Apetyt na zdrowie

W środę 15 maja gościliśmy w Bursie przy ul. Prusa panią dietetyk.
Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie i zdrowy styl życia. Dietetyczka przypomniała wychowankom zasady zdrowego odżywiania, omówiła też główne błędy w naszej diecie, które prowadzą nie tylko do nadwagi lub otyłości, ale również do wielu chorób.

W trakcie prelekcji pani dietetyk zwróciła uwagę na znaczenie zjadania śniadania przed wyjściem do szkoły, podkreśliła ponadto, jak istotne dla zdrowia jest spożywanie pięciu dobrze zbilansowanych posiłków dziennie. Przekonywała, że bardzo ważną rolę w naszej diecie odgrywają warzywa i owoce, które powinny być składnikiem każdego posiłku. Omawiając piramidę zdrowia wskazywała, co powinniśmy jeść,
a jakich produktów unikać lub ograniczać ich ilość, by cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Czytaj dalej

Kulinarne spotkanie – mascarpone z owocami

Majowe zajęcia kulinarne, które odbyły się w ostatni wtorek w Bursie przy ul. Prusa okazały się prawdziwa ucztą dla podniebienia. Wychowankowie przygotowali tym razem delikatny, niezbyt trudny do wykonania, ale niezwykle smakowity deser z serka mascarpone z owocami.
Po zgromadzeniu wszystkich niezbędnych składników deseru, uczestnicy podzielili się zadaniami, po czym sprawnie przystąpili do pracy. Część z nich zajęła się obraniem i pokrojeniem owoców, pozostali zaś zabrali się za przygotowanie masy kremowej i polewy czekoladowej. Okazało się, że po kilku wspólnych zajęciach niektórzy już wyspecjalizowali się w pewnych zadaniach.  Miło było patrzeć, jak sprawnie im to wychodzi. Towarzyszyły temu miłe swobodne rozmowy, żarty i przekomarzanie się. Czytaj dalej

Konkurs literacki

Gazetka z cytatami z książek.

Kto czyta – żyje podwójnie.”

          (Umberto Eco)

W deszczowe, majowe popołudnie , w placówce przy ul. Prusa odbył się konkurs literacki.

Wychowankowie odpowiadali na pytania ze znajomości autorów oraz ich dzieł.

Niektóre pytania sprawiły naszym wychowankom sporo trudności, ale były też takie, które okazały się banalnie proste.

Po podliczeniu punktów stało się jasne, że konieczna będzie dogrywka – trzy wychowanki miały tę samą liczbę punktów. Wobec tego musiały wykazać się już zdecydowanie większą wiedzą.

Ostatecznie I miejsce zajęła Zuzia, drugie Oliwia, a trzecie Marta.

Nagrodą za I miejsce była oczywiście książka. Wychowanki otrzymały również kubki, długopisy oraz słodycze. Czytaj dalej