W przeddzień Święta Zmarłych

DSC_0855Młodzież z placówki Bursy Miejskiej przy ul. Prusa 20, wzorem poprzedniego roku, zatroszczyła się o tablicę pamiątkową mieszczącą się nieopodal naszego budynku.
Dziewczęta zagrabiły pożółkłe liście, chłopcy umyli, domagający się remontu, pomnik.
Zapłonął symboliczny znicz. Niech przypomina o mieszkańcach Rakowa, którzy w czasie II wojny światowej oddali życie za ojczyznę.
W ten szczególny dzień, dzień zadumy, uczcijmy też inne miejsca pamięci narodowej w naszym mieście. Na uwagę zasługują choćby mogiły powstańców styczniowych z 1863 roku i groby harcerzy mieszczące się na cmentarzu św. Rocha.
Czytaj dalej

Lekcje kindersztuby na wesoło

W placówce Bursy przy ul. Legionów młodzież uczestniczyła w  niecodziennych zajęciach z zakresu  kindersztuby, czyli dobrego wychowania i ogłady towarzyskiej. Zajęcia miały charakter interaktywny. Wychowankowie pod dyskretnym okiem  scenarzystki i reżyserki spektaklu „Frontem do kultury”- pani Małgorzaty Janik w sposób mistrzowski, jak zawodowi aktorzy , odgrywali sceny z życia młodzieży. Prezentowali  kolegom na zasadzie kontrastu właściwe i niewłaściwe przykłady ludzkich zachowań. Przerywane salwami śmiechu aktorów i obserwatorów scenki  pomogły wszystkim zrozumieć, że nieznajomość  zasad dobrego zachowania podobnie jak nieznajomość zasad obowiązujących w ruchu drogowym może prowadzić do kolizji. Za pomoc w realizacji projektu zajęć serdecznie dziękuję dziewczętom z grupy  trzeciej: Paulinie Mice, Andżelice Zymek, Izie Kowalskiej i Karinie Kowalskiej.

Dziewczęta, cóż świat byłby wart, gdyby nie było w nim  Was 🙂

Wybory Mistera Bursy Miejskiej

 

W dniu 28 października odbyły się wybory Mistera Bursy Miejskiej przy ul. Jasnogórskiej. Oceniany był dowcip, wiedza oraz sprawność kandydatów. Impreza miała charakter kabaretowy.

I Miejsce – Marcel Marszałek

II Miejsce – Artur Kierat

III Miejsce – Kamil Sajecki

Mister Publiczności – Mikołaj Warda

Organizatorem była wychowawczyni p. Jolanta Mrozińska.

Czytaj dalej

Otrzęsiny

IMG_7107W czwartek 24 października w placówce Bursy Miejskiej przy ul. Nowowiejskiego odbyły się tradycyjne otrzęsiny, podczas których uczniowie klas pierwszych zostali oficjalnie przyjęci do grona wychowanków Bursy. Zanim jednak to się stało, musieli oni wykonać wiele pomysłowych i skomplikowanych zadań, wymagających sprytu, inteligencji, ale również, co widać na zdjęciach, niezłej kondycji fizycznej. W rywalizacji nieznacznie lepsze okazały się dziewczęta, ale wszyscy bawili się równie dobrze. Po złożeniu uroczystego ślubowania każdy pierwszoklasista otrzymał z rąk Pani Kierownik certyfikat potwierdzający przyjęcie do społeczności Bursy Miejskiej. Otrzęsiny przygotowały Małgorzata Trzepizur i Joanna Sajewska.

Czytaj dalej

Eliminacje do Mistrzostw Bursy Miejskiej „KALAMBURY”

DSCF055623. X 2013 roku w Bursie Miejskiej przy ulicy Kościuszki 8 odbyły się eliminacje do Mistrzostw Bursy Miejskiej w „Kalambury”. Po zaciętej i wyrównanej walce między grupą dziewcząt w składzie: Klaudia Wnuczek, Julia Furgalska i Olga Gradoń, a drużyną chłopców: Łukasz Pietras, Błażej Motyka i Mateusz Michalak, zwyciężyły dziewczęta przewagą dwóch punktów. Gratulujemy i życzymy im zwycięstwa w Mistrzostwach. Dziękujemy uroczym prowadzącym: Klaudii Jaros i Klaudii Koceli.

p. kierownik – Aleksandra Politańska, Elżbieta Strączyńska, Aleksandra Mikuta

Byliśmy w Krakowie…

wawel22 października dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej „Dziupla” zaprosiły zaprzyjaźnioną młodzież z Bursy Miejskiej na wspólną wycieczkę do Krakowa. Jechaliśmy wygodnym, nowoczesnym autokarem, tak więc podróż minęła bardzo szybko.
W Krakowie powitała nas prawdziwie złota, słoneczna, polska jesień. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Wawelu. Dużo czasu spędziliśmy w przepięknej katedrze. Tam duże wrażenie zrobiły na nas m. in. ogromne dzwony. Później poszliśmy na spotkanie z potężnym, groźnym smokiem, który co jakiś czas zionął ogniem. Dzieci szybko obłaskawiły strasznego smoka i robiliśmy sobie z nim wspólne zdjęcia. Całą gromadą ruszyliśmy na krakowski Rynek. Na rynku oprócz pięknie odrestaurowanych kamienic były dorożki, kuglarze, przebrani szlachcice i wiele innych atrakcji. Nie było czasu na nudę. Następnie poszliśmy obejrzeć Kościół Mariacki i wspaniałe dzieło jakim jest Ołtarz Wita Stwosza. Na ulicy Grodzkiej zjedliśmy smaczny obiad. Przyszedł czas na spacer. Najlepszym miejscem na to okazały się Planty i Bulwar nad Wisłą. Było pięknie i bardzo ciepło. Niestety, po jakimś czasie podjechał nasz autokar, a to oznaczało, że wracamy do domu. Myślę jednak, że ten październikowy dzień zarówno dzieci i młodzież, jak i opiekunowie zapamiętają na długo.                                        Anna Dudzik-Orman

Czytaj dalej

Pamięć o zmarłych

„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci”

Wisława Szymborska

 

 

 

Zbliża się Święto Zmarłych – czas refleksji i wspomnień o tych, którzy odeszli. O tym dniu pamiętają też wychowankowie Bursy Miejskiej.  23 października młodzież z placówki Bursy przy ul. Jasnogórskiej wraz z opiekunką Grażyną Pydzińską, udała się na Cmentarz Komunalny. Wychowankowie placówki w każdym roku zapalają znicz na grobie byłego kierownika Internatu Technicznych Zakładów Naukowych  mgr Wacława Czerwińskiego, który pracował z młodzieżą w latach 1973 – 2002.

Przedstawiciele Bursy objęli również patronat nad mogiłą, w której złożone są szczątki  jeńców wojennych i ludności cywilnej – ofiar zbrodni niemieckiego okupanta – którzy ponieśli śmierć w latach 1939 – 1945 r. wskutek głodu, zimna i nieludzkiego traktowania w czasie transportów kolejowych do obozów koncentracyjnych.

Czytaj dalej

Mamy Młodzieżową Radę Bursy

meetingW dniu 17.10.2013r. odbyło się pierwsze w roku szkolnym 2013/2014 posiedzenie Młodzieżowej Rady Bursy. Uczestniczyło w nim 15 osób reprezentujących poszczególne placówki Bursy Miejskiej, Pani Dyrektor Maria Kowaleczko – Miedzińska oraz opiekun MRB, Pani Pedagog Justyna Klejny. Podczas pierwszego spotkania udało się wyłonić Zarząd Młodzieżowej Rady Bursy oraz ustalić zasady współpracy na ten rok szkolny. Obecni na spotkaniu wychowankowie, którym nie powierzono żadnej funkcji, również weszli do Młodzieżowej Rady Bursy. Będą służyć MRB cennym głosem doradczym. Są to następujące osoby: Marcin Suchecki, Klaudia Zagrodnik, Oskar Hadaś, Łukasz Fijołek, Kasjana Gniła. Wszyscy mamy nadzieję na owocną współpracę.

Zaszufladkowano do kategorii MRB

Jak zapobiegać uzależnieniom

W ramach realizowanego programu „Propagowanie zdrowego stylu życia” Joanna Sajewska i Mariola Wagner zapraszają wychowanków z  placówek Bursy Miejskiej wraz  z wychowawcami na spotkanie dotyczące profilaktyki i mechanizmów powstawania uzależnień, które odbędzie się 29.10. 2013 r. o godz. 9.30 w Częstochowskim Towarzystwie Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych przy ul. Wiolinowej 1. Spotkanie będzie prowadzone przez specjalistkę terapii uzależnień p. Beatę Wawrzyńczak.