowiązujących dla nowo przyjmowanych wychowanków.

Czytać każdy może

Wiadomo, że od najmłodszych lat warto zaprzyjaźnić się z książką. Czytanie rozwija słownictwo, pobudza wyobraźnię, przenosi w zaczarowany, inny świat. Wierni tym przekonaniom wychowankowie z Bursy przy ul. Prusa udali się z wizytą do ulubionego Miejskiego Przedszkola nr 7 na wspólne czytanie książeczek. Tym razem wybraliśmy humorystyczne i zabawne wiersze Juliana Tuwima: o chłopcu z bujną wyobraźnią  – „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci” oraz o panu Hilarym poszukującym swoich okularów – „Okulary”. Przedszkolaki z zainteresowaniem i zaciekawieniem wysłuchały wierszy w interpretacji naszych niezawodnych lektorek: Oli i Oliwii. Niektóre maluchy znały je na pamięć i z łatwością je recytowały, co sprawiło im wiele frajdy i zadowolenia.

Dodatkową atrakcją było odgadywanie wierszowanych zagadek wylosowanych
z „magicznego pudełka”. Po minkach przedszkolaków było widać, jak główkują
i zastanawiają się nad prawidłowym rozwiązaniem, a przy tym dobrze się bawią.
Ola i Oliwia wyśmienicie, z wyczuciem poprowadziły tę zabawę, zaskarbiając sobie sympatię maluchów.

Tak spędzony czas minął nam bardzo szybko i przyjemnie. Spotkanie to
dostarczyło nam mnóstwo pozytywnej energii oraz dało wiele satysfakcji.
Dziękujemy za miłe przyjęcie. Do zobaczenia niebawem!

Mariola Wagner i Izabela Janus-Mosińska

 

 

„Życzymy sobie i Wam, by nas było stać na święty spokój. Szczęścia ile się da, miłości w bród, mądrych ludzi wokół….”

18 kwietnia 2024r.w naszej placówce odbyło się uroczyste pożegnanie absolwentów.
W spotkaniu uczestniczyli: Pani Dyrektor Renata Dudek, Pani Wicedyrektor  Aneta Lubczyńska, Pani Kierownik Joanna Sajewska, Pani Pedagog Barbara Leś, Rodzice maturzystów, a przede wszystkim  tegoroczni Maturzyści.

Młodsi wychowankowie, pod kierunkiem Pani Agaty Noszczyk i Pani Agaty Łąckiej, przygotowali program artystyczny, w skład którego weszły dwa przedstawienia: ,,Od niemowlaka do maturzysty” oraz ,,Świtezianka” w wersji „light” z ciekawą oprawą plastyczną i nastrojową scenerią, o które zadbała Pani Kierownik Joanna Sajewska.
Ze śmiesznej scenki odegranej z dużym poczuciem humoru przez  naszych aktorów – amatorów, na uwagę zasługuje motto, z którego jasno wynika, że w życiu obowiązują zasady, których nie powinno się przekraczać. Zapamiętajcie je, Drodzy Maturzyści,
to ważny życiowy drogowskaz… Nie zabrakło też pięknej oprawy muzycznej, w tym piosenek tematycznie nawiązujących do naszej uroczystości.

Pani Dyrektor złożyła absolwentom życzenia zdania matury, dostania się na wymarzone studia, szczęścia  w dorosłym życiu i odwagi w podejmowaniu dobrych, samodzielnych decyzji. Maturzyści zostali obdarowani drobnymi prezentami oraz pendrivem z przygotowaną przez Panią Małgorzatę Trzepizur prezentacją, którą wszyscy mogliśmy obejrzeć podczas pożegnania. Były na niej zdjęcia obejmujące ostatnie 5 lat pobytu w bursie wywołujące śmiech, a czasami łzy wzruszenia.
Następnie głos zabrała przedstawicielka maturzystów, która podziękowała Dyrekcji, gronu pedagogicznemu i wszystkim pracownikom Bursy za  wyrozumiałość w niełatwym procesie dorastania. W podobnym tonie wypowiedziała się przedstawicielka Rodziców.
Na zakończenie prowadzący zaprosili wszystkich uczestników spotkania na słodki poczęstunek. Tutaj w roli głównej wystąpił okazały, płonący tort o smaku malinowym, który dosłownie rozpływał się w ustach, zachęcając do miłych rozmów i wspomnień…

Wychowawcy Czytaj dalej

Szkolenie Rady Pedagogicznej 26.04.2024

Wyróżnione

Uprzejmie informuję, że w piątek 26.04.2024 o godz. 9.00 w Bursie Miejskiej przy ul. Prusa 20 odbędzie się szkolenie Rady Pedagogicznej. Temat szkolenia: ” Zastosowanie sztucznej inteligencji w pracy wychowawcy – inspiracje pedagogiczne”. Otrzymacie Państwo maila z linkiem ( będzie przesłany na adres mailowy placówki ) w celu zalogowania się – wypełnienia karty zgłoszenia. Karty zgłoszenia proszę wysłać najpóźniej do środy 24.04.2024.
Przewidywany czas szkolenia 2 godziny dydaktyczne.

Serdecznie zapraszam

Mariola Wagner