Kalendarium – Październik 2021

W październiku proponujemy zwrócić uwagę na następujące daty i wydarzenia:

30 IX – 2 X – 13. Festiwal Filmowy         w Gdyni „Niepokonani, Niezłomni, Wyklęci” –  ponad 90 produkcji  o tematyce historycznej

1 X Międzynarodowy Dzień Ludzi Starszych, Międzynarodowy Dzień Muzyki, Światowy Dzień Wegetarianizmu, Międzynarodowy Dzień Lekarza

2 X -23 X -XIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina           w Warszawie

2 X Międzynarodowy Dzień bez Przemocy, Europejski Dzień Ptaków

10 X Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

13 X Dzień Ratownictwa Medycznego

14 X Dzień Nauczyciela 

Z okazji Dnia Nauczyciela naszym wspaniałym Pedagogom i innym Pracownikom Bursy Miejskiej życzymy zdrowia oraz sukcesów zawodowych i osobistych

15 X Międzynarodowy Dzień Niewidomych, Dzień Dziecka Utraconego, Światowy Dzień Mycia Rąk

16 X  Dzień Papieża Jana Pawła II Światowy Dzień Żywności

17 X Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem, Dzień Walki z Rakiem

18 X Dzień Łączności, Dzień Poczty Polskiej

19 X Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, 37 Rocznica Porwania i Męczeńskiej Śmierci Ks. Jerzego Popiełuszki przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa

22 X Światowy Dzień Osób Jąkających się

24 X Dzień Organizacji Narodów Zjednoczonych, Światowy Dzień Misyjny

27 X Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego, Światowy Dzień Modlitwy      o Pokój

31 X Światowy Dzień Oszczędności, Zmiana czasu z letniego na zimowy

Do końca roku pozostało 91 dni

Wszystkim październikowym Jubilatom i Solenizantom składamy najpiękniejsze życzenia               Redakcja

 

Co nowego w Bursie

Drodzy Wychowankowie,

Nie podoba mi się pandemia, nie podoba mi się, że ludzie chorują, nie podoba mi się, że nie wierzy się w skuteczność szczepionek, nie podobają mi się obostrzenia, najbardziej te w BM.

Podoba mi się, że wróciliście do nas, podoba mi się, że znów spotykamy Was na korytarzach w placówkach, podoba mi się, gdy ludzie ze sobą rozmawiają, podoba mi się, gdy rozumieją się wzajemnie. Bo właśnie rozmowa jest najlepszą drogą do wzajemnego zrozumienia. Zaprosiłam zatem na spotkanie, porozmawiałam z Waszymi reprezentantami i dogadaliśmy się w sprawach, które dla Was są ważne, a których rozwiązanie jest możliwe w BM w okresie pandemii i których załatwienie sprawia przyjemność mi i pracownikom Bursy.

Otóż od dziś możecie korzystać ze świetlic, oglądać tv, możecie grać w ping ponga, w bilard, piłkarzyki. Wszyscy musicie być bezpieczni, dlatego zapoznajcie się z zasadami zawartymi w Regulaminie korzystania ze świetlicy i pomieszczeń sportowych w Bursie Miejskiej i przestrzegajcie ich.

Kto chce będzie mógł pójść do kuchni ze swoją lub bez herbatą, a Panie Kucharki zaparzą ją. A warunki są takie, że napój otrzymacie w szklankach z kuchni i wypić herbatę będziecie mogli tylko w jadalni, nie możecie zabierać naczyń do pokoju. To fajna okazja do bezpiecznych spotkań i rozmów.

Co jeszcze nowego.

A to, że w piątki nie będzie nauki własnej. Otrzymałam zapewnienie, że nie będzie to miało negatywnego wpływu na przygotowanie się do lekcji, że sami odrobicie zadania domowe w sobotę lub niedzielę. W pozostałe dni tygodnia nauka oczywiście jest obowiązkowa.

Nie mogę zgodzić się na otwarcie kuchenek podręcznych, bo zgodnie z zaleceniami MEiN, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego wszystkie naczynia muszą być po ich użyciu wyparzane. W kuchenkach jest to nieosiągalne.

Także czas na korzystanie z łazienek do godz. 21.30 nie może ulec zmianie. Łazienki muszą być bowiem umyte i zdezynfekowane przed godz. 22.00, kiedy to Panie Sprzątaczki kończą pracę i wracają do domów po wykonaniu wcale nie łatwych i licznych obowiązków.

To tyle informacji o zmianach, dzięki którym będzie Wam wygodniej. Ale pamiętajcie, że pandemia jest, że nadal obowiązuje Procedura epidemiologiczna i te same zasady ostrożności. Trzeba na siebie uważać i na innych też.

Maria Kowaleczko – Miedzińska

Dyrektor Bursy Miejskiej

Klub Sympatyków Piłki Siatkowej

Liga siatkówki ruszyła. Jako pierwsi walkę pod siatką rozpoczęli juniorzy. W pierwszym meczu doszło do spotkania dwóch drużyn z Częstochowy. Gospodarzem pierwszego derbowego spotkania był AZS 2020 Częstochowa. Niestety dla gospodarzy, nie był to udany początek w ligowych rozgrywkach, gdyż swoje pierwsze spotkanie we własnej hali przegrali 1:3 i to drużyna Norwida cieszyła się ze zwycięstwa i ze zdobytych 3 punktów. Jak zwykle spotkania derbowe cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kibiców. Na trybunach, jak zwykle nie zabrakło rodziców, młodszych kolegów i koleżanek z Bursy, którzy mocno dopingowali swoim starszym kolegom. Już dziś zapraszamy na kolejny derbowy pojedynek obu klubów, który zostanie rozegrany w czwartek o godz. 16.00 w hali IX LO im. CK Norwida, tym razem pod siatką spotkają się kadeci. Poniżej kilka fotografii z tego pojedynku.

Czytaj dalej

Tylko? Nie, aż Lem!

Stanisław Lem

We wrześniu 2021 r. przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema, jednego
z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction. Jego twórczość zaliczana jest do kanonu światowej literatury. Sejm RP ustanowił właśnie rok 2021 rokiem Stanisława Lema.

Pisarz jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli fantastyki naukowej.
To też futurolog, felietonista, filozof.
Jego powieści i opowiadania przetłumaczono na ponad czterdzieści języków i jak dotąd wydano w nakładzie 30 milionów egzemplarzy. Utwory cały czas inspirują i to nie tylko twórców pióra, ale też kina i teatru, a motywy z jego twórczości są obecne w kulturze masowej. Możemy je spotkać np. w popularnych grach komputerowych. Może dlatego, że w swoich dziełach poruszał tematy fascynujące nas wszystkich: pojawienie się na naszej planecie przybyszów z Kosmosu, wojny gwiezdne, bunt robotów.

Gazetka poświęcona Stanisławowi Lemowi

Twórczość Lema warto znać nie tylko dlatego, że ten rok jest właśnie jemu poświęcony. Warto, bo  dzieła pisarza są naprawdę zajmujące i bardzo interesujące. Jego spojrzenie na przyszłość mimo upływu lat nic nie traci na świeżości. Czytaj dalej

ZAJĘCIA INTEGRACYJNE DLA KLAS PIERWSZYCH

W piękny słoneczny dzień wrześniowy, w dniu 28.09 2021 w Bursie Miejskiej
przy ul. Prusa starsi wychowankowie wraz z wychowawcami  przeprowadzili  zajęcia integracyjne dla klas pierwszych: „Integracja na wesoło”. Z zapałem, w dobrych humorach w duchu rywalizacji fair play drużyny chłopców i dziewcząt rywalizowały w kilku konkurencjach, a były to między innymi: slalom z balonem, bitwa na kule papierowe, rzut do celu, rozmaitości z woreczka – zgadnij co to, głuchy telefon. Obie drużyny walczyły dzielnie nie dając za wygraną. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku dopiszą nam równie dobre nastroje i piękna pogoda.

Zajęcia zorganizowały panie: Joanna Sajewska, Izabela Janus-Mosińska Czytaj dalej

Nauczanie zdalne – jak pobyt w domu wpłynął na młodzież

 

Od początku roku szkolnego wychowawcy Bursy przy ul. Prusa rozmawiali
z wychowankami  o ich samopoczuciu, emocjach związanych z nauka zdalną.
Były to jednak głównie rozmowy indywidualne. 27 września wychowankowie mieli okazję wzajemnie wymienić
się spostrzeżeniami, wrażeniami z nauki zdalnej i rozpoczęcia nowej szkoły. Tego dnia odbyły się zajęcia w grupie,
z zachowaniem reżimu sanitarnego. Zajęcia dotyczyły emocji, uczuć związanych
z minioną nauką zdalną i powrotem do nauczania stacjonarnego w nowych szkołach.
W rozmowie wychowankowie przedstawili plusy i minusy nauki zdalnej. Okazało się,
że nasi wychowankowie dobrze znieśli zdalne nauczanie, nie mają negatywnych
emocji z tym związanych i z dłuższym pobytem w domu. U swoich niektórych kolegów
i koleżanek zauważyli, co prawda, zmiany, związane głównie ze zmianą wyglądu
czy mniejszym zainteresowaniem, aby  przebywać w większej grupie rówieśniczej.
Były to jednak pojedyncze przypadki. W nowej szkole i klasie nasi wychowankowie czują się dobrze, nawiązali już nowe przyjaźnie. Czytaj dalej

Wspomnień czar, czyli nie możemy się doczekać kolejnego Rajdu do Olsztyna

Galeria

Ta galeria zawiera 34 zdjęcia.

Zbliża się początek października, i to właśnie na początku tego  miesiąca, Bursa Miejska przy ul. Prusa od zarania swojego istnienia organizowała Rajdy Integracyjne do Olsztyna, który znajduje się na Szlaku Orlich Gniazd. Szlak Orlich Gniazd to malownicza część Jury Krakowsko-Częstochowskiej. … Czytaj dalej

Szkolenie Rady Pedagogicznej

Uprzejmie informuję, że we wtorek 5.10.2021r. o godzinie 9:00 odbędzie się szkolenie Rady Pedagogicznej na temat „Metody i formy pracy z wychowankiem ze spektrum autyzmu, w tym Zespołem Aspergera”.

Szkolenie zostanie przeprowadzone w formie on-line za pomocą platformy ClickMeeting, każdy z uczestników w dniu szkolenia otrzyma maila z linkiem. Proszę zalogować się na szkolenie klikając w otrzymany link.

Zapraszam serdecznie
Mariola Wagner

Zebranie z Rodzicami Wychowanków z placówki BM przy ul. Legionów 19/21

Dyrektor Bursy Miejskiej w Częstochowie zaprasza Rodziców Wychowanków
z placówki przy ul. Legionów na zebranie, które odbędzie się 2 października 2021r.
o godzinie 11:00
, w placówce BM przy ul. Legionów 19/21.

Zebranie odbędzie się w reżimie sanitarnym.

Maria Kowaleczko – Miedzińska
Dyrektor Bursy Miejskiej w Częstochowie