Spacerując ulicami Częstochowy łatwo zauważyć wśród wielu ławek te wyjątkowe – ławeczki pomniki.
W III Alei Najświętszej Marii Panny stoi ławeczka poświęcona Halinie Poświatowskiej. U jej stóp siedzi jej ulubiony kot.
Halina Poświatowska to polska poetka i pisarka, autorka słynnych liryków miłosnych. Urodziła się w Częstochowie i pochowana jest
na cmentarzu św. Rocha. Ławeczkę odsłonięto w 2007 r. w 40-tą rocznicę śmierci. Zmarła po drugiej operacji serca w wieku 32 lat.
W II Alei Najświętszej Maryi Panny siedzi inny niezwykle zasłużony człowiek
dla naszego miasta. To Władysław Biegański. Obok niego,
na ławce leży książka i stetoskop. To lekarz praktyk i naukowiec. Jego osiągnięcia wyprzedzały epokę. Był prekursorem i twórcą podstaw neurologii, kardiologii, chorób wewnętrznych, laryngologii, chirurgii i ortopedii. Sam mówił: „Nie będzie dobrym lekarzem, kto nie jest dobrym człowiekiem”. Ławeczkę odsłonięto w 2008 r. Znajduje
się pomiędzy budynkiem biblioteki jego imienia, a dawnym nieistniejącym już budynkiem szpitala pod wezwaniem NMP, gdzie pracował. Doktor leczył ubogich robotników bardzo często bez wynagrodzenia. Jest pochowany na cmentarzu Kule.
Wracamy ponownie do III Alei Najświętszej Maryi Panny aby odwiedzić ławeczkę Marka Perepeczki To wybitny aktor filmowy i teatralny, również śpiewał. W latach 1997 – 2003 r. był dyrektorem Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Ławeczkę odsłonięto w 2014 r.
Kilkadziesiąt metrów dalej w stronę Jasnej Góry, na wysokości Galerii Sztuki stoi ławeczka poświęcona Piotrowi Machalicy. To polski aktor teatralny, filmowy telewizyjny i dubbingowy, wykonawca piosenki aktorskiej. Występował w Teatrze Powszechnym w Warszawie. W latach 2006 – 2018 pełnił funkcję dyrektora artystycznego w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Wielokrotnie występował przed częstochowską publicznością. Jest pochowany na cmentarzu
św. Rocha. Ławeczkę odsłonięto w 2022 r.
Jest jeszcze jedna bardzo ciekawa ławeczka poświęcona Antoniemu Fertnerowi. Nie ma na niej postaci, aczkolwiek jest specjalna tabliczka. Dowiadujemy się z niej, że Antoni Fertner to wielki polski komik ur. w 1874 r. w Częstochowie, a zmarł w 1959 r. w Krakowie. Był mistrzem humoru i duszą towarzystwa. Aktor sztuk teatralnych i filmowych, reżyser, dyrektor teatru. To gwiazda przedwojennych filmów, pionier polskiej kinematografii.
Jest jeszcze inna ławeczka w Częstochowie – ławeczka dla zakochanych. Zachęcam do odwiedzenia jej. Dla ułatwienia dodam że znajduje się również w III Al. NMP.
Anna Dudzik – Orman