HAPPY HALLOWEEN!

Halloween to święto obchodzone w wieczór 31 października, wywodzące się od celtyckiego święta Samhain, które miało zwiastować nadejście zimy. Nazwa pochodzi od angielskiego „All Hallows’ Eve”, czyli wigilii Wszystkich Świętych.   Współcześnie jest kojarzone z maskaradą, przebieraniem się za straszne postacie, wydrążonymi dyniami i zbieraniem słodyczy („cukierek albo psikus”).

W Polsce święto Halloween ma być po prostu formą dobrej zabawy i tak też było   w Bursie przy ul. Prusa, gdzie spotkało się kilka czarownic, zombiaków i innych odmieńców. Odbył się pokaz strojów halloweenowych oraz konkurs na najciekawszy strój. Sprawdzana była dokładność tworzenia mumii za pomocą papieru toaletowego. Przez korytarze placówki przeszedł również korowód wszystkich strachów z hasłem „cukierek albo psikus!”.

                                                 M. Gorzelak, A. Łącka, A. Noszczyk

Listopad – czas pamięci i zadumy

Wychowankowie Bursy przy ulicy Legionów, jak co roku przed dniem Wszystkich Świętych, udali się na Cmentarz Żydowski. Na cmentarzu tym znajduje się najstarszy nagrobek  pochodzący z początku XIX w.  Jakuba Tannenbaum oraz zbiorowa mogiła rozstrzelanych w 1943 roku Żydów  z getta częstochowskiego z napisem: „Bratnia mogiła setek ofiar małego getta i obozu Hasag, których życie w 1943 r. przecięła zbrodnicza ręka okupanta. Cześć ich pamięci”. Na wychowankach cmentarz ten  zrobił ogromne wrażenie i z chęcią słuchali historii tego miejsca.  Ponadto otoczenie cmentarza porośniętego w większości lasem i bujną roślinnością sprzyjało  refleksji  i zadumie nad naszym życiem i nad tym, jak ono szybko przemija.  Magda i Adam

Czytaj dalej

Turniej Tenisa Stołowego Dziewcząt

Po turnieju tenisa stołowego chłopców przyszła kolej na rozgrywki w kategorii kobiet. Do rywalizacji o Mistrzostwo Bursy Miejskiej przy ul. Legionów przystąpiło pięć zawodniczek. Po rozegraniu pojedynków została wyłoniona najlepsza trójka. Pierwsze miejsce wywalczyła Milena, drugie miejsce zdobyła Zuzanna, a na trzecim miejscu uplasowała się Maja. Najlepsza trójka turnieju otrzymała pamiątkowe medale oraz nagrody rzeczowe. Pozostałe uczestniczki słodkie upominek.

Czytaj dalej