Ortofrajda przy ul. Jasnogórskiej

27 kwietnia w placówce Bursy Miejskiej przy                      ul. Jasnogórskiej odbył się Konkurs Ortograficzny przygotowany przez wychowawczynie Beatę Jakóbczak       i Dorotę Kierat. Uczestnicy, a właściwie uczestniczki,         bo tylko dziewczyny nie bały się przystąpić do konkursu, zmagali się z zadaniami o różnym stopniu trudności.          W rywalizacji najlepsza okazała się Alicja. Miejsce II zajęła Kinga, a miejscem III  zadowoliła  się Oliwia.           Wszyscy bawili się znakomicie – także Jury, w którym zasiadali opiekunowie młodzieży. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkości, a zdobywcy pierwszych trzech miejsc także piękne breloczki. Za rok spotykamy się ponownie, więc już teraz zaczynajcie ostrzyć pióra!

Nagrody za pierwsze trzy miejsca.

 

Konkurs „Barwy wiosny” rozstrzygnięty

Wiosna walczy z jesienią o miano najpiękniejszej z czterech pór roku.   Statystyki mówią, że dokładnie połowa ludzi sądzi, iż to wiosna jest najpiękniejszym okresem,                a pozostali zaprzeczają i twierdzą, że  jesień jest bardziej urokliwa.           Przedwiośnie jest delikatnym przejściem w przyrodzie, który zapowiada nadejście zmian. Okres ten nazywano dawniej zaraniem wiosny. Zima staje się nieco łagodniejsza, a przyroda jakby zaczyna budzić się ze snu. Oczywiście wciąż jest zimno i buro, ale dostrzec można pierwsze oznaki przebudzenia. Pierwsze rośliny zaczynają pylić, a następnie kwitnąć. Nie jest to jeszcze nic spektakularnego, a wręcz ledwo zauważalne, lecz dostrzegalne dla pilnego obserwatora. Zaraz potem pojawiają się w śniegu pierwsze przebiśniegi i krokusy. Zaczynają też kwitnąć drzewa i krzewy. Kolejnym etapem pojawiającej się wiosny, jest okres zwany dawniej pierwiośniem, czyli wczesna wiosna. Pojawiają się liście na brzozach i zaczynają kwitnąć zioła. W parkach pojawiają się pierwiosnki, kaczeńce, a w lasach borówki i poziomki. W sadach kwitną między innymi jabłonie, gruszki i czereśnie. Okres ten trwa od drugiej połowy kwietnia do połowy maja. Ostatecznym etapem jest pełna wiosna, czyli okres pełnego rozkwitu. To w tym czasie zaczynają kwitnąć kasztanowce, a w ogrodach pojawiają się tulipany, narcyzy i wiele innych wiosennych kwiatów. Wiosna, ta oficjalna zwana astronomiczną, rozpoczyna się w chwili równonocy wiosennej, a kończy wraz z nadejściem lata, czyli w przesilenie letnie. Na naszej szerokości geograficznej najczęściej jest to okres od 21 marca do 22 czerwca.                                                                                                             Poprosiłyśmy naszych wychowanków z placówki przy ul. Jasnogórskiej, by przy okazji spaceru skierowali oko obiektywu na to, co ich zachwyci lub zadziwi.

Nagrodę otrzymała Patrycja za urokliwą parę łabędzi.

Organizatorki konkursu: B. Jakóbczak i D. Kierat

Oto niektóre z ich „zdobyczy”: Czytaj dalej

Sylwetki wychowanków z placówki przy ul. Legionów

 

Instrumenty – trąbki

Wychowankowie z placówki przy ul. Legionów to młodzi ludzie o wielu talentach- między innymi muzycznych.

Michał i Bartek grają na instrumentach dętych – trąbce i puzonie. Jest to ich hobby,
a zarazem sposób na spędzanie czasu w towarzystwie innych ludzi.

Wychowankowie grają w orkiestrach dętych w swoich rodzinnych miejscowościach.

Grają na festiwalach, przeglądach orkiestr, a także konkursach.

30 kwietnia zagrają charytatywny koncert z Krzesimirem Dębskim i Andrzejem Rybińskim.

A w najbliższym czasie czeka ich festiwal orkiestr dętych w Więcłowicach. Czytaj dalej

Konkurs FIFA

Konkurs FIFA

Po prawie trztygodniowych, zaciekłych rozgrywkach w placówce przy ul. Legionów można było wyłonić zwycięzców turnieju FIFA.

W zabawie brało udział dziesięciu zawodników, z pośród których najlepszymi okazali się Kacper, Piotr i Jakub.

Zwycięzcy oraz uczestnicy konkursu otrzymali upominki.                                                                              Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Zbigniew Dróbka, Joanna Porada

Czytaj dalej

Szkolenie Rady Pedagogicznej

Uprzejmie informuję, że w środę 27.04.2022 o godz.8:30 odbędzie się szkolenie Rady Pedagogicznej na temat: „Wypalenie zawodowe w pracy wychowawcy” Szkolenie zostanie przeprowadzone w formie online za pomocą platformy ClickMeeting.

Mail z linkiem zostanie przesłany na adres mailowy każdej placówki. Proszę każdego

z wychowawców o pobranie wiadomości i przesłanie na swojego prywatnego maila.

W  dniu szkolenia proszę zalogować się klikając w dany link.

Serdecznie zapraszam

Mariola Wagner

 

Przy świątecznym stole

W przedświąteczny czwartek
w Bursie Miejskiej przy ul. Prusa miało miejsce niezwykle uroczyste polsko-ukraińskie spotkanie zorganizowane we współpracy
ze Stowarzyszeniem Wspólnie dla Częstochowy. W uroczystości wzięli udział Prezydent Miasta Częstochowy Pan Krzysztof Matyjaszczyk, przedstawiciele Stowarzyszenia Wspólnie dla Częstochowy, wszystkie zamieszkujące placówkę osoby z Ukrainy, wychowankowie Bursy pochodzący z Ukrainy, Dyrekcja Bursy oraz Kierownik placówki.
Spotkanie upłynęło w miłej świątecznej atmosferze. Na stołach zagościły zarówno polskie jak i ukraińskie wielkanocne specjały: barszcz biały i barszcz ukraiński, faszerowane jajka i biała kiełbasa, ukraińskie pierogi przygotowane na dwa sposoby,
a na deser – tradycyjna wielkanocna piaskowa baba.
Świetną zabawą okazało się malowanie wielkanocnych pisanek, któremu towarzyszyły swobodne rozmowy na temat polskich i ukraińskich wielkanocnych zwyczajów.
Nie zabrakło także upominków – każde dziecko otrzymało z rąk Pana Prezydenta czekoladowego zajączka.
Mamy nadzieję, że spotkanie to choć na moment pozwoliło osobom z Ukrainy zapomnieć o toczącej się wojnie. Dało namiastkę normalnego życia i wlało w ich serca odrobinę otuchy. Czytaj dalej

Naszym Maturzystom…

Maturzyści 2022

Dawno, dawno temu… – oj kiedy to było – obecni Maturzyści zamieszkali w Bursie Miejskiej, w placówce przy ulicy Jasnogórskiej.

Przeżyli tu lepsze i gorsze chwile – kłótnie /bywały…/, długie rozmowy, wspólne wygłupy, nieposprzątane pokoje, posprzątane pokoje, nadszarpnięty regulamin,
a potem niestety – konsekwencje, strofujący głos wychowawców, telefony do rodziców, pochwały, pierwsze przyjaźnie i miłości. Spędzili z nami dużo czasu, wiele razem przeżyliśmy. Wydaje się, że nie tak dawno przybyli do nas, pamiętamy, jak byli zagubieni i niepewni, a teraz kiedy wydorośleli, nabrali doświadczenia życiowego, nadszedł czas pożegnania.

Mamy nadzieję, że wszyscy będą miło wspominać czas tutaj spędzony.

12 kwietnia 2022 miało miejsce uroczyste pożegnanie Maturzystów.

Na spotkanie, oprócz Pani Kierownik Aleksandry Politańskiej i Wychowawców z naszej placówki, przybyli zaproszeni goście – Pani Dyrektor Maria Kowaleczko -Miedzińska, Pani Wicedyrektor Renata Dudek i Pani  Pedagog Justyna Klejny – Czubak.

Pożegnanie miało bardzo uroczysty charakter.

Ciepłe i serdeczne słowa skierowały do Maturzystów Pani Dyrektor, a następnie Pani Kierownik, które życzyły swoim podopiecznym samych sukcesów, powodzenia
na egzaminach i w życiu osobistym. Przedstawicielka młodzieży dołączyła się do życzeń, wygłaszając emocjonalne przemówienie. W imieniu Maturzystów za trud wychowania i opieki podziękowała Patrycja. Pani Dyrektor wręczyła Wychowankom dyplomy i pamiątkowe upominki. Otrzymali Oni również od młodszych kolegów Słoniki Szczęścia – na szczęście… będzie Im potrzebne.

Po chwili wszyscy obecni cofnęli się w czasie, oglądając przygotowany przez Panią Kasię film o przygodach Abiturientów podczas zamieszkiwania w Bursie.
A działo się , działo… W niejednym oku pojawiła się łza.

Następnie Maturzyści zmierzyli się z pytaniami sprawdzającymi Ich wiedzę ogólną. Oczywiście wszyscy rozwiązali test śpiewająco. Śpiewająco pożegnali Ich również młodsi koledzy.

Było to spotkanie pełne uśmiechu, dobrych życzeń i podziękowań.

Adam Asnyk napisał: „Życie jest biegiem, staraj się o to abyś go dokończył”.
Mamy nadzieje, że Wasz bieg będzie szczęśliwy i bez upadków.

Realizujcie swoje zadania, dążcie do wybranych celów i czerpcie z nich satysfakcję.

Kierownik placówki wraz z Wychowawcami.

Czytaj dalej

,,Bursa czyta dzieciom”.

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, w ramach akcji
,,Bursa czyta dzieciom”, postanowiliśmy przekazać dla naszych milusińskich
z Miejskiego Przedszkola nr 29,
mały upominek w postaci książeczek
i tematycznych kolorowanek. Z racji wciąż panującej pandemii nie możemy się z nimi osobiście spotkać i poczytać ulubionych przez przedszkolaków bajek i jedynie
w ten sposób możemy o sobie przypomnieć.
Dzieciaki dopytują kiedy ich odwiedzimy
i mamy nadzieję że już w przyszłym roku będzie to możliwe, bo bardzo za nimi tęsknimy. W ramach podziękowań na ręce wychowawczyni Magdaleny Szydłowskiej został przekazany świąteczny upominek wykonany przez przedszkolaków
oraz wychowawczynię grupy Panią Paulinę i Panią Asię, za który serdecznie dziękujemy.
Do zobaczenia
Magdalena Szydłowska,
Atena Wróbel

Rozstrzygnęliśmy konkurs na własnoręcznie wykonanie Kartek wielkanocnych

Prace biorące udział w konkursie

Jak co roku w Bursie Miejskiej został zorganizowany Konkurs na własnoręcznie wykonanie Kartek wielkanocnych. Nasi wychowankowie mieli okazję zaprezentować swoje talenty artystyczne. Na konkurs wpłynęły kartki malowane różnymi technikami, wyszywane za pomocą haftu matematycznego oraz komponowane z dostępnych elementów według własnego pomysłu.

Wybierając te najpiękniejsze prace jury brało pod uwagę wkład pracy autora, estetykę wykonania, dobór kolorów i kompozycję. Nagrodzono 3 prace.

 

I miejsce zajęła Estera z placówki przy ul. Prusa 20.

II miejsce zajęła Agata z placówki przy ul. Jasnogórskiej 84/90.

Na III miejscu uplasowała się Izabela z placówki przy ul. Legionów 19/21.

Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w kolejnym Konkursie.

mgr Maria Kowaleczko – Miedzińska

mgr Justyna Klejny – Czubak Czytaj dalej