Burso do Hymnu!!!

gazetka okolicznościowa

Zgodnie z tradycją 10.11.2023 r. o godzinie 11.11 w placówkach przy ul. Legionów i przy ul. Prusa wszyscy obecni na terenie  Bursy Miejskiej  wychowankowie i pracownicy odśpiewali uroczyście i radośnie ,,Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób włączyliśmy się do ogólnopolskiej patriotycznej akcji „Szkoło do Hymnu”.

Konkurs wiedzy o Niepodległej

Bursa pamięta

W przeddzień 105. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w placówce BM w Częstochowie odbył się Konkurs wiedzy o Niepodległej zorganizowany i przeprowadzony przez wychowawcę Jacka Gołdę. W konkursie brali udział wychowankowie, którzy są zainteresowani  historią Polski oraz chcieli rozszerzyć swoją wiedzę dotyczącą okresu wybijania się Polski na Niepodległość. Uczestnicy w pierwszym etapie musieli zmierzyć się z pytaniami testowymi i nie były to pytania proste, niektóre były bardzo  podchwytliwe. Po wyjaśnieniu i podaniu przez prowadzącego prawidłowych odpowiedzi okazało się, że uczestnicy dobrze lub bardzo dobrze poradzili sobie z pytaniami. Do drugiego etapu awansowało troje wychowanków. W drugim etapie czekały ich dwa zadania. W pierwszym zadaniu musieli odgadnąć nazwiska osób pokazanych na zdjęciach. Drugie zadanie polegało na odgadnięciu po fragmentach muzyki instrumentalnej, jaka to piosenka legionowa. Po podsumowaniu wyników  okazało się, że przy różnicy „o włos” 1 miejsce zdobył Arturo, 2 miejsce  zajął Bartosz, a  miejsce 3 zajęła Kinga.

Laureaci otrzymali drobne upominki i pamiątkowe słodkie medale, które wręczyły obecne na konkursie P. Dyrektor Renata Dudek i P. Kierownik Joanna Sajewska. Konkurs przeprowadzony był w miłej , sympatycznej, wesołej atmosferze.

Czytaj dalej

„Szkoła pamięta”- Bursa pamięta – 2023

logo akcji

Włączając się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta” 30 października wychowawcy Dorota Kierat i Jacek Gołda z grupą wychowanków z placówki BM przy ulicy Prusa, udali się pod pomnik Orląt Lwowskich, który znajduje się w dzielnicy Raków. Wychowankowie uprzątnęli pomnik oraz jego otoczenie. Następnie zapalili znicze, w ten sposób oddając cześć młodym mieszkańcom Lwowa, którzy podjęli walkę, by Lwów należał do Polski. Wychowawcy przekazali młodzieży informacje o historii walk o Lwów i o późniejszej historii miasta. Szczególnie o Cmentarzu Łyczakowskim, gdzie pochowani zostali polegli obrońcy Lwowa. Wyjaśnili też, dlaczego pomnik Orląt Lwowskich jest usytuowany w naszej dzielnicy. Przypominamy, że walki o Lwów trwały do 22.11.1918r. i w ten dzień na placu Orląt Lwowskich odbywa się tradycyjne patriotyczne spotkanie dla upamiętnienia tamtych dni.

Czytaj dalej

DBAMY O NASZE ŚRODOWISKO

Wychowankowie Bursy Miejskiej przy ul. Legionów brali w ostatnim czasie udział w ogólnopolskich akcjach „Sprzątanie Świata” oraz „Posadź drzewko z Lasami Państwowymi”. W ramach pierwszej akcji zbierali śmieci w dzielnicy Zawodzie wzdłuż rzeki Kucelinka. Podnosząc z ziemi ogromną ilość różnorakich śmieci wychowankowie pokazali, że zaczynając od sprzątnięcia najbliższej okolicy, zmniejszamy negatywny wpływ na środowisko.                 12 października wychowankowie uczestniczyli w wydarzeniu, które odbyło się w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM”. W ramach spotkania przedstawiciel Dyrekcji Lasów Państwowych wygłosił krótką prelekcję, w programie był również film krajoznawczo- edukacyjny. Po spotkaniu wszyscy uczestnicy otrzymali sadzonki drzew. Udział naszych wychowanków w tego typu akcjach pokazuje, że tworzą oni  pokolenie twórcze, aktywne i pozytywnie zaskakujące świadomością i poczuciem odpowiedzialności za losy nie tylko najbliższego otoczenia, ale także całej Planety.

Drodzy wychowankowie, jesteśmy z Was bardzo dumni.

Czytaj dalej