Kalendarium Kwiecień

1  kwietnia Poniedziałek Wielkanocny, Śmigus Dyngus, Prima Aprilis

2 kwietnia19 Rocznica Śmierci Papieża Polaka Jana Pawła II, Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 

3 kwietnia Dzień Tęczy

4 kwietnia- Dzień Marchewki

6 kwietnia– Dzień Sportu

7 kwietniaŚwiatowy Dzień Zdrowia, Święto Miłosierdzia Bożego, Dzień Pamięci o Halocauście 

8 kwietnia Międzynbarodowy Dzień Romów.    

10 kwietnia14 Rocznica Katastrofy Smoleńskiej, 20 Rocznica Śmierci Barda Pierwszej Prawdziwej ,, Solidarności „Jacka Kaczmarskiego,  Dzień Rodzeństwa , Dzień Służby Zdrowia                           

12 kwietnia– Dzień Czekolady 

13 kwietniaDzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

15 kwietnia Dzień Sekretarki

14 kwietniaŚwięto Chrztu Polski, Dzień Ludzi Bezdomnych, 112 Rocznica Zatonięcia Titanica  

16 kwietnia Dzień Sapera

18 kwietniaMiędzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, Dzień Sekretarki 

19 kwietnia81 Rocznica Wybuchu Powstania w Gettcie Warszawskim

20 kwietniaMiędzynarodowy Dzień Wolnej Prasy

22 kwietnia Dzień Ziemi 

23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

24 kwietnia Międzynarodowy Dzień Solidarności Młodzieży

25 kwietnia Światowy Dzień Pingwina

26 kwietnia Światowy Dzień Własności Intelektualnej

27 kwietnia Dzień Floryst

29 kwietnia Międzynarodowy Dzień Tańca 

30 kwietnia Dzień Koni 

Klub Sympatyków Piłki Siatkowej

W ramach cyklicznych zajęć Klubu Sympatyków Piłki Siatkowej młodzież wraz wychowawcą ponownie wybrała się na HSC Częstochowa, aby dopingować zawodników Norwida, którzy tym razem podejmowali na własnym parkiecie drużynę ze Lwowa. Niestety to kolejne przegrane spotkanie naszej częstochowskiej drużyny. Mamy jednak nadzieję, że chłopcy utrzymają się w rozgrywkach Plus Ligi i w nadchodzącym sezonie również będziemy mogli ich dopingować. Poniżej kilka fotek przed, w trakcie i po meczu.

Czytaj dalej

Zajęcia ZPT przy ul. Legionów

W naszej placówce już od kilku tygodni  pełną parą idą przygotowania do uroczystego pożegnania maturzystów „Pożegnania – 2024”. Odbywają się cotygodniowe zajęcia plastyczno – techniczne, na których „produkujemy” kolejne potrzebne akcesoria, sadzimy owies, rozdajemy role. Zmagamy się z nagrywaniem dźwięku, planowaniem aranżacji sceny, gromadzeniem rekwizytów. Młodzież, mierząc się z trudnościami, sprawdza w praktyce swoje umiejętności. Wszyscy jesteśmy bardzo zaangażowani i mamy nadzieję na wspaniałe efekty. Zapraszamy na krótki fotoreportaż.

Barbara Siwek

Czytaj dalej

Konkurs Kabaretowy

14 marca  w placówce Bursy Miejskiej przy ul. Legionów odbył się Międzyplacówkowy Konkurs Kabaretowy, którego motywem przewodnim było „Zdrowie”.                                    W konkursie uczestniczyły czteroosobowe drużyny z placówek przy ul. Prusa i ul. Legionów.  W pierwszej  konkurencji uczestnicy zaprezentowali wcześniej przygotowane skecze o zdrowiu. Drużyna z placówki przy ul. Prusa przedstawiła skecz pt. „Choroba”, a drużyna z placówki przy ul. Legionów skecz pt. „U laryngologa”. Uwieńczeniem tego kabaretu z dedykacją dla doktor Głuchoty był występ bursianych filharmoników w pieśni ,,O uszach”, gdzie cała publiczność poprzez grę na instrumentach muzycznych mogła się włączyć w pieśń. Każdy występ był inny, na swój sposób pomysłowy i zabawny.

Czytaj dalej

Targi Edukacyjne „W kierunku dobrej nauki”

15 marca 2024 roku w Zespole Szkół im. Wisławy Szymborskiej odbyły się Targi Edukacyjne, zorganizowane przez tę szkołę wraz z Powiatową Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną. Wśród wielu wystawców znalazła się również  Bursa Miejska, która miała na targach własne stoisko. Oferta targów skierowana była do uczniów ostatnich klas podstawówek i pozwoliła przyszłym absolwentom lepiej zorientować się w rynku szkół ponadpodstawowych, a uczniom spoza Częstochowy poznać ofertę naszej placówki. Duża frekwencja młodzieży daje nadzieję, że dzięki udziałowi w tym przedsięwzięciu mamy szansę pozyskać nowych wychowanków w przyszłym roku szkolnym.
Serdecznie zapraszamy!

Czytaj dalej

Czy wiesz, jak się zachować w różnych sytuacjach?

Uczestnicy zajęć

Zasady dobrego wychowania to znajomość obyczajów i form towarzyskich, reguł grzecznościowych czy umiejętność postępowania w życiu. Dobre maniery to podstawa, która świadczy o naszym wychowaniu i kulturze osobistej każdego człowieka.

Chłopcy z placówki przy ul. Legionów na zajęciach przygotowanych przez Joannę Poradę mieli możliwość poznania części obowiązujących zasad oraz sprawdzenia, czy savoir-vivre ma dla nich jakieś tajemnice.  Chłopcy poradzili sobie bardzo dobrze z zadaniami, a najlepszym okazał się Andrzej.

Gratulacje! Czytaj dalej

Rada Pedagogiczna

Wyróżnione

Uprzejmie informuję, że w czwartek  20.06.2024r. o godz.8:00  w Bursie Miejskiej            przy ul. Prusa 20 odbędzie się szkolenie Rady Pedagogicznej na temat „Pomoc psychologiczno – pedagogiczna dla wychowanków o szczególnych potrzebach w świetle nowych uwarunkowań prawnych- aspekty praktyczne”.  Po zakończeniu  szkolenia  odbędzie się dalsze posiedzenie Rada Pedagogiczna. Obecność obowiązkowa.

Renata Dudek
Dyrektor Bursy Miejskiej