Pożegnania nadszedł czas… Maturzyści 2026 opuszczają progi Bursy

Maj to dla każdego maturzysty czas przełomowy, pełen emocji i ważnych decyzji. Zanim jednak nasi wychowankowie zasiądą do egzaminacyjnych arkuszy, wspólnie przeżyliśmy ostatnią uroczystość w progach Bursy Miejskiej.
W dniu 14 kwietnia w Bursie przy ul. Legionów odbyło się uroczyste pożegnanie wychowanków, którzy przez ostatnie lata tworzyli z nami tę wyjątkową społeczność. Dla tegorocznych maturzystów Bursa była nie tylko miejscem noclegu, ale drugim domem, w którym zawiązały się przyjaźnie na całe życie.

Czytaj dalej

Bądźmy solidarni…

W tym roku połączyliśmy obchody Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa- „Dzień Kolorowej Skarpetki” ze Światowym Dniem Świadmości  Autyzmu. Zamiast tylko rozmawiać o tych tematach, postanowiliśmy pokazać naszą solidarność w praktyce – wspólnie śpiewając piosenkę „Więc chodź, pomaluj mój świat” zespołu 2 Plus 1, którą świadomie wybraliśmy. Jej przesłanie idealnie bowiem pasuje do naszej akcji – mówi o radości, przyjaźni i otwarciu na innych, pokazuje, że każdy z nas może „pomalować świat” swoją obecnością, życzliwością i kolorami życia. Kolory w tej piosence stały się symbolem naszej akcji: niebieski symbolizuje autyzm i zrozumienie dla osób w spektrum, a różnokolorowe, niepasujące skarpetki – symbolizują osoby z zespołem Downa i piękno różnorodności. Dzięki muzyce i kolorom mogliśmy w prosty, radosny sposób pokazać, że każdy człowiek jest wyjątkowy, a wspólne gesty solidarności sprawiają, że świat staje się bardziej przyjazny i kolorowy.

Asia i Atena

 

Zajęcia profilaktyczne „Na czym polega higiena cyfrowa”

W ramach działań profilaktycznych w Bursie Miejskiej przy ul. Legionów odbyły się zajęcia poświęcone tematyce higieny cyfrowej. Ich głównym celem było zwrócenie uwagi wychowanków na to, jak duży wpływ na nasze zdrowie i codzienne funkcjonowanie ma sposób korzystania z urządzeń elektronicznych i  nowoczesnych technologii . Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii article

Czy listopad mógłby istnieć bez Andrzejek?

Kolaż zdjęć z „Wieczoru Wróżb Andrzejkowych”

Czy listopad mógłby istnieć bez Andrzejek? Oczywiście, że nie. Dlatego jak każdego roku w tym miesiącu w placówce Bursy Miejskiej przy ul. Legionów odbył się wieczór pełen magii. Wychowankowie zebrali się w kawiarence, która została zamieniona w salon wróżb. Każdy chciał się dowiedzieć, co czeka go w najbliższej przyszłości i poznać imię przyszłego wybranka. A wróżb było wiele. Były balony z przepowiedniami w środku, czarodziejskie kubeczki, szpilki przepowiadające przyszłość, kolory i kwiaty mówiące o charakterze i losie biorącego udział w zabawie, koło fortuny, wróżby z daty urodzin i wiele innych. Młodzież dla osłody częstowała się ciastkami i cukierkami, bo przecież los bywa przewrotny i nie każda wróżba jest szczęśliwa. W tle było słychać muzykę, a przyciemnione, migocące światła przypominały prawdziwy pokój wróżb. Po zakończeniu czarodziejskiego spotkania wróżki Joanna i Atena częstowały wszystkich pracowników i wychowanków placówki ciastkami z wróżbą w środku, tych którzy uczestniczyli w Andrzejkach i tych, którzy nie mogli z powodu nauki i treningów. Każdy przecież musi poznać swoja przyszłość, a Andrzejki są raz w roku.

Joanna Urbańska, Atena Wróbel

Kolaż z Wróżb Andrzejkowych

Wróżby Andrzejkowe w formie ciasteczek

Dzień Życzliwości i Pozdrowień w Bursie przy ul. Legionów

Grafika promująca Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Grafika promująca Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Z okazji Dnia Życzliwości i Pozdrowień w Bursie uruchomiona została „Poczta Życzliwości”, dzięki której wychowankowie mogli przekazywać sobie miłe słowa i pozytywne wiadomości. Do dyspozycji młodzieży były również przygotowane na każdym korytarzu kartki z „dobrymi słowami”, z których można było korzystać przy tworzeniu życzliwych pozdrowień.

Wszystkie przygotowane wiadomości zostały następnie wręczone adresatom, sprawiając im wiele radości. Dodatkowo z młodzieżą zostały przeprowadzone rozmowy na temat tego, czym jest życzliwość i jaką wartość wnosi do codziennego życia.

Cała akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wychowanków i wywołała wiele uśmiechów na twarzach. Mamy nadzieję, że pozytywna atmosfera życzliwości pozostanie z nami na długo!

Joanna Urbańska

Kolaż zdjęć z Dnia Życzliwości i Pozdrowień